eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Warszawski rynek wtórny: kilkunastoletnie lokale trzymają cenę

Warszawski rynek wtórny: kilkunastoletnie lokale trzymają cenę

2014-12-11 11:22

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2014


Mieszkania używane z lat 2000-nych


Jeśli chodzi o rynek wtórny, ale ten najmłodszy, obejmujący budynki wybudowane po roku 2000, to najwyższe ceny obowiązują tam, gdzie drogie są również mieszkania sprzed 1960 r.
Pewna grupa kupujących chce mieszkać w tradycyjnych, starych dzielnicach Warszawy, ale w wysokim, jak najbardziej nowoczesnym standardzie. Podaż mieszkań spełniających te wymagania jest nieduża, stąd też biorą się ich wysokie ceny – zwraca uwagę Książak.
Na Ochocie 1 m2 mieszkania używanego z lat 2000 kosztuje średnio 8882 zł/m2, na Ursynowie 8889 zł/m2, na Żoliborzu 9703 zł/m2, na Mokotowie 9720 zł/m2 a w Śródmieściu 11620 zł/m2. Ceny te są bardzo zbliżone do cen mieszkań nowych w tych dzielnicach.

Wyjątkiem jest Żoliborz. W tej dzielnicy różnica między ceną mieszkań używanych z lat 2000 a ceną mieszkań nowych wynosi aż prawie 1400 zł na rzecz tych pierwszych.
Rozbieżność wynika z faktu, że na Żoliborzu w latach 2000 było bardzo mało inwestycji mieszkaniowych i miały one charakter apartamentowców o bardzo wysokim standardzie. Najczęściej były też realizowane pomiędzy starą zabudową w historycznej, najatrakcyjniejszej części dzielnicy. Mieszkania aktualnie powstające na Żoliborzu na rynku pierwotnym, aczkolwiek w dobrym standardzie, nie są jednak inwestycjami apartamentowymi. Ponadto zdecydowana większość z nich realizowana jest na terenie Sadów Żoliborskich i Żoliborza Południowego. Te części Żoliborza dotychczas były postrzegane jako mniej atrakcyjne i do niedawna w znacznej mierze stanowiły tereny z poperelowską zabudową przemysłową. Te obszary będą oczywiście zyskiwały w miarę rozwoju nowoczesnej zabudowy, jednak proces ten będzie rozłożony w czasie. Obecnie jest to rejon o jednej z największych aktywności deweloperskich w Warszawie, a duża podaż skutecznie hamuje zapędy deweloperów do podwyższania cen w realizowanych tam inwestycjach – tłumaczy Dariusz Książak.

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy ceną 1 m2 w budynkach sprzed 1960 r. a ceną 1 m2 w budynkach z lat 2000, to jest ona największa w Śródmieściu i wynosi prawie 2000 zł na korzyść mieszkań oddanych do użytku w ostatnim piętnastoleciu.
Mieszkania powstałe po roku 2000 w samym centrum Warszawy to najbardziej luksusowe nieruchomości w Polsce, często zaprojektowane w okresie hossy z lat 2004-2007, czyli w czasach, gdy deweloperzy budowali z dużym optymizmem, nie skupiając się na kosztach. Stąd też biorą się bardzo wysokie ceny, znacznie wyższe niż sąsiadujących mieszkań w starej zabudowie, w tej samej lokalizacji, ale znacznie odbiegających standardem – komentuje Książak.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: