eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika?

Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika?

2014-03-31 10:08

Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika?

Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ustawa deregulująca dostęp do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami od początku wzbudzała wiele kontrowersji. Przedstawiciele branży obawiali się przede wszystkim, że nowe przepisy negatywnie przełożą się na jakość usług. Od wejścia w życie znowelizowanych regulacji upłynęły trzy miesiące i już można śmiało powiedzieć, że strach miał wielkie oczy - pisze portal nieruchomości Domy.pl.

Przeczytaj także: Pośrednicy nieruchomości walczą o klientów

Wraz z początkiem bieżącego roku dostęp do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami przestał już być obwarowany koniecznością uzyskania licencji poprzedzonej zdaniem państwowego egzaminu potwierdzającego wiedzę i kompetencje kandydatów. W środowisku licencjonowanych pośredników ta dość radykalna zmiana wzbudzała wielkie obawy o jakość wykonywanych usług przez pośredników „zderegulowanych”, o wpływ ich pracy na ogólny wizerunek pośrednika, a także o wzrost konkurencji. Reakcją na tego typu zagrożenia – uderzające w klientów jak i w samych pośredników – jest chociażby inicjatywa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości. Oba podmioty zaproponowały weryfikację kompetencji i kwalifikacji pośredników i kandydatów do tego zawodu, przygotowując w tym celu odpowiednie szkolenia i rejestry pośredników nieruchomości godnych zaufania.

Czy jednak deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami faktycznie wpłynęła na rynek obrotu nieruchomościami? Jak wskazują wyniki badania portalu Domy.pl aż 62% pośredników nieruchomości jest przekonanych, że deregulacja nie miała większego wpływu na ten sektor rynku. Odmienne zdanie wyraziło 38% uczestników ankiety.

Po trzech miesiącach obowiązywania nowych zasad podejmowania działalności w branży ponad 3/4 pośredników nieruchomości badanych przez portal Domy.pl stwierdziło, że deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wpłynęła w stopniu znikomym (39%) lub nie wpłynęła w ogóle (39%) na wzrost konkurencji między pośrednikami. Odmiennego zdania jest tylko 22% pośredników.

Jednak przywiązanie do wcześniejszych regulacji jest w branży wciąż bardzo silne. Mimo tego, że otwarcie dostępu do zawodu pośrednika zdaniem przedstawicieli tej profesji niewiele zmieniło, to jednak aż 2/3 z nich opowiada się za przywróceniem licencji państwowej. Blisko 25% jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a prawie 9% nie zajmuje w tej sprawie jasnego stanowiska.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika?

Jak wskazują wyniki badania portalu Domy.pl aż 62% pośredników nieruchomości jest przekonanych, że deregulacja nie miała większego wpływu na ten sektor rynku. Odmienne zdanie wyraziło 38% uczestników ankiety.


Podsumowując wyniki ankiety portalu Domy.pl można stwierdzić, że budząca tak wiele kontrowersji deregulacja jak dotąd nie przyniosła istotnych zmian na rynku nieruchomości. Nie zaobserwowaliśmy ani wysypu nowych biur nieruchomości, ani wyraźnego zaostrzenia konkurencji. Ze strony klientów nie napływają też sygnały o wzroście liczby przypadków niekompetencji osób, którym powierzana jest obsługa transakcji. Zdaniem samych pośredników, oprócz tego, że obecnie nieporównanie łatwiej jest otworzyć własne biuro nieruchomości, niewiele się zmieniło.

fot. mat. prasowe

Czy Twoim zdaniem licencja państwowa powinna zostać przywrócona?

Przywiązanie do wcześniejszych regulacji jest w branży wciąż bardzo silne. Mimo tego, że otwarcie dostępu do zawodu pośrednika zdaniem przedstawicieli tej profesji niewiele zmieniło, to jednak aż 2/3 z nich opowiada się za przywróceniem licencji państwowej.


Informacje o badaniu
Dane na podstawie ankiety portalu Domy.pl przeprowadzonej w dniach 21-26 marca br., w której udział wzięło 1830 pośredników.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: