eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Drugi dom w górach? Cena nie będzie niska

Drugi dom w górach? Cena nie będzie niska

2015-03-05 13:48

Drugi dom w górach? Cena nie będzie niska

Dom w górach © Artur Henryk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coraz większa rzesza Polaków decyduje się na kupno nieruchomości wakacyjnej, położonej w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Szczególnym zainteresowaniem nabywców cieszą się góry. Nic dziwnego - tatrzańskie stoki to idealne miejsce wypadów dla mieszkańców Małopolski, z kolei Sudety jawią się jako mekka dla osób z Dolnego Śląska. Na zakup domu w górach trzeba być jednak przygotowanym finansowo. Bardzo dobrze przygotowanym.

Przeczytaj także: Mieszkanie nad morzem lub w górach? Zobacz niebotyczne ceny

Inwestycje typu second home są okazją do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ponadto umożliwiają wykorzystanie atrakcyjnie krajobrazowo położonych nieruchomości do realizacji własnych planów urlopowych. Za przykładem innych krajów europejskich ten sektor rynku ma szansę na szybki rozwój. Dodatkowym magnesem przyciągającym uwagę nabywców jest długi sezon turystyczny, który w przeciwieństwie do rejonów nadmorskich trwa nawet cały rok przyciągając zimą amatorów białego szaleństwa, a w pozostałe pory roku wielbicieli górskich wędrówek.

Przykładowo w Polanicy Zdroju prowadzonych jest aż 5 inwestycji deweloperskich skierowanych do klientów zainteresowanych inwestycjami.
– Tego typu zakupy stanowią nawet do 30 proc. wszystkich sprzedawanych za naszym pośrednictwem mieszkań. Do inwestowania zachęca rozbudowana oferta deweloperów, którzy mają przygotowane gotowe programy czerpania korzyści z wynajmu zakupionych apartamentów. Mając na uwadze to, że klienci będą poszukiwać produktów inwestycyjnych, przystosowują każdy szczegół inwestycji do potrzeb i oczekiwań potencjalnych najemców, mówi Krzysztof Zieliński z biura Metrohouse w Kłodzku.

Rynek second home w górach można podzielić na dwa sektory. Pierwszy, zinstytucjonalizowany, jest obsługiwany przez działających deweloperów oferujących rozwiązania typu aparthotel lub condo. Znacznie popularniejsze od inwestycji aparthotelowych są inwestycje indywidualne: nabywanie domów, mieszkań, apartamentów w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach górskich, które służą właścicielowi i pozwalają na czerpanie dodatkowych zysków z wynajmu. W obu wariantach oczywiście oprócz zysku z wynajmu właściciele liczą na wzrost wartości nieruchomości w czasie, z tym że przy zakupach w „zwykłych” inwestycjach właściciele muszą zaangażować się dodatkowo w zarządzanie ofertą lub znalezienie firmy, która będzie wykonywać te czynności w imieniu właściciela.

fot. Artur Henryk - Fotolia.com

Dom w górach

Wśród klientów poszukujących tego typu inwestycji od lat uznaniem cieszą się te same lokalizacje: Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Wisła, Ustroń, Szczyrk.


Wśród klientów poszukujących tego typu inwestycji od lat uznaniem cieszą się te same lokalizacje: Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Wisła, Ustroń, Szczyrk. Nabywcami apartamentów w górskich miejscowościach są przede wszystkim przedstawiciele klasy średniej, często wykonujący wolne zawody. Większość nabywców wywodzi się z większych miast dogodnie zlokalizowanych w stosunku do miejscowości górskich. I tak np. w Sudetach i Kotlinie Kłodzkiej gustują nabywcy z Wrocławia, a Zakopane i okolice to mekka dla klientów z Krakowa, Warszawy i całej Centralnej Polski. Z kolei Wisłę upodobali sobie mieszkańcy Górnego Śląska, którym dojazd zajmuje często nie więcej niż 1,5 h.
– Co ciekawe nie odnotowujemy dużej liczby obcokrajowców, którzy byliby zainteresowani nabywaniem tego rodzaju nieruchomości, a wśród rodzimych nabywców duża część decyduje się nie wystawiać swojego apartamentu na rynek wynajmu, mówi Krzysztof Zieliński.
Podobnie jak przy zakupie mieszkania na indywidualne potrzeby, zakupy inwestycyjne mieszkań w górskich rejonach skupia się na metrażach 30-55 m kw. Takie też oferty można znaleźć najczęściej w oddawanych do użytku inwestycjach.

Anna Szczęsna z Działu Komercji Metrohouse dodaje, że klienci, którzy decydują się na taki zakup raczej wybierają apartamenty, gdzie najmem zarządza operator.
– Nie każdy ma odpowiednią wiedzę i zasoby czasowe, aby poświęcić się obsłudze apartamentu na wynajem. Zwykle właściciel mieszka przecież poza miejscowością wypoczynkową, więc serwis takiego mieszkania byłby sporym obciążeniem. Na szczęście nie muszą się tym martwić, pełną obsługę zapewnia operator. Obserwacje klientów kupujących takie nieruchomości pokazują, że często jest to ich kolejny zakup, budują w ten sposób swój portfel nieruchomości uzupełniając go o oferty spoza głównego nurtu mieszkań na wynajem w największych miastach. – Część naszych klientów ucieka po prostu z oszczędnościami z niskooprocentowanych lokat. W dobrze położonych inwestycjach stopa zwrotu przekracza wartości, jakie można uzyskać kupując mieszkanie pod wynajem w dużych miastach.

fot. mat. prasowe

Przykładowe ceny apartamentów z oferty Metrohouse

Ceny nieruchomości w polskich górach nie należą do najniższych. Za 43 m2 na terenie Wisły przyjdzie zapłacić nawet 400 tys. złotych.


W nowych inwestycjach i budynkach wybudowanych po 2000 r. w znanych górskich lokalizacjach ceny rozpoczynają się od poziomu 6500-7000 zł za m kw., choć niczym szczególnym są wyceny na poziomie 12 000 zł (np. Zakopane). W ofercie Metrohouse znajdują się m.in. apartamenty przy ośrodku narciarskim Czarna Góra (gm. Bystrzyca Kłodzka), których ceny rozpoczynają się od poziomu 9000 zł za m kw. wykończonej pod klucz powierzchni. W Ustroniu, czy pobliskiej Wiśle mieszkania z rynku wtórnego można znaleźć już za 7000-8000 zł za m kw. W obu przypadkach w tej cenie uda się znaleźć lokale gotowe do wprowadzenia, ew. wynajmu.

Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: