eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Deregulacja zawodu pośrednika: Polacy zaskoczeni

Deregulacja zawodu pośrednika: Polacy zaskoczeni

2014-06-19 00:20

Deregulacja zawodu pośrednika: Polacy zaskoczeni

Ponad 70% Polaków nie wie o deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości © RFsole - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Od deregulacji zawodu pośrednika upłynęło już niemal pół roku. Okazuje się jednak, że niemal 3/4 Polaków jest zaskoczonych zmianami, które nastąpiły po 1 stycznia bieżącego roku. Ci z kolei, którzy wiedzą o uwolnieniu tej profesji obawiają się, że spowoduje ono wzrost liczby nieuczciwych pośredników i zarządców nieruchomości. Co więcej, prawie połowa badanych wolałaby, aby licencje państwowe zostały przywrócone – wynika z najnowszego sondażu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i serwisu Domy.pl.

Przeczytaj także: Pośrednik nieruchomości bez licencji nie taki zły

Konsumenci mogą szukać profesjonalistów z całej Polski w internetowym Centralnym Rejestrze Pośredników i Zarządców Nieruchomości, uruchomionym przez PFRN. W Rejestrze widnieje już ponad 4000 profesjonalistów, a tylko w ostatnich miesiącach do spisu dołączyło ponad 300 nowych osób, które uzyskały licencję PFRN.

Deregulacja: więcej obaw niż korzyści

Z badania przeprowadzonego wśród użytkowników Domy.pl wynika, że zdecydowana większość Polaków (71,83%) jest zaskoczona informacją o deregulacji na rynku nieruchomości. Respondenci nie wiedzieli o zniesieniu wraz z nowym rokiem przepisów określających dostęp do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, a więc wymogów dotyczących poziomu wykształcenia, odpowiednich kwalifikacji, niekaralności czy przestrzegania standardów zawodowych. Równocześnie na kolejne pytanie o to jak zamierzają przeprowadzać na rynku nieruchomości interesujące ich transakcje 45% odpowiedziało, że jeszcze nie zdecydowało czy zrobi to samodzielnie, czy ze wsparciem pośrednika.

fot. mat. prasowe

Ocena zmian

Po deregulacji rynku 57% pytanych obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców.


„Respondenci korzystający z naszej bazy mieszkań, domów i działek, poza znalezieniem odpowiedniej oferty w dobrej cenie, oczekują też zorganizowania i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji, zgromadzenia i przygotowania odpowiednich dokumentów i sprawdzenia wiarygodności kontrahenta. To bezsprzecznie zadanie wyłącznie dla wykwalifikowanych i przestrzegających norm etycznych pośredników w obrocie nieruchomościami” – zwraca uwagę Marcin Drogomirecki z serwisu Domy.pl.

Zdaniem respondentów ponadto ważne jest przy tym, by byli to pośrednicy godni zaufania. Po deregulacji rynku 57% pytanych obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców.

fot. mat. prasowe

Jak szukać rzetelnego pośrednika?

Próbując się odnaleźć w nowej rzeczywistości najwięcej (38%) badanych deklaruje, że informacji o rzetelnym pośredniku poszuka w Internecie.


Potrzeba gwarancji

Badania wykazały również, że 48% pytanych czułoby się bezpieczniej, gdyby licencja państwowa, uprawniająca do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, została przywrócona. Tylko co piąty wierzy w samoregulację rynku.

„Od początku funkcjonowania w nowych realiach otrzymujemy sygnały o potrzebie poświadczania kompetencji zawodowych pracowników nieruchomości. Wyniki badań PFRN i Domy.pl potwierdzają tę tendencję. Polacy obawiają się, że deregulacja wpłynie negatywnie na ich interesy” – komentuje Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Próbując się odnaleźć w nowej rzeczywistości najwięcej (38%) badanych deklaruje, że informacji o rzetelnym pośredniku poszuka w Internecie.

Konsumencie, poszukaj w Rejestrze PFRN

Wychodząc naprzeciw tym tendencjom PFRN uruchomił pod koniec 2013 roku internetowy Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN – www.rejestr.pfrn.pl. Dotychczas w spisie widnieje ponad 4000 profesjonalistów z całej Polski i ich liczba stale rośnie.

fot. mat. prasowe

Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN

Dotychczas w spisie widnieje ponad 4000 profesjonalistów z całej Polski i ich liczba stale rośnie.


Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenia i – co ważne – informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencje nadawane przez PFRN. Federacja wydaje te dokumenty wyłącznie profesjonalistom: osobom legitymującym się dawnymi licencjami państwowymi, jednostkom, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu zarządzania/pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub absolwentom prowadzonego przez PFRN Kursu Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami/Kursu Zarządcy Nieruchomości, gdzie zdobywają wiedzę m.in. z: ustalania stanu prawnego nieruchomości, dokumentacji technicznej czy organizacji transakcji. Dodatkowo osoby widoczne w Rejestrze przyjmują na siebie obowiązek stosowania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: