eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czynsz najmu pochłania coraz mniej wynagrodzenia

Czynsz najmu pochłania coraz mniej wynagrodzenia

2014-10-30 15:09

Czynsz najmu pochłania coraz mniej wynagrodzenia

Najem pochłania co trzecią zarobioną złotówkę © vadim yerofeyev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najem w Polsce jest wciąż drogi, choć pochłania znacznie mniejszą część domowego budżetu niż przed dekadą – wynika z szacunków Lion’s Bank. Do zachodnich standardów wciąż jest jednak daleko.

Przeczytaj także: W Krakowie 1000 zł to za mało. Mieszkania do wynajęcia droższe

34,4% - aż taką część budżetu statystycznego Polaka pochłaniają wydatki na najem. Tak przynajmniej wynika z szacunków opartych o dane Eurostatu. Wydają się one wiarygodne, biorąc pod uwagę jak sporą część wynagrodzenia muszą przeznaczyć na najem single mieszkający w miastach wojewódzkich.

Jak oszacowaliśmy jaką część budżetu domowego pochłaniają wydatki na najem?


Teoretycznie czynsz stanowi wydatek na poziomie jedynie 1,446% przeciętnego domowego budżetu (Dane Eurostat za 2013 r.). Trzeba jednak uwzględnić fakt, że z najmu korzysta w Polsce relatywnie niewiele osób (4,2%), a więc udział wydatków na najem jest w przypadku osób, które faktycznie są najemcami jest prawie 24 razy wyższe niż w budżecie statystycznego Polaka.

fot. mat. prasowe

Przeciętny koszt najmu kawalerki dla singla

Najtańsze kawalerki można wynająć w Łodzi. Tu koszty wynajmu pochłaniają 32 procent miesięcznego wynagrodzenia.


Singiel najwięcej wyda na najem


Singiel, który mieszka w mieście wojewódzkim i zarabia równowartość średniej pensji dla danego ośrodka, na czynsz za wynajem mieszkania wydaje średnio 40% swojego wynagrodzenia netto (od 32% w Łodzi do 47% w Warszawie czy 46% w Krakowie). W przypadku pracującej pary, udział kosztów najmu w domowym budżecie będzie oczywiście statystycznie niższy. Ale nawet jeśli przyjmiemy, że wynajmujący mieszkania na czynsz przeznaczają przeciętnie co trzecią złotówkę, to i tak uzyskujemy bardzo wysoki współczynnik. Dla porównania bowiem wynajem 30-metrowej kawalerki w Berlinie kosztuje niecałe 400 euro. Kwota ta odpowiada około 15% przeciętnego niemieckiego wynagrodzenia netto.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia i stawki najmu w ostatniej dekadzie

Polsce daleko do europejskich standardów, ale koszty najmu powoli spadają.


Najem pochłania coraz mniej


Na tle tego porównania niewielkim pocieszeniem jest fakt, że w ostatnich latach wynagrodzenia rosły szybciej niż stawki czynszów. Dzięki temu – jak wynika ze statystyk GUS i Eurostatu - w wydatkach rodziny, która wynajmuje mieszkanie, czynsz zajmuje coraz mniejszą część comiesięcznych wydatków, dążąc do warunków zachodnich.

Pomiędzy rokiem 2003 i 2013 przeciętne wynagrodzenie brutto wrosło w Polsce o 67,5% (dane GUS). W tym samym czasie przeciętny czynsz wzrósł o 41,6%. Jeśli więc dziś przeciętny najemca wydaje na czynsz 34,4% swojego wynagrodzenia, to w 2003 roku wydawał 40,7%, a więc wyraźnie więcej niż dziś (o 18,3%).

Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: