eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2015

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2015

2015-11-23 10:34

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2015

Warszawa © itsmejust - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

We wrześniu i październiku bieżącego roku na nabywcę mieszkania zlokalizowanego w Warszawie trzeba było czekać 103 dni. To bardzo dobry wynik, ciągle jednak wyższy od najlepszego w tym roku notowania za marzec i kwiecień (86 dni). Różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną transakcyjną wynosiła 2,5 proc., co oznacza około 10 tys. złotych upustu - pisze Metrohouse.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie VII-VIII 2015

W dziewiątym i dziesiątym miesiącu tego roku średnia powierzchnia sprzedawanego lokum sięgała 53 m kw., a średnia cena transakcyjna nieznacznie przej=kraczała 400 tys. złotych. Zaledwie 3 proc. oferowanych lokali kwalifikowało się do Programu MdM, można więc śmiało powiedzieć, że na warszawskim rynku uzyskanie dopłaty do używanego mieszkania niemal graniczy z cudem.

Jeżeli już uprzemy się poszukiwać na rynku wtórnym mieszkań kwalifikujących się do MdM, to najczęściej jedynym wyjściem okazuje się budownictwo z wielkiej płyty. Popyt na tego rodzaju mieszkania ciągle jest spory, za co odpowiedzialna jest przede wszystkim stosunkowo konkurencyjna cena.

W transakcjach z ostatnich tygodni udział mieszkań w tej technologii wynosi 25 proc. Po rotacji w budynkach z wielkiej płyty widać najlepiej, że takie mieszkania nie są traktowane jako docelowe. Zwykle po pewnym czasie zamieniamy je na lokale zbudowane w nowszych technologiach.

Od momentu, kiedy oferta pojawia się w bazie pośrednika do dnia sprzedaży mija średnio 103 dni. Czy to dużo? Można mówić o pewnej stabilizacji czasu sprzedaży, który w ciągu ostatniego roku wahał się od 86 do 114 dni. Trzymiesięczna ekspozycja oferty nie powinna zaskakiwać, a sprzedający nie powinni nastawiać się na tzw. szybką transakcję – tym bardziej, że oczekiwane ceny nadal dość mocno odstają od możliwości nabywców. Ze statystyk Metrohouse wynika, że wśród ofert, które nalazły nabywcę najszybciej (tj. w czasie krótszym niż 30 dni) przeważają lokale od 40 do 50 m kw. w cenach pomiędzy 280 a 350 tys. zł. Po drugiej stronie zestawienia mamy mieszkania znacznie większe – powyżej 70 m kw., choć nie jest to wcale normą, że mieszkania o takiej powierzchni sprzedają się najdłużej. Przy zaporowych cenach nawet potencjalnie ciekawe mieszkania pod inwestycje nie mogą liczyć na sprzedaż w przyzwoitym czasie.

Nie zmieniają się zbytnio poziomy negocjacji cen. Obecnie na etapie ostatecznych rozmów można zbić 2,5 proc. ceny mieszkania. Czyli przeciętnie jest to ok. 10 000 zł.

Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach cena ofertowa była obniżana już przynajmniej raz przez właściciela mieszkania. Mówimy tu o różnicy pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną na akcie notarialnym. Rekordzistom udało się zbić cenę o ponad 10 proc. W tych kilku przypadkach duże obniżki idą w parze z długim czasem sprzedaży, który wyniósł więcej niż pół roku.

Dzielnicami o największym zainteresowaniu nabywców były: Mokotów, Wilanów, Ochota i Wola.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas oczekiwania na nabywcę odrobinę się skrócił. Obecnie sięga on średnio 103 dni.


Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży). Zastrzeżenie: Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2015-11-25 13:52:05

    Wszystko zależy jakie mieszkanie sprzedajemy, mojego na dalekim Mokotowie nie mogę sprzedać za godziwe pieniądze, zresztą nie tylko ja, w tym bloku jest jeszcze 3 do sprzedania, na osiedlu Bliska Wola nie będzie takich problemów, lokalizacja i wysoki standard mieszkań a także miejsca parkingowe to teraz podstawa. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: