eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

2014-02-17 12:45

Przeczytaj także: Budżet na zakup mieszkania IX 2012


Domy na sprzedaż

Najchętniej poszukiwane mieszkania na rynku pierwotnym to te, które mają 3 pokoje – ponad 40 proc. wszystkich zapytań. W porównaniu z rokiem 2012 współczynnik ten wzrósł o 6 proc. Jednocześnie spadł współczynnik dotyczący mieszkań jednopokojowych o 4 proc względem roku 2012.

Preferowane ceny domów, jakich poszukiwali użytkownicy serwisu Dom.Gratka.pl w 2013 roku na rynku pierwotnym pokazują, że Polacy planowali zakup domu, podobnie jak na rynku wtórnym, z ceną nie przekraczającą 600 tys. złotych. Blisko 85 proc. zapytań dotyczyło takich nieruchomości. Najmniej było osób, które poszukiwały domów z segmentu ekskluzywnego, z ceną powyżej 1 mln złotych.

Odsetek poszukiwanych domów wolnostojących wyniósł w 2013 roku ponad 28 proc. Ponad 40 proc. wyszukiwań w tej kategorii nieruchomości dotyczyło domów z zabudowy szeregowej (warto tutaj wspomnieć o wzroście tego współczynnika względem roku 2012 o 5 proc.). Domy z zabudowy bliźniaczej cieszyły się atrakcyjnością na poziomie 22 proc. wszystkich poszukiwań.

Najwięcej zapytań o domy z rynku pierwotnego było także wśród tych ofert, które dotyczyły nieruchomości w stanie deweloperskim (42,5 proc.), bez białego montażu (21 proc.) lub wykonanych pod klucz (19,2 proc.).

ZMIANY CEN NIERUCHOMOŚCI W ROKU 2012 W WYBRANYCH KATEGORIACH
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym – podział wojewódzki.

Największą różnicę w średniej cenie mieszkania w 2013 roku, w ujęciu styczeń do grudnia, stwierdzono w województwie dolnośląskim – wyniosła ona 5,65 proc. Z drugiej strony – w województwie lubelskim średnia cena mieszkania wzrosła w analogicznym okresie o 0,89 proc.

Największa średnia cena ofertowa mieszkania jest nadal – wzorem lat ubiegłych – w województwie mazowieckim – ponad 544 tys. zł na koniec 2013 roku. Jednocześnie cena ta jest wyższa od średniej ceny mieszkania na rynku wtórnym w województwie mazowieckim ze stycznia 2013 roku o 0,36 proc.

Biorąc pod uwagę średnią cenę ofertową m.kw. mieszkania, w 15 województwach obserwowano kontynuację spadków cen z zeszłego roku. Największy spadek średnich cen ofertowych w ujęciu wojewódzkim w przeciągu 2013 roku odnotowano m.in. w województwach: warmińsko - mazurskim – spadek o 5,42 proc., dolnośląskim – spadek o 3,81 proc. czy w pomorskim – spadek o 3,31 proc. Jedyny zauważalny wzrost średniej ceny ofertowej m.kw. mieszkania w ujęciu wojewódzkim nastąpił w województwie opolskim – 0,16 proc.

Średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań w
miastach wojewódzkich na rynku wtórnym – podział ze względu na ilość pokoi


Z danych zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wynika, że w kategorii mieszkań jednopokojowych na rynku wtórnym, ceny ofertowe spadały najbardziej w Krakowie – zanotowano tutaj korektę ceny na poziomie blisko 4 proc. na przestrzeni całego roku. Mieszkania dwupokojowe w ciągu zeszłego roku najbardziej potaniały w Bydgoszczy (-6,1 proc.). Lokale trzypokojowe największe spadki zanotowały w Gdańsku (-7,8 proc.).

Warto wspomnieć, że struktura mieszkań będących w sprzedaży na rynku wtórnym w 2013 roku, dawała obraz większej ilości mieszkań wybudowanych przed 2000 rokiem – to zmiana tendencji względem roku 2012.

JAKI BĘDZIE 2014 ROK W NIERUCHOMOŚCIACH?
  1. W prowadzenie obowiązkowego wkładu własnego w kredytach hipotecznych
  2. Działanie programu dopłat rządowych “Mieszkanie dla młodych”
  3. Uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem
  4. Wysokość stóp procentowych

Obecnie obserwowany lekki wzrost cen mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, będzie się jeszcze utrzymywał przez pierwsze miesiące 2014 roku. Następnie powinien nastąpić okres stabilności we wskaźnikach cenowych. Będzie to między innymi dyktowane chęcią uregulowania rynku po wprowadzeniu nowego programu rządowego jak i ze względu na ograniczenia wynikające z nowej Rekomendacji S.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: