eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2015

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2015

2015-03-24 13:45

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2015

Warszawa © filipw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

116 dni – tyle wynosi obecnie średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To spowolnienie jest jednak charakterystyczne dla pierwszych miesięcy roku.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2014

Jak już wspomniano we wstępie, początek roku to okres, w którym nie ma co wyglądać ożywionego popytu na mieszkania. Tym bardziej nikogo nie powinien zaskakiwać, że średni czas sprzedaży mieszkań w stolicy znowu przekroczył granicę 100 dni. Statystyki Metrohouse pokazują, że w pierwszych dwóch miesiącach 2015 r. wzrósł o 20 dni i sięga obecnie 116 dni. Jest to poziom bliski obserwowanemu jesienią 2014 r. Nadal dużą konkurencję dla mieszkań z drugiej ręki stanowią lokale sprzedawane przez deweloperów, które można kupić z dopłatami w ramach programu MdM. Szczególna konkurencja ma miejsce w lokalizacjach, które gwarantują wysoką podaż ofert spełniających limity cenowe programu (np. Białołęka). Na najszybszą sprzedaż mogły liczyć mieszkania z niższych poziomów cenowych. Aż 70 proc. mieszkań sprzedawanych w ciągu dwóch miesięcy posiadało ceny nie przekraczające 300 tys. zł. Ten segment mieszkań będzie nadal cieszył się dużym powodzeniem i można oczekiwać, że w transakcjach zwykle będziemy obserwować takie właśnie mieszkania. Za kontynuacją popularności mieszkań kompaktowych przemawiają coraz wyższe poziomy wkładu własnego, które skutecznie blokują zakupy droższych mieszkań.

Tym razem nie mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi obniżkami cen na etapie ostatecznych negocjacji. Różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ostateczną ceną transakcyjną to ledwie 2,2 proc. Jedynie w przypadku dwóch lokali negocjacje przekroczyły 10 proc. O wiele łatwiej jest znaleźć przypadki, kiedy ostateczna cena nie różniła się od ceny ofertowej (17 proc. wszystkich transakcji). Dobrze negocjowało się duże lokale. Przy powierzchniach 100-120 m kw. negocjacje sięgały 6-9 proc.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas oczekiwania na nabywcę nieco się wydłużył. Obecnie sięga on średnio 116 dni.


Tym razem największą popularnością wśród klientów cieszył się Ursynów, Ursus, Bemowo i Śródmieście.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży). Zastrzeżenie: Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: