eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domu energooszczędnego się opłaca

Budowa domu energooszczędnego się opłaca

2014-10-10 10:54

Budowa domu energooszczędnego się opłaca

Budowa domu energooszczędnego się opłaca © M. Schuppich - Fotolia.com

Polscy inwestorzy zaczynają dostrzegać potencjał w budownictwie pasywnym. Wszystko za sprawą korzyści, które niesie za sobą takie rozwiązanie. Stosunkowo wyższa wartość rynkowa domu, dużo niższe koszty eksploatacji i uniezależnienie od stale rosnących opłat za zużycie energii. Dodatkowo osoby decydujące się na budowanie domów energooszczędnych mogą korzystać z rozmaitych dofinansowań oraz dopłat do kredytów na preferencyjnych warunkach.

Przeczytaj także: Jak ograniczać zużycie energii?

Osoby przystępujące do inwestowania w nieruchomości, bardzo często zastanawiają się nad wyborem projektów domów energooszczędnych. Często pada wówczas pytanie dotyczące zalet takiego rozwiązania. Najprościej ujmując, jeśli dom wykorzystuje prawidłowo technologie i rozwiązania energooszczędne, to pozwala to właścicielom zasadniczo obniżyć koszty utrzymania. Szacuje się, iż koszt wybudowania przeciętnego domu pasywnego jest około 10-14% wyższy w stosunku do zabudowy standardowej, jednakże koszt eksploatacji budynku jest z kolei 70% niższy. Warto jednak podkreślić, że różnica wydatków z każdym rokiem się zmniejsza. Przykładem może być Europa Zachodnia, gdzie obecnie koszt wybudowania domów pasywnych jest wyższy zaledwie o około 8-10%. Warto także wspomnieć, iż taka inwestycja zwraca się już w pierwszych latach użytkowania domu. Ponadto budownictwo energooszczędne zabezpiecza inwestorów przed ciągle wzrastającymi cenami energii.

Pasywność się opłaca


Dla inwestorów budowanie domów energooszczędnych to realne korzyści. Obecnie różnica kosztów poniesionych przy budowie domu pasywnego oraz czasu potrzebnego do zwrócenia się tej inwestycji maleje. Dzieje się tak głównie dlatego, że w ostatnim czasie zanotowane zostały wzrosty cen w budownictwie, co sprawiło, że zmniejszeniu uległa różnica w dodatkowych nakładach inwestycyjnych. Drugim kluczowym powodem jest fakt, że dzięki postępowi technologicznemu materiały wykorzystywane w budownictwie pasywnym tanieją. Również nie bez znaczenia są tutaj ustawy, regulujące kwestie budowania domów standardowych. Zgodnie z dyrektywami unijnymi Polska do 2021 roku musi zredukować zużycie zasobów energii, a to natomiast wpływa na ceny surowców potrzebnych do postawienia nieruchomości tradycyjnej.

fot. M. Schuppich - Fotolia.com

Budowa domu energooszczędnego się opłaca

Choć koszt inwestycji jest wyższy od wybudowania domu w standardowej technologii, niższy jest koszt utrzymania domu energooszczędnego.


Warto podkreślić, że jeszcze w 2007 roku, podczas budowania pierwszego domu pasywnego w Polsce jego koszt był o 37% wyższy w stosunku do wybudowania domu standardowego. W tym samym czasie na Zachodzie Europy ten koszt był wyższy zaledwie o 10%. Obecnie za sprawą dyrektyw unijnych, które zaczęły obowiązywać w Polsce od stycznia 2014 roku – różnica ta kształtuje się na poziomie 13% dla domów pasywnych i 4% dla domów energooszczędnych. Przedstawiane wartości liczbowe stają się dla inwestorów pretekstem do tego, aby zrezygnować z nieruchomości tradycyjnej na rzecz pasywnej. Niska różnica poniesionych kosztów podczas budowy domu pasywnego i realne korzyści podczas eksploatacji powodują, że Polscy inwestorzy chętniej decydują się na ten krok. Zapotrzebowanie na energię domu budowanego w technologii energooszczędnej jest znacznie mniejsze niż nieruchomości wykorzystującej tradycyjne sposoby ogrzewania. Okazuje się, iż właściciele domów energooszczędnych mają 70% niższy koszt miesięcznego utrzymania lokum oraz dziesięciokrotnie mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Inwestycje energooszczędne w Polsce


Obecnie powstaje wiele inwestycji domów energooszczędnych w naszym kraju. Najczęściej zaprojektowane powierzchnie domów wahają się od 130 do 200 m2. Różnią się one pomiędzy sobą standardem energetycznym. Szacuje się, że koszt postawienie takich domów o powierzchni do 150 m2 (tzw. stanu deweloperskiego) kształtuje się w przedziale około od 300 do 550 tys. zł. ( w zależności od powierzchni i standardu energetycznego). Dodatkowym kosztem jest wyposażenie domu w instalacje służące do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń oraz przystosowanie budynku do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, który może wynieść do ok. 50 tys. zł. Dla porównania postawienie budynku w technologii tradycyjnej wynosi około 300 tys. zł.

Jak widać, początkowo koszt inwestycji jest relatywnie wyższy od wybudowania domu w standardowej technologii. Niemniej jednak zwraca się on już w pierwszych latach eksploatacji domu. Podczas gdy właściciele nieruchomości wysokoenergetycznych płacą rocznie nawet do 7 tys. zł za rachunki tak opłaty właścicieli domów energooszczędnych nie przekraczają 1500 zł."

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: