eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2015

Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2015

2015-05-21 11:11

Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2015

Warszawa © filipw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W marcu i kwietniu bieżącego roku na nabywcę mieszkania zlokalizowanego na terenie stolicy trzeba było czekać 86 dni. To bardzo dobry wynik, o 30 dni krótszy od ostatniego notowania obejmującego styczeń i luty. Zmianie uległy możliwości negocjacyjne - różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną transakcyjną wynosiła 2,7 proc., czyli o 0,5 proc. lepiej niż ostatnio - pisze Metrohouse.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2015

Jak pokazują najświeższe dane, średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie w ostatnich dwóch miesiącach sięgnął 86 dni. To bardzo zadowalający rezultat, a jednocześnie jeden z trzech najlepszych wyników, jaki zanotowano w ciągu sześciu lat prowadzenia statystyk. Tak krótki czas sprzedaży odnotowano już dwukrotnie w 2011 r.

Nie będzie dużym zaskoczeniem, że w grupie mieszkań, na które kupiec znajdował się najszybciej (tzn. do miesiąca od upublicznienia oferty) znajdowały się przeważnie lokale w dość niewygórowanej - jak na warszawskie realia - cenie do 300 tys. zł. Zaskakiwać z kolei może fakt, że nowego właściciela szybko znajdowały mieszkania w przedwojennych kamienicach m.in. na Żoliborzu, Ochocie i Pradze Południe – zwłaszcza jeżeli były to małe lokale jednopokojowe do 30 m kw. Można domniemywać, że część z nich po odświeżeniu powróci na rynek jako oferty na wynajem.

Drugą licznie reprezentowaną grupą są dwupokojowe mieszkania w budynkach z wielkiej płyty (Targówek, Bemowo, Mokotów), które z racji ceny są nadal popularne na rynku. Nowsze budownictwo po 2000 r. nie spotykało się z tak dużym popytem, a w grupie mieszkań o najszybszym tempie sprzedaży znajdowały się wyłącznie mieszkania dwupokojowe.
Tradycyjnie najdłużej sprzedawane są mieszkania o metrażu większym niż 70 m kw., choć i tu dysproporcje są dość spore. Przy dobrej wycenie mamy liczne przykłady mieszkań, które znajdowały nabywców już w ciągu pierwszych kilkunastu dni od pojawienia się na rynku.

W ślad za skróceniem średniego czasu sprzedaży idą zwiększone możliwości negocjowania ceny. Od ostatniej ceny widocznej w ofercie klienci negocjowali jeszcze średnio 2,7 proc. W pojedynczych przypadkach negocjacje zakończyły się kilkunastoprocentową obniżką ceny, ale w prawie co piątej transakcji negocjacje zakończyły się fiaskiem. Najtrudniejsze zadanie negocjacyjne dotyczyło ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży najmniejszych mieszkań. Tu margines do obniżek by naprawdę symboliczny. W przypadku mieszkań o największych metrażach (powyżej 80 m kw.) udawało się znacznie częściej wynegocjować więcej niż 5 proc. ceny ofertowej.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas oczekiwania na nabywcę nieco się wydłużył. Obecnie sięga on średnio 116 dni.


Największa liczba transakcji przypadła na Bemowo, Mokotów i Wolę.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży). Zastrzeżenie: Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: