eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2015

Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2015

2015-08-21 10:16

Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2015

Warszawa © filipw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W maju i czerwcu bieżącego roku na nabywcę mieszkania zlokalizowanego na terenie stolicy trzeba było czekać 117 dni. To niezły wynik, jednak znacznie wyższy od ostatniego notowania za marzec i kwiecień (86 dni). Zmianie uległy również możliwości negocjacyjne na rynku wtórnym - różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną transakcyjną wynosiła 3,2 proc., czyli o 0,5 proc. lepiej niż ostatnio - pisze Metrohouse.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2015

Nabywcy mieszkań w Warszawie mają powody do zadowolenia. Statystyki cenowe wskazują, że przy stoliku negocjacyjnym można rozmawiać o coraz wyższych upustach. Według statystyk agencji Metrohouse średnio udaje się wynegocjować 3,2 proc. ceny mieszkania. Jest to jednak różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną, jaką udało się uzyskać w końcowej transakcji. Wielokrotnie podczas samego procesu sprzedaży obniżki ceny zdarzają się kilkukrotnie. Jest to naturalny proces dostosowywania ceny oferty do warunków rynkowych.

Najczęściej klienci wystawiają ceny wyższe niż rynkowe w nadziei, że uda się znaleźć osobę, która będzie w stanie tyle zapłacić. Czasem się to udaje, ale zwykle należy być przygotowanym, że dopiero urealnienie ceny spowoduje wzrost zainteresowania wśród klientów. Tym razem dość trudno negocjowało się ceny mieszkań dwupokojowych w cenie do 350 tys. zł. Nadal jest to towar, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów, przez co, przy odpowiedniej wycenie początkowej, można liczyć na sprzedaż po cenie niezbyt odbiegającej od oczekiwań.

Średni czas sprzedaży mieszkania wydłużył się w porównaniu do wcześniej analizowanego okresu. W transakcjach doradców Metrohouse przed wakacjami sprzedaż zajmowała średnio 117 dni. Rekordzistom znalezienie nabywcy zajmowało kilka dni. Jednak zaledwie co dziesiąte mieszkanie zostało sprzedane w tak szybkim tempie. Inni właściciele mieszkań na sprzedaż czekali na nabywcę znacznie dłużej – w kilku przypadkach było to nawet ponad 2 lata, a sprzedaż nastąpiła dopiero po znacznych obniżkach wyjściowej ceny.

Najwięcej transakcji odnotowano na Mokotowie, Bemowie i Białołęce. Nieco mniejszy niż zwykle ruch miał miejsce w Śródmieściu.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas oczekiwania na nabywcę odrobinę się wydłużył. Obecnie sięga on średnio 117 dni.


Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży). Zastrzeżenie: Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: