eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › LED czy żarówka tradycyjna?

LED czy żarówka tradycyjna?

2015-02-07 00:55

LED czy żarówka tradycyjna?

Pasek LED w łazience © fot. mat. prasowe

W minionym roku Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, wynalazcy diody emitującej niebieskie światło, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Czy ten wynalazek jest faktycznie przełomowy? Biorąc pod uwagę żywotność i niewielki pobór energii, którymi charakteryzują się żarówki LED, można śmiało przypuszczać, że stoimy o krok od rewolucji na rynku oświetlenia.

Przeczytaj także: Czy Polacy wiedzą jak oszczędzać energię?

O co w tym wszystkim chodzi?


Budowa diod LED opiera się na półprzewodnikach, które posiadają dwie warstwy. Ujmując rzecz najprościej: po podłączeniu prądu, elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą, a w trakcie przeskoku „wydzielają” nadmiar energii. Tą energią jest właśnie światło wytwarzane przez diodę. Dzięki temu, LEDy nie zużywają dużej energii przy włączaniu światła. Klasyczne żarówki pobierają znacznie więcej prądu w trakcie rozgrzewania żarnika, niż w czasie właściwego świecenia, co wpływa nie tylko na wysokość rachunków, ale też na żywotność żarówki.

Budowa diod LED wpływa również na niewielkie rozmiary urządzeń. Dzięki temu stają się one atrakcyjne w wykończeniach domu. Tam, gdzie montaż zwykłych żarówek był mocno utrudniony, teraz użytkownik z łatwością może zamontować pasek z rozmieszczonych szeregowo diod. Zwłaszcza, że paski LED mają zwykle zwiększoną odporność na kurz i wilgoć, dzięki czemu możemy swobodnie umieścić je w pobliżu płyty indukcyjnej czy kuchenki gazowej.

Diody LED charakteryzują się również długą żywotnością. Minimalny czas pracy LEDów to ok. 50 tys. godzin, czas pracy tradycyjnych żarówek waha się między 500 a 1500 godzin. Natomiast żarówki halogenowe święcą ponad 5 tys. godzin. LEDy mają jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnym oświetleniem - nie gasną od razu. Gdy diodom zaczyna kończyć się żywotność, nie przestają świecić natychmiast, ale wytwarzają coraz mniej światła, co jest wyraźnym sygnałem do wymiany oświetlania, ale z drugiej strony nie pozostawiają domowników w egipskich ciemnościach.

fot. mat. prasowe

Pasek LED w łazience

Pasek LED to wydatek co najmniej 25 złotych (za pięć metrów).


Jak wybierać


Przed zakupem oświetlenia LED warto odrobinę zmienić swój sposób myślenia na temat wyboru oświetlenia. Mniejsze znaczenie ma tutaj liczba Watów, bo tych diody LED mają nieporównywalnie mniej, niż tradycyjne żarówki. Istotną wartością jest tu liczba lumenów (jednostka miary strumienia świetlnego). Jeśli do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych żarówek, to warto sprawdzić, jak liczba Watów przekładała się na jasność oświetlenia. Na przykład tradycyjna żarówka 25W dostarcza światła o wartości do 250 lumenów, żarówka 75W ok. 1060 lumenów, a 100W daje do 1530 lumenów.

Oczywiście powyższe wartości są przybliżone, ale jeśli ciągle wartość w Watach jest dla nas punktem odniesienia, należy zwrócić uwagę, że np. zwykły LED marki ART (LEDŻAR 4001060) mając moc 7W świeci z jasnością 500 lumenów, a to oznacza, że można porównać ją z żarówką o mocy (w przybliżeniu) 40W.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: