eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2016

Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2016

2016-06-09 10:53

Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2016

Warszawa © filipw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

112 dni – tyle wynosił w marcu i kwietniu bieżącego roku średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To znacznie lepszy wynik od osiągniętego w poprzednim okresie (138 dni). Jednocześnie jednak nie jest on bardzo zaskakujący - wiosną tradycyjnie już pojawia się więcej ofert, które - o ile tylko mają rozsądnie skalkulowaną cenę - mają szansę dość szybko znaleźć nowego właściciela. Szybszej sprzedaży sprzyja również elastyczność cenowa. W badanym okresie przeciętne negocjacje obniżały cenę nieruchomości o 3,2 proc.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2016

Statystyki sprzedażowe na stołecznym rynku znaczne się poprawiły. Powody do zadowolenia powinni mieć zarówno sprzedający, jak i osoby poszukujące swojego nowego M. Zacznijmy jednak od dobrych informacji dla pierwszej z tych grup. Statystyki Metrohouse dowodzą, że w marcu i kwietniu średni czas oczekiwania na nabywcę mieszkania znacznie się obniżył i wyniósł średnio 112 dni, co oznacza, że na klienta czekaliśmy o 3 tygodnie mniej niż w poprzednim badanym okresie. Wiosną zazwyczaj na rynek trafia wiele nowych ofert, które jeżeli tylko mają odpowiednio skalkulowaną cenę, mają dużą szansę na szybką transakcję. Co więcej, 25% transakcji udało się przeprowadzić w czasie krótszym niż 30 dni, co - biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania rynkowe - jest bardzo przyzwoitym wynikiem.

Warte podkreślenia jest, że wśród najszybciej sprzedawanych ofert dużo jest transakcji ze Śródmieścia, Mokotowa, a także Żoliborza. To pokazuje, że popyt na mieszkania w stolicy nie ogranicza się tylko do najtańszych rejonów miasta, a nowa podaż generowana jest także w lokalizacjach, które uchodzą za dość prestiżowe. Równie ciekawą obserwacją jest mediana cen najszybciej sprzedawanych lokali, która w transakcjach Metrohouse wynosi 7820 zł, a gdy weźmiemy pod uwagę medianę wszystkich transakcji z okresu III-IV wynosi już „tylko” 7030 zł.

Jednak, aby szybko znaleźć zainteresowanych zakupem nie wystarczy tylko dobry produkt. Właściciel mieszkania musi być przygotowany na pewien margines negocjacji. W marcu i kwietniu średnie negocjacje w Warszawie wyniosły 3,2 proc. ostatniej ceny ofertowej. Obserwując minione kilkanaście miesięcy to jeden z bardziej korzystnych dla sprzedających wyników. Większa elastyczność w negocjacjach przynosi więc wymierne efekty. Podczas gdy jeszcze przed dwoma miesiącami negocjacje wyższe niż 10 proc. stanowiły nieliczne przypadki, to w analizowanym okresie co 10-ta transakcja zakończyła się takim właśnie rezultatem. To bardzo dobry wynik. Wyższe negocjacje nie zawsze są skorelowane z, jakby mogło się wydawać, długim czasem ekspozycji na rynku.

Wśród ofert, które cechowały się statystycznie wyższym poziomem negocjacji są zarówno te oczekujące na klienta od kilku dniu, jak i od więcej niż roku. Nadal jednak wśród klientów sprzedających, którzy spotykają się z szybką odpowiedzią ze strony rynku panuje przekonanie, że może warto poczekać dłużej na oferenta, który będzie w stanie zapłacić wyższą kwotę. Często takie oczekiwania nie skutkują możliwością uzyskania wyższej kwoty sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym

Czekanie na nabywcę średnio zajmowało 112 dni.


Tym razem dzielnicami o najwyższej frekwencji występowania transakcji pośredników Metrohouse były Bemowo, Praga Południe, Śródmieście, Wola i Ursynów. Mniejszy niż zwykle odsetek dotyczył tak popularnych dzielnic jak Białołęka, gdzie silną konkurencję stanowią deweloperzy, oraz Mokotów.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość negocjacji

Średnia wartość negocjacji przy zakupie mieszkania na stołecznym rynku mieszkaniowym sięgała 3,2 proc.


Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • narinea / 2016-06-15 15:07:28

    Teraz na mieszkania nie czeka się długo, formalności czasem jeszcze na mdm trzeba poczekać jak ktoś się łapie na dopłaty, na mieszkanie na Nowym Tysiącleciu czekałam nieco ponad 2 miesiące odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: