eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Pośrednik nieruchomości bez licencji nie taki zły

Pośrednik nieruchomości bez licencji nie taki zły

2014-04-03 10:44

Pośrednik nieruchomości bez licencji nie taki zły

Pośrednik nieruchomości bez licencji nie taki zły © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 stycznia bieżącego roku pośrednicy nieruchomości nie potrzebują już państwowej licencji. Deregulacja tego zawodu od początku wzbudzała wiele kontrowersji, a nawet obaw. Kilka miesięcy po pojawieniu się pierwszych "zderegulowanych" pośredników można już śmiało powiedzieć, że strach był przedwczesny - z badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości Domy.pl wynika, że wpółpraca "starych" z nowymi układa się całkiem poprawnie.

Przeczytaj także: Co zmieniła deregulacja zawodu pośrednika?

Jak wskazują portalu Domy.pl, pierwsi pośrednicy bez licencji, którzy rozpoczęli w tym roku swoją działalność, stanowią jedynie niewielki odsetek aktywnych w branży pośredników. Można byłoby przypuszczać, że ich pojawienie się na rynku było niemal niezauważalne. Nic bardziej błędnego - już niemal 42% pośredników przebadanych na potrzeby ankiety Domy.pl deklaruje, iż miało okazję współpracować lub współpracuje ze „zderegulowanymi” kolegami i koleżankami po fachu.

Z ich opinii na temat tej współpracy wyłania się pozytywny obraz, który dobrze rokuje otwartej na nowych członków branży. Łącznie przeszło 3/4 pośredników oceniło współpracę z pośrednikami „zderegulowanymi” dobrze (55%) lub bardzo dobrze (22%). Tylko nieco ponad 17% respondentów stwierdziło, że współpraca z pośrednikami, którzy nie zdobyli licencji w czasie jej obowiązywania, przebiegała źle, a zaledwie 6% oceniło ją jako bardzo złą.

Jak sami pośrednicy zapatrują się na obecną sytuację na rynku nieruchomości?

W tym przypadku jest już nieco gorzej. Ostatnie, trudne lata bez wątpienia ostudziły optymizm i zmusiły wielu do zrewidowania ambitnych wizji wzrostu obrotów. Blisko 42% badanych pośredników ocenia obecną sytuację na rynku nieruchomości jako dobrą (38%) lub bardzo dobrą (4%), natomiast ponad połowa (58%) jako niekorzystną. Jednak obserwowana stabilizacja cen nieruchomości oraz widoczne, choćby w porównaniu z rokiem ubiegłym, ożywienie popytu, pozwalają wierzyć, że sceptycy, którzy wśród ankietowanych przez portal Domy.pl stanowili większość, wkrótce odczują poprawę koniunktury w branży.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz współpracę z pośrednikami „zderegulowanymi”

Łącznie przeszło 3/4 pośredników oceniło współpracę z pośrednikami „zderegulowanymi” dobrze (55%) lub bardzo dobrze (22%).


Informacje o bdaniu
Dane na podstawie ankiety portalu Domy.pl przeprowadzonej w dniach 21-26 marca br., w której udział wzięło 1830 pośredników.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: