eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

2014-02-17 12:45

Przeczytaj także: Budżet na zakup mieszkania IX 2012


Kredyty hipoteczne tylko z wkładem własnym

Od 1 stycznia 2014 roku działa nowa Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która ma zapewnić większe bez bezpieczeństwo kredytobiorcom, wzmocnić ich pozycję w relacjach z bankami, a także stworzyć solidne fundamenty dla stabilnego finansowania rynku nieruchomości. Zgodnie z nowymi wytycznymi, przyszli kredytobiorcy będą musieli posiadać przynajmniej 5 proc. wkładu własnego do kredytu. Poziom ten będzie rósł o 5 pkt proc. Co roku aż do docelowych 20 proc. w 2017 roku. Wprowadzone zmiany mogą spowodować, że część klientów odsunie zakup mieszkania do czasu zebrania odpowiedniej kwoty na wkład własny. Dane statystyczne pokazują, że nawet około 20 proc. przyszłych klientów może mieć problemy z uzyskaniem kredytu, głównie ze względu na konieczność posiadania obowiązkowego wkładu własnego. Można równocześnie przypuszczać, że w ostatnich miesiącach roku może dojść do ożywienia na rynku z powodu podwyższenia poziomu wkładu własnego od 2015 roku do poziomu 10 proc.

Mieszkanie dla młodych

Wprowadzenie nowego programu z dopłatami rządowymi do kredytu hipotecznego będzie miało różne skutki dla rynku w poszczególnych miastach, głównie ze względu na różnice między średnimi cenami sprzedaży w ofercie deweloperów a limitami ustalonymi dla programu.

Trzeba zaznaczyć, że w lokalizacjach, gdzie dostępność mieszkań w programie MdM będzie duża i będą one tanie, nie pozostanie to bez wpływu na rynek wtórny. Dostosowywanie cen mieszkań używanych w konsekwencji będzie polegało na obniżkach w takich miastach jak: Gdańsk, Łódź czy Bydgoszcz, gdzie ustalone limity w programie MdM są na poziomach o wiele niższych niż średnie ceny na rynku wtórnym.

Jednocześnie są także miasta, gdzie mieszkania na rynku wtórnym są tańsze niż te z subsydiami rządowymi, wówczas może dojść do zmniejszenia popytu na rynku wtórnym. Jednak ważne są w tym przypadku także preferencje kupujących, gdyż nowe mieszkania znajdować się będą często na granicach miasta a używane w dobrych lokalizacjach. Warto pamiętać również o ograniczeniach: o kredyt z dopłatami można ubiegać się w wypadku zamiaru kupna spełniającej warunki ustawy nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tylko pod warunkiem, że jest kupowana na kredyt zaciągnięty w złotych na minimum 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości.

Tańszy wynajem mieszkań

Do połowy roku 2014 ma ruszyć program „Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych” nad którym pracuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wedle założeń projektu, BGK będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom. Taka działalność ma służyć zwiększeniu dostępności mieszkań na wynajem oraz przynieść korzyści w obszarach: poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym poprzez stworzenie warunków zachęcających Polaków do zwiększenia mobilności zawodowej, pobudzić rynek nieruchomości i wykreować zinstytucjonalizowany rynek najmu.

BGK ma w planach inwestycję w mieszkania na wynajem na poziomie ok. 5 mld zł w ciągu najbliższych kilku lat. Funkcjonowanie takiego wsparcia zwiększy zapewne konkurencję na rynku najmu doprowadzając do obniżek na całym rynku najmu.

Niskie stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej wydając ostatni komunikat stwierdziła, że podwyżki stóp procentowych nie należy spodziewać się szybciej niż w drugiej połowie 2014 roku. Takie zapowiedzi powodują optymizm wśród osób planujących zaciągnięcie zobowiązania finansowego, a ponadto mało korzystna oferta depozytowa banków może powodować odpływ środków z lokat m.in. na rynek nieruchomości.


poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: