eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

Rynek nieruchomości w Polsce: podsumowanie 2013

2014-02-17 12:45

Przeczytaj także: Budżet na zakup mieszkania IX 2012


Mieszkania do wynajęcia

Najwięcej zapytań o domy z rynku wtórnego było także wśród tych ofert, które dotyczyły nieruchomości w idealnym, bardzo dobrym stanie lub po remoncie – blisko 55 proc. wszystkich zapytań. W porównaniu z rokiem 2012 spadła liczba poszukiwanych domów do remontu lub odnowienia o blisko 2 proc. W kategorii mieszkań do wynajęcia największym zainteresowaniem cieszyły się w 2013 roku lokale, których czynsz wynosi maksymalnie 2 tys. złotych. Tutaj widać podobieństwo z rokiem poprzednim. Takich użytkowników było w serwisie w 2013 roku ponad 89 proc.

Zauważalną różnicę zauważono jednak w głębszej kategoryzacji mieszkań do wynajęcia. W grupie mieszkań z czynszem do 1 tys. złotych spadł odsetek osób poszukujących takich lokali z 57 proc. w 2012 roku do 42 proc. w 2013 roku.

Analizując ten przedział można wnioskować, że w większych miastach są to mieszkania jednopokojowe, a w większości przypadków pokoje). Ponad 32,5 proc. użytkowników chciałoby nająć mieszkanie z ceną z przedziału 1- 1,5 tys. złotych. Tutaj widać większe zainteresowanie najemców, ponieważ w 2012 roku odsetek osób poszukujących tego typu lokali wyniósł 24,5 proc. Podobna sytuacja jest w przypadku lokali z cenami między 1,5 tys. a 2 tys. złotych – w 2013 roku poszukiwało takich mieszkań ponad 15 proc. użytkowników zainteresowanych rynkiem wynajmu, dając ponad 4 proc. więcej osób niż w 2012 roku.

Najmniejszym zainteresowaniem w tym segmencie rynku cieszą się mieszkania z ceną ofertową powyżej 3 tys. złotych. Ponad 60 proc. użytkowników poszukiwało mieszkań w bardzo dobrym standardzie lub po remoncie, z czego 28,7 proc. Dotyczyło mieszkań w wysokim standardzie.

Blisko 44 proc. poszukiwanych ofert dotyczyło lokali dwupokojowych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania z pięcioma pokojami.

fot. mat. prasowe

Typ domu

W porównaniu z rokiem 2012, w ubiegłym roku, spadł odsetek poszukiwanych domów wolnostojących na rzecz domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.


DZIAŁKI

Rynek działek pod zabudowę rządzi się nieco innymi prawami niż pozostałe segmenty rynku nieruchomości. Ponieważ ziemi nie będzie przybywać, właściciele parceli, nie obawiając się konkurencji, nie spieszą się z ich sprzedażą, bo koszty utrzymania takich nieruchomości nie są wysokie.

Analizy dotyczące 2013 roku wskazują, że osoby poszukujące działek najbardziej preferowały nieruchomości z ceną między 50 – 150 tys. złotych. Ponad 42 proc. wszystkich poszukiwań dotyczyło takich widełek cenowych. W porównaniu z rokiem 2012 nastąpił 3 proc. wzrost zainteresowania takimi gruntami. Na drugim miejscu znajdowały się nieruchomości z granicą cenową 50 tys. złotych – szukało ich blisko 28 proc. użytkowników zainteresowanych tym segmentem rynku.

fot. mat. prasowe

Ceny działek

Analizy dotyczące 2013 roku wskazują, że osoby poszukujące działek najbardziej preferowały nieruchomości z ceną między 50 – 150 tys. złotych.


RYNEK PIERWOTNY
Mieszkania na sprzedaż

W kategorii mieszkań na sprzedaż na rynku pierwotnym, blisko 89 proc. użytkowników poszukiwało w 2013 roku mieszkania, którego cena nie była wyższa niż 400 tys. złotych, z czego największy odsetek – 41,3 proc. osób poszukiwało mieszkania w przedziale miedzy 200 tys. a 300 tys. złotych, 26,6 proc. Użytkowników wybierało lokale z ceną od 100 tys. do 200 tys. złotych. Najmniejsze zainteresowanie widać w segmencie mieszkań najdroższych, czyli tych z ceną większą niż 600 tys. złotych.

Porównując dane obecne z tymi z roku 2012, rośnie zainteresowanie mieszkaniami budowanymi pod klucz. Analiza wyników za 2013 rok wskazuje, że ponad 44 proc. wszystkich oglądanych w serwisie Dom.Gratka.pl ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego dotyczyło z takim stanem wykończenia.

Najchętniej poszukiwane mieszkania na rynku pierwotnym to te, które mają 3 pokoje – ponad 40 proc. wszystkich zapytań. W porównaniu z rokiem 2012 współczynnik ten wzrósł o 6 proc. Jednocześnie spadł współczynnik dotyczący mieszkań jednopokojowych o 4 proc względem roku 2012.

fot. mat. prasowe

Rynek pierwotny - ilość pokoi

Najchętniej poszukiwane mieszkania na rynku pierwotnym to te, które mają 3 pokoje – ponad 40 proc. wszystkich zapytań. W porównaniu z rokiem 2012 współczynnik ten wzrósł o 6 proc.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: