eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › LED czy żarówka tradycyjna?

LED czy żarówka tradycyjna?

2015-02-07 00:55

Przeczytaj także: Czy Polacy wiedzą jak oszczędzać energię?


Przy wyborze LEDów, warto zwrócić uwagę na kąt świecenia. Warto przemyśleć jaki cel ma nasze oświetlenie i w jakim miejscu chcemy je umieścić. Jeśli potrzebujemy diod, do nocnej lampki, to najczęściej wystarczy nam skupiona wiązka światła. Jeśli zaś chcemy LEDami oświetlić duże pomieszczenie powinniśmy pomyśleć o urządzeniach oferujących co najmniej 120 stopni. Należy pamiętać, że w tym wypadku najbardziej optymalne mogą być diody, których kąt świecenia wynosi 180 stopni (np. ART LED 4001025).

Innym ważnym aspektem przy wyborze żarówki jest barwa światła. Oczywiście, wiele w tym wypadku zależy do indywidualnych upodobań. Zmienną, którą należy obserwować jest temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Im wartość jest wyższa, tym światło, paradoksalnie, jest zimniejsze. W przybliżeniu temperatura poniżej 3500K ma barwę białą-ciepłą, więcej niż 5000K to już barwa zimna. Pomiędzy tymi wartościami znajduje się światło neutralne. Warto zauważyć, że temperatura barwowa tradycyjnej żarówki wynosi ok. 2900K.

Zastosowanie


Jednak najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: gdzie powinienem zainstalować oświetlenie LED? Rozwiązań jest sporo. Jeśli nie lubimy koloru światła, które emitują diody, nie powinniśmy umieszczać ich jako głównego, górnego oświetlenia. LEDy świetnie sprawdzają się jako miły i atrakcyjny dla oka dodatek.

Paski LED sprawdzają się w trudnych warunkach, bo ze względu na pokrycie diod silikonem, nie uszkodzi ich wysoka wilgotność powietrza. W ich aranżacji ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy urozmaicić łazienkę poprzez dodanie LEDów na spodzie wanny. Takie rozwiązanie pozwoli na eleganckie i subtelne podkreślenie wystroju. Kształty i kolory, które zastosowaliśmy w pomieszczeniu zostaną elegancko wyeksponowane. Z uwagi na długą żywotność diod i niewielki pobór prądu, nie musimy pamiętać o częstym wyłączaniu oświetlenia.

Oświetlenie LEDowe wyjątkowo dobrze sprawdza się w kuchni, gdzie obok wartości czysto estetycznej jest bardzo praktyczne. Oświetlenie możemy zamontować na spodach szafek i rozjaśnić kuchenny blat, na którym przygotowujemy posiłki.

Z bardzo interesującym zastosowaniem LEDów, możemy spotkać się w oświetleniu zewnętrznym, które oparte jest na pracy fotokomórki. Częste włączanie i włącznie będzie miało negatywny wpływ na żywotność klasycznej żarówki i na wysokość rachunków. Czas pracy LEDów jest zupełnie niezależny od częstotliwości włączania i wyłączania, dlatego umieszczenie lampy z czujnikiem ruchu nad drzwiami nie nastręczy nam większych problemów (np. ART 4102055 EKO).

Ekskluzywne produkty dla entuzjastów?


W ciągu ostatnich kilku lat cena LEDów znacząco spadła. Najprostsze żarówki o mocy 200 lumenów można kupić za ok. 10 złotych (ART 4001125A), ceny pasków LED zaczynają się od 25 złotych (za pięć metrów). Zważając na długą żywotność i niewielki pobór energii, diody wydają się doskonałym uzupełnieniem domowego oświetlenia. Jedynym istotnym warunkiem jest odpowiednie przemyślenie miejsca i funkcji montażu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: