eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Małe domy modne. Dom na kurzej łapce za 399 tys. zł

Małe domy modne. Dom na kurzej łapce za 399 tys. zł

2014-10-12 01:10

Małe domy modne. Dom na kurzej łapce za 399 tys. zł

Dom na kurzej łapce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Na Zachodzie trwa w najlepsze moda na domy o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych. W Londynie za nieruchomość w skali mikro trzeba zapłacić równowartość prawie 1,5 mln zł. Jak jednak wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank, wysoka cena i konieczność posiadania sporej inwencji przy urządzania takiego domu, wcale nie odstraszają potencjalnych nabywców.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

W Polsce od lat mamy modę na kompaktowe nieruchomości. Deweloperzy budują więc 25-, 30-metrowe kawalerki, bo na mniejsze nie pozwala im prawo, z kolei na rynku wtórnym sporą popularnością cieszą się nawet kilkunastometrowe mieszkania. Powód jest prosty – cena. Na Zachodzie sprawy zaszły jeszcze dalej – sporym powodzeniem cieszą się zaledwie kilkunastometrowe domy. Powodem jest fakt, że domy w skali mikro są „eko”, a więc odpowiadają panującej modzie. Cena zakupu wydaje się w tym przypadku schodzić na drugi plan.

16 metrów za 1,5 miliona


Trudno dojść do innego wniosku, czytając ogłoszenie o sprzedaży domu o powierzchni 16,7 m kw., który wyceniono na 275 tys. GBP (równowartość prawie 1,5 mln zł). Co prawda dom położony jest w Londynie w dzielnicy Barnsbury (niedaleko City) przy Richmond Avenue, a więc w okolicy, w której nieruchomości są poszukiwane przez nabywców. Nie zmienia to jednak faktu, że w przeliczeniu na metr, za nieruchomość tę trzeba zapłacić równowartość ponad 82 tys. zł. Mimo to we wrześniu ogłoszenie o sprzedaży tego domu odwiedziło łącznie 140 tys. zainteresowanych, a obecnie nieruchomość jest już zarezerwowana, co sugeruje, że niebawem może zniknąć z rynku – wynika z danych portalu Zoopla. Pośrednik z firmy Winkworth – Islington, który oferuje nieruchomość, zachwala, że jest doskonała pod wynajem lub dla osób chcących wykorzystywać ją jako miejsce pobytu w wakacje.

fot. mat. prasowe

Dom w Londynie

Dom o powierzchni 16,7 m kw., Richmond Avenue, Londyn, cena ofertowa 275 tys. GBP, źródło: Zoopla


Jakim jednak cudem udało się urządzić w pełni funkcjonalny dom z mikro-ogrodem na niespełna 17 metrach kwadratowych? Sypialnię urządzono na antresoli nad kuchnią, spora część podłogi strefy dziennej została podwyższona, aby pod nią urządzić miejsce na zbędne w danym momencie rzeczy, a łazienkę stanowi niewielka przestrzeń, w której pomiędzy prysznicem i sedesem nie było dostatecznie dużo miejsca, aby zamontować jakąkolwiek przegrodę.

fot. mat. prasowe

Dom w Londynie - wnętrze

Wnętrze domu o powierzchni 16,7 m kw., Richmond Avenue, Londyn, cena ofertowa 275 tys. GBP, źródło: Zoopla


Wbrew pozorom ten londyński dom nie jest wcale najmniejszym na Wyspach. Miano to dumnie dzierży wzniesiony niecałe 200 lat temu budynek w mieście Conwy (Walia). Ten zbudowany przez rybaka dom ma powierzchnię niespełna 5,5 m kw. (3,05 m x 1,8 m). Pomieszczenie ma wysokość 3,1 m i pozwalałoby to właścicielowi nawet się wyprostować, gdyby nie fakt, że sypialnię urządzono tu na antresoli, co znacznie obniżyło jakość życia domownika. Co prawda nieruchomość nie jest na sprzedaż, ale jak wynika z danych zamieszczonych na portalu wikipedia, można ją zwiedzić płacąc za wejście 1 GBP.

W Polsce za jeden z najmniejszych, a na pewno najwęższych, domów uchodzi dom Kereta w Warszawie. Jest to de facto instalacja artystyczna powstała w przesmyku między dwoma blokami. Zwiedzanie tej nietypowej budowli, postawionej na działce o szerokości nieprzekraczającej 152 cm, jest możliwe po wniesieniu darowizny wspierającej działanie Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

fot. mat. prasowe

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii w mieście Conyw, powierzchnia 5,5 m kw., źródło: I, JK the Unwise, wikipedia

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: