eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budżet na zakup mieszkania IX 2012

Budżet na zakup mieszkania IX 2012

2012-09-21 11:50

Budżet na zakup mieszkania IX 2012

Deklarowany budżet nabywców w wybranych miastach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ponad 332 tys. zł wynosi przeciętny budżet, jaki deklarują osoby chcące kupić mieszkanie w największych miastach Polski - wskazują dane Home Brokera. W większości wypadków bardziej opłacalny jest dla nich zakup na rynku pierwotnym, gdzie średnie ceny transakcyjne są niższe.

Przeczytaj także: Jeśli zakup mieszkania, to do 327 tys. zł

Home Broker cyklicznie monitoruje wartość budżetów deklarowanych przez osoby przystępujące do zakupu mieszkania. Jest to maksymalna kwota, jaką są skłonne przeznaczyć na ten cel. Pytanie o tę kwotę zadajemy przed konsultacją z doradcą ds. nieruchomości, uzyskane odpowiedzi odzwierciedlają więc obraz rynku, jaki mają klienci. Obraz ten często ulega później weryfikacji, np. po określeniu indywidualnej zdolności kredytowej czy sprawdzeniu cen transakcyjnych w danej lokalizacji czy standardzie budownictwa.

Budżety nabywców w górę w większości dużych miast

Wrześniowe dane, będące średnią ważoną z ośmiu największych rynków i uwzględniające odpowiedzi nabywców z ostatnich 12 miesięcy, wskazują, że pułap ograniczający ich możliwości zakupowe wynosi średnio 332 168 zł. W większości badanych miast najnowszy odczyt maksymalnej deklarowanej kwoty do wydania jest większy niż wskazywały wyniki sprzed miesiąca. Przeciętne możliwości nabywców skurczyły się jednak w Gdańsku i Sopocie. Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnim z tych miast deklarowane przez nabywców kwoty niezmiennie pozostają najwyższe w Polsce, co wynika z bardzo wysokich cen nieruchomości, a także dużego udziału transakcji wysokiej klasy apartamentami przeznaczonymi pod wynajem.

fot. mat. prasowe

Deklarowany budżet nabywców w wybranych miastach

Ponad 332 tys. zł wynosi przeciętny budżet, jaki deklarują osoby chcące kupić mieszkanie w największych miastach Polski


Gdyby deklarowany budżet odpowiadał faktycznym możliwościom zakupowym, osoby poszukujące własnego M, mogłyby nabyć większe mieszkania wybierając rynek pierwotny. Wynika to stąd, że w większości największych miast Polski przeciętne ceny na tym rynku są niższe od cen na rynku wtórnym. Do takiego wniosku prowadzi analiza danych o zawartych przez Home Brokera transakcjach w ostatnich 12 miesiącach na sześciu wybranych rynkach.

fot. mat. prasowe

Przeciętna cena transakcyjna mieszkania za okres ost. 12 miesięcy

W badanej grupie miast, największą przewagę rynek pierwotny miał w Warszawie, gdzie przeciętna cena transakcyjna w ostatnich 12 miesiącach była w przypadku mieszkań deweloperskich aż o 698 zł niższa niż w przypadku mieszkań używanych


Rynek pierwotny najmocniejszy w Warszawie

W badanej grupie miast, największą przewagę rynek pierwotny miał w Warszawie, gdzie przeciętna cena transakcyjna w ostatnich 12 miesiącach była w przypadku mieszkań deweloperskich aż o 698 zł niższa niż w przypadku mieszkań używanych. W efekcie, warszawiak dysponujący średnim budżetem deklarowanym przez nabywców z tego miasta, mógłby kupić 57,3 m kw. na rynku pierwotnym i tylko 52,3 m kw. na rynku wtórnym. Bardziej opłacalny, pod względem ceny metra kwadratowego, zakup mieszkań deweloperskich był też w ostatnich 12 miesiącach we Wrocławiu, Krakowie czy w Gdańsku, choć tu różnice w dostępnym metrażu między rynkiem pierwotnym i wtórnym nie są już znaczące.

 

1 2

następna

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: