eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny nieruchomości na świecie wzrosły o 2,9%. Ale nie wszędzie

Ceny nieruchomości na świecie wzrosły o 2,9%. Ale nie wszędzie

2015-02-15 00:23

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2014

W ramach obserwowanego od 2012 roku odbicia, kupujący w Stanach przyczynili się już do odreagowania połowy kryzysowej przeceny. Warto jednak zaznaczyć, że już dziś, przed zbliżającymi się podwyżkami stóp procentowych za oceanem, spada liczba sprzedawanych nieruchomości. Amerykańskie Zrzeszenie Pośredników prezentuje nawet dane, z których wynika, że liczba transakcji na tym rynku malała w listopadzie 2014 r. już po raz szósty z rzędu. Powód? Wzrost cen, przez który część nabywców (szczególnie inwestorzy) bardziej sceptycznie podchodzi do zakupów.

W Wielkiej Brytanii natomiast mamy do czynienia z dynamiczniejszymi wzrostami cen po kryzysowej przecenie. W całym 2014 r. przeciętny dom zdrożał na Wyspach aż o 7%. W samym Londynie wzrosty cen wynoszą ponad 16% – wynika z danych rządowej agencji Land Registry. Co przyniesie przyszłość? Właściciele nieruchomości w Wielkiej Brytanii spodziewają się w 2015 roku kontynuacji wzrostów. Oczekują oni, że do połowy roku nieruchomości w Londynie zdrożeją o kolejne 9%, a w całej Wielkiej Brytanii o dodatkowe 7%. Do prognoz tych należy jednak podchodzić z rezerwą. Na sytuację na rynkach nieruchomości w obu wspomnianych krajach (Wielkiej Brytanii i USA) bez wątpienia ma bowiem wpływ utrzymywanie niskiego kosztu pieniądza, poprzez zerowe lub niemal zerowe stopy procentowe. W takim otoczeniu łatwo o narastanie baniek spekulacyjnych. Skokowy wzrost popytu stymulowany tanim pieniądzem powinien więc niepokoić.

fot. mat. prasowe

Estonia, Irlandia, Islandia, Wielka Brytania, USA

Po kryzysowej przecenie w Wielkiej Brytanii zauważalne stały się większe wzrosty.


Hiszpania już po przecenie?


Na rynku nie brakuje też przykładów krajów, gdzie ceny dopiero przestały spadać albo wręcz faza odreagowania dopiero zdaje się zaczynać. Do tego grona krajów zaliczyć można Bułgarię, Chorwację, a także Hiszpanię. W pierwszym z tych państw od ponad dwóch lat ceny już nie spadają, a nawet pojawiają się ostrożne informacje o powolnych wzrostach wycen mieszkań i domów. W przypadku Chorwacji pozytywnych danych jest wciąż za mało, aby mówić o odwróceniu trendu. Nadzieję na poprawę dają jednak ostatnie dwa kwartalne odczyty, pokazujące wzrosty cen nieruchomości.

Do grona krajów, gdzie przecena się zatrzymała zdaje się też aspirować Hiszpania. Jest to o tyle zaskakujące, że na rynku tego kraju na nabywców czeka tak wiele nieruchomości, że przy ich obecnym tempie sprzedaży upłynnienie istniejących zasobów potrwałoby nawet kilkanaście lat. Atutem Hiszpanii jest jednak postępująca poprawa gospodarcza, co może przełożyć się na wzrost popytu na nieruchomości zarówno ze strony Hiszpanów jak i zagranicznych inwestorów. Warto podkreślić, że to ci ostatni wydają się obecnie jedyną deską ratunku dla hiszpańskiego rynku nieruchomości, pozostającego pod presją gigantycznej nadpodaży.

fot. mat. prasowe

Bułgaria, Chorwacja, Hiszpania

Poprawa gospodarcza w Hiszpanii może przełożyć się na wzrost popytu na nieruchomości.


Na Południu przecena to nic nowego


Nie należy jednak ulegać wrażeniu, że spadki cen nieruchomości w Europie to już przeszłość. Dobitnie przekonują się o tym mieszkańcy Grecji, Portugalii, Słowenii czy Włoch. Szczególnie jaskrawym przykładem jest tu Grecja, której znowu coraz częściej wieszczy się wyjście ze strefy euro. Nie pomaga to zadłużonej gospodarce, która wciąż pozostaje w słabej kondycji. Dla rynku nieruchomości niekorzystna jest też atmosfera niepewności, co do sytuacji społecznej (strajki) i politycznej (dojście do władzy partii uznawanej za populistyczną), co może odstraszać zagranicznych inwestorów.

W efekcie od szczytów hossy (w 2008 r.) przecena w Grecji sięgnęła już 38%. Dla porównania w Portugalii ceny spadły o 8%, na Słowenii o 26%, a we Włoszech o 14%.

fot. mat. prasowe

Włochy, Portugalia, Słowenia, Grecja

Ceny nieruchomości w Grecji spadają na łeb ma szyję.


Bartosz Turek,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: