eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czym grozi samowola budowlana?

Czym grozi samowola budowlana?

2014-10-03 11:06

Czym grozi samowola budowlana?

Czym grozi samowola budowlana? ©  kange_one - Fotolia.com

Nie bez powodu każdy planujący wybudowanie domu musi skompletować szereg dokumentów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Niedopełnienie formalności dotyczących prowadzenia robót budowlanych jest przestępstwem w rozumieniu prawa i podlega surowej karze. Nielegalną budowę – w najgorszym wypadku – można przypłacić nakazem rozbiórki, karą pozbawienia wolności lub opłatą legalizacyjną sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Jak zalegalizować samowolę budowlaną

W świetle prawa, samowoli budowlanej dopuszcza się każdy, kto prowadzi budowę, rozbudowę lub przebudowę obiektu bez zgłoszenia takiego zamiaru, które skutkuje uzyskaniem koniecznego pozwolenia. Prawo budowlane łamie także osoba, która dokonuje niektórych prac remontowych – na przykład dobudowanie piętra czy tarasu – lub zmiany sposobu użytkowania obiektu bez wcześniejszego zgłoszenia właściwemu urzędowi. Warto wiedzieć również, że samowola budowlana nie podlega przedawnieniu.
– Nadzór budowlany może skontrolować właściciela nieruchomości nawet kilka lat po zakończeniu budowy – mówi Beata Kubacka, przedstawicielka innowacyjnego serwisu ProAdapt.pl z projektami domów. – Wówczas możliwe są dwa scenariusze. Gdy spełnione są warunki dotyczące zgodności budowy z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami techniczno-budowlanymi, można ją zalegalizować. Mniej optymistyczny scenariusz, przy niespełnieniu powyższych warunków, zakłada zrównanie obiektu z ziemią – dodaje.

fot. kange_one - Fotolia.com

Czym grozi samowola budowlana?

Nielegalną budowę można przypłacić nakazem rozbiórki, karą pozbawienia wolności lub opłatą legalizacyjną sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Jak uratować dom przed rozbiórką?


Przeprowadzenie postępowania legalizacyjnego rozpoczyna się decyzją inspektora nadzoru budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych i wezwaniem do złożenia dokumentów zatwierdzających zaktualizowanie projektu budowy. Wysokość opłaty legalizacyjnej zależy od kategorii obiektu i jest iloczynem współczynników kategorii obiektu, jego rozmiaru oraz kwoty 25 000 zł (gdy roboty wymagały pozwolenia na budowę). – W przypadku nielegalnego postawienia domu jednorodzinnego opłata legalizacyjna wyniesie ok. 50 000 zł – tłumaczy Beata Kubacka z ProAdapt.pl.
– Jeżeli inwestor nie pokryje kosztów opłaty legalizacyjnej w określonych przez nadzór terminie, grodzi mu urzędowa decyzja o konieczności natychmiastowej rozbiórki obiektu – uzupełnia.
W przypadku obiektów, które wymagały zgłoszenia zamiaru prac budowlanych, legalizacja wyniesie nie więcej niż 5 000 zł.

Nieuchronne konsekwencje


Należy pamiętać, że prowadzenie robót budowlanych bez wymaganych zezwoleń grozi karą grzywny, a w przypadku większych przewinień ograniczeniem lub pozbawieniem wolności na czas dwóch lat. Jest to najwyższy wymiar kary za samowolę budowlaną, a o jej wysokości decyduje sąd.

Przeczytaj także: Czym jest samowola budowlana? Czym jest samowola budowlana?

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Nie taka straszna ta samowola :)

  ArkadiuszZ / 2014-10-04 18:49:19

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-10-04 18:57:16)

  Nie widzę przyczyny dla której należy demonizować samowole budowlane.
  Przepisy o rozbiórce samowoli mają taką konstrukcję prawną, że wyburzenia budynków są unikane, poprzez odpowiednią zmianę funkcji tych budynków.

  Najczęściej samowola, to budowa w trybie legalizacji z nadzorem budowlany, bez udziału decyzji o pozwoleniu na budowę. Zysk takiej operacji, to czas, który jest cenniejszy niż opłata legalizacyjna.

  Przygotowywałem "nie jedną legalizację", i wiem że nikt nie jest zachwycony legalizacją samowoli, ale wszyscy ją realizują zgodnie z przepisami.

  Proszę zwrócić uwagę, tryb "opłata legalizacyjna" inaczej mówiąc "doprowadzenie do zgodności z prawem za pieniądze".

  Osobiście uważam, że w Polsce można budować bez pozwolenia na budowę, pod warunkiem opłaty legalizacyjnej.
  pisałem na podobny temat : http://dom-projekty.pl/wiadomosci/bez-pozwolenia-na-budowe/

  ps.
  Czy ktoś zna wypadki więzienia z powodu tylko samowoli budowlanej ? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: