eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deregulacja zawodu pośrednika już wkrótce

Deregulacja zawodu pośrednika już wkrótce

2013-08-08 11:54

Deregulacja zawodu pośrednika już wkrótce

Zawód pośrednika nieruchomości uwolniony © Gina Sanders - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Kontrowersyjne zniesienie licencji pośrednika

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane zmiany powinny ułatwić dostęp do zawodu pośrednia w obrocie nieruchomościami, a także zwiększyć ilość osób, które wykonują ten zawód.

Według uchwalonej przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości. Czynności pośrednictwa a także ich zakres będzie od teraz określała umowa pośrednictwa, która obowiązkowo – pod rygorem nieważności – będzie wymagała formy pisemnej.

Ustawa ma także zlikwidować przepis, według którego pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie musiał wykonywać czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, a także wg standardów zawodowych i etyki zawodowej. Pośrednik nie będzie też miał obowiązku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a także kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Zawód pośrednika nieruchomości uwolniony

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów.


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wciąż będzie obowiązkowe. Równocześnie, jeśli pośrednik będzie nadzorował inne osoby wykonujące jego czynności w obrocie nieruchomościami, wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za ew. szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że ustawa przewiduje także usunięcie obowiązujących obecnie wymogów stawianych pośrednikom. - Pośrednik nie będzie musiał posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych, nie będzie też wymogu o niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe – wylicza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Znikną także wymogi dotyczące posiadania przez pośrednika wyższego wykształcenia, ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także odbycia praktyki zawodowej. Nie będzie także odpowiedzialności zawodowej pośredników, co oznacza, że za wyrządzone szkody podczas wykonywania swoich czynności odpowie on jedynie na drodze sądowej.

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wejdzie częściowo w życie 23 sierpnia 2013, a częściowo 1 stycznia 2014 r. Omawiane zmiany dotyczące uwolnienia dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wejdą zaś w życie 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: