eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › W Krakowie 1000 zł to za mało. Mieszkania do wynajęcia droższe

W Krakowie 1000 zł to za mało. Mieszkania do wynajęcia droższe

2014-12-22 10:51

W Krakowie 1000 zł to za mało. Mieszkania do wynajęcia droższe

W Krakowie 1000 zł na wynajem to za mało © De Visu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Krakowskie biuro nieruchomości NowodworskiEstates zebrało dane na temat rynku najmu w stolicy Małopolski. Z obszernej analizy dowiadujemy się m.in.. kto jest główną siłą napędową tego rynku, jak kształtują się średnie ceny wynajmu i które z dzielnic cieszą się największą popularnością wśród wynajmujących.

Przeczytaj także: Czynsz najmu pochłania coraz mniej wynagrodzenia

760 tys. - taką właśnie liczbą mieszkańców może poszczycić się stolica Małopolski. Czyni to ją drugim pod względem liczebności miastem w Polsce. Faktyczna liczba mieszkańców Krakowa może być jednak znacznie większa - pod koniec września tłumnie przybywają do niego studenci, z których jedynie 17 tysięcy znajduje zakwaterowanie w akademikach. Statystyki mówią, że rokrocznie w grodzie Kraka pojawia się ponad 150 tysięcy żaków. I to właśnie oni są główną siłą, która kreuje rynek wynajmu w tym mieście.

Myślenie o Krakowie wyłącznie w kategoriach miasta akademickiego jest jednak błędem. Nie można bowiem zapominać, że to jedna z najpopularniejszych wśród turystów destynacji, stąd wielu właścicieli mieszkań zdecydowało się przeznaczyć swoje nieruchomości na tzw. krótkie najmy.

Jako największe centrum outsourcingowe w Polsce, Kraków stanowi też czasowe miejsce zamieszkania dla menedżerów korporacji na kontraktach. „Nie jest to wprawdzie tak duża grupa najemców, jak studenci czy turyści, ale są oni szczególnie pożądani przez właścicieli mieszkań. Czynsz najmu płaci za nich pracodawca - zawsze terminowo, ich pobyt jest pewny, bo określony czasowo, a sami lokatorzy nieznacznie eksploatują lokal, większość czasu spędzając w biurze, podróżach służbowych czy modnych lokalach” - wyjaśnia Karol Grabowski, ekspert ds. lokali mieszkalnych w biurze nieruchomości NowodworskiEstates.

fot. mat. prasowe

Rynek wynajmujących mieszkania w Krakowie

Głównymi siłami napędzającymi krakowski rynek wynajmu są m.in. studenci oraz pracownicy korporacji.


Krakowski rynek najmu liczy od 30 do 32 tysięcy lokali mieszkalnych o średniej powierzchni 42 mkw. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe (średnio 48 mwk), również dlatego, że jest ich na rynku dostępnych najwięcej. Takie lokale chętnie wynajmuje każda grupa klientów, tak młode pary, jak i studenci.

Na drugim miejscu pod względem popularności są kawalerki (śr. 30 mkw), chociaż stanowią jedynie 16% całej oferty mieszkań na wynajem w Krakowie. Niewystarczająca podaż kawalerek wynika z dominacji budownictwa starego typu, gdzie standardem są co najmniej 2 pokoje z kuchnią. To wkrótce ulegnie zmianie dzięki nowym inwestycjom deweloperskim, których na ten moment naliczyć można około 130 w samym Krakowie. Deweloperzy starają się wypełnić lukę w rynku, oferując dużą liczbę mieszkań typu studio.

fot. mat. prasowe

Przekrój rynku pod względem liczby pokoi

W stolicy Małopolski najłatwiej o wynajem mieszkania dwupokojowego, na drugim miejscu M-4.


Większe mieszkania, to w sumie prawie 1/3 rynku mieszkań na wynajem, z czego lokale 4-pokojowe i większe, to raptem 5%. Są to głównie luksusowe apartamenty tylko dla zamożnych najemców, ponieważ mieszkania w starych kamienicach najczęściej bywają zaadoptowane na powierzchnie biurowe.

Cena czynszu najmu zależy od standardu wykończenia i lokalizacji. W Krakowie, podobnie jak w większości miast, tym jest drożej, im bliżej centrum.

Nie licząc opłat administracyjnych, za wynajem kawalerki trzeba zapłacić średnio 1157 zł netto miesięcznie. Mieszkanie 2-pokojowe to wydatek większy o 400 zł, a 3 pokoje z kuchnią można wynająć średnio za 2113 zł miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu

1157 złotych - tyle wynosi średnia cena wynajmu kawalerki w Krakowie, za większe lokum trzeba zapłacić około 400 złotych więcej.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: