eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Warszawski rynek wtórny: kilkunastoletnie lokale trzymają cenę

Warszawski rynek wtórny: kilkunastoletnie lokale trzymają cenę

2014-12-11 11:22

Warszawski rynek wtórny: kilkunastoletnie lokale trzymają cenę

Warszawa © marchello74 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mogłoby się zdawać, że wysokie ceny mieszkań to sytuacja typowa dla rynku pierwotnego. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach ceny nieruchomości używanych są równie wysokie. Tak dzieje się m.in. w Warszawie, a prym wiodą tu Żoliborz, Ursynów i Śródmieście, gdzie ceny mieszkań w budynkach wybudowanych po 2000 roku są w wielu wypadkach wyższe od tych, które znajdziemy w najświeższej ofercie deweloperów.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2014

Przed chwilą rynek pierwotny, teraz rynek wtórny


43 procent mieszkań sprzedanych w pierwszym półroczu bieżącego roku na warszawskim rynku wtórnym pochodziło z lat 1960-1990, reprezentantów następnej dekady (1990-2000) było ponad siedmiokrotnie mniej. 23 procent stanowiły lokale sprzed 1960 roku, a 28 procent zlokalizowanych było w budynkach wzniesionych po 2000 roku. Ceny tych ostatnich niejednokrotnie przewyższały ceny nowych mieszkań od deweloperów - wynika z raportu Emmerson Evaluation, którego podstawą jest analiza Bazy Danych o cenach transakcyjnych E-VALUER.
Na rynku wtórnym w Warszawie pojawia się coraz więcej mieszkań, które jeszcze przed chwilą były rynkiem pierwotnym. Są one wybudowane w nowych technologiach, w bardzo dobrym standardzie, często nieustępującym najnowszym budynkom deweloperskim. Dodatkowo budynki wybudowane w latach 2000-ych są lepiej zlokalizowane niż najnowsze inwestycje. To dla wielu osób wystarczający powód, aby kupić stosunkowo nowe mieszkanie z rynku wtórnego a nie nowe z rynku pierwotnego – komentuje Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation.

Nieruchomości sprzed 1960 r. – gdzie szukać okazji?


Jeśli ktoś chce mieszkać w jednym ze starych, klimatycznych budynków sprzed 1960 r., powinien szukać ofert z dzielnic, w których podaż takich mieszkań jest największa. Według danych zebranych przez Emmerson Evaluation w I półroczu 2014 r. największy udział transakcji mieszkaniami w budynkach pochodzących sprzed 1960 r. został odnotowany w Śródmieściu (56 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań używanych), na Ochocie (57 proc.), na Mokotowie (25 proc,.), na Żoliborzu (20 proc.) i na Woli (36 proc.). Bardzo duża oferta starych mieszkań jest dostępna po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ (71 proc. wszystkich mieszkań sprzedanych w tej dzielnicy) oraz na Pradze-Południe (30 proc.).

fot. mat. prasowe

Porównanie cen mieszkań z rynku wtórnego powstałych po roku 2000 z cenami mieszkań na rynku pierwotn

Na Żoliborzu mieszkania używane są droższe od nowych. Na Mokotowie między cenami nie ma prawie żadnej różnicy.


Najdrożej za mieszkania wybudowane przed 1960 r. trzeba zapłacić w tradycyjnych, historycznych dzielnicach Warszawy. Średnie ceny wynoszą odpowiednio: 9657 zł/m2 w Śródmieściu, 8288 zł/m2 na Żoliborzu, 7822 zł/m2 na Mokotowie i 7206 zł za 1 m2 na Ochocie.
Osobom, które chcą kupić mieszkanie w starym budownictwie, ale niedrogo i w dobrze skomunikowanym miejscu, polecałbym zainteresowanie się Bielanami. W tej dzielnicy ceny mieszkań używanych sprzed 1960 oscylują wokół 7032 zł/m2 – mówi Dariusz Książak.


Mieszkania wybudowane przed 1960 r. są bardzo tanie m.in. w Ursusie i w Rembertowie. Ursus i Rembertów cechuje relatywnie duża podaż starych mieszkań, ale w wielu innych dzielnicach zlokalizowanych dalej od centrum budynków sprzed 1960 prawie w ogóle nie ma. Wynika to z faktu, że tereny te były do lat 70-tych czy 80-tych podmiejskimi obszarami użytkowanymi głównie w celach rolniczych. Przed wojną i w pierwszych dekadach powojennych nie rozwijała się tam w zasadzie żadna zabudowa. Przykładami takich dzielnic mogą być Białołęka czy Ursynów, gdzie oferta mieszkań sprzed roku 1960 jest znikoma lub praktycznie jej nie ma – wyjaśnia Książak.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: