2015-03-05 13:48
Przeczytaj także: Dom w górach? Cena jak w miastach wojewódzkich
Inwestycje typu second home są okazją do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ponadto umożliwiają wykorzystanie atrakcyjnie krajobrazowo położonych nieruchomości do realizacji własnych planów urlopowych. Za przykładem innych krajów europejskich ten sektor rynku ma szansę na szybki rozwój. Dodatkowym magnesem przyciągającym uwagę nabywców jest długi sezon turystyczny, który w przeciwieństwie do rejonów nadmorskich trwa nawet cały rok przyciągając zimą amatorów białego szaleństwa, a w pozostałe pory roku wielbicieli górskich wędrówek.– Tego typu zakupy stanowią nawet do 30 proc. wszystkich sprzedawanych za naszym pośrednictwem mieszkań. Do inwestowania zachęca rozbudowana oferta deweloperów, którzy mają przygotowane gotowe programy czerpania korzyści z wynajmu zakupionych apartamentów. Mając na uwadze to, że klienci będą poszukiwać produktów inwestycyjnych, przystosowują każdy szczegół inwestycji do potrzeb i oczekiwań potencjalnych najemców, mówi Krzysztof Zieliński z biura Metrohouse w Kłodzku.
fot. Artur Henryk - Fotolia.com
Dom w górach
Wśród klientów poszukujących tego typu inwestycji od lat uznaniem cieszą się te same lokalizacje: Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Wisła, Ustroń, Szczyrk.
– Co ciekawe nie odnotowujemy dużej liczby obcokrajowców, którzy byliby zainteresowani nabywaniem tego rodzaju nieruchomości, a wśród rodzimych nabywców duża część decyduje się nie wystawiać swojego apartamentu na rynek wynajmu, mówi Krzysztof Zieliński.Podobnie jak przy zakupie mieszkania na indywidualne potrzeby, zakupy inwestycyjne mieszkań w górskich rejonach skupia się na metrażach 30-55 m kw. Takie też oferty można znaleźć najczęściej w oddawanych do użytku inwestycjach.
– Nie każdy ma odpowiednią wiedzę i zasoby czasowe, aby poświęcić się obsłudze apartamentu na wynajem. Zwykle właściciel mieszka przecież poza miejscowością wypoczynkową, więc serwis takiego mieszkania byłby sporym obciążeniem. Na szczęście nie muszą się tym martwić, pełną obsługę zapewnia operator. Obserwacje klientów kupujących takie nieruchomości pokazują, że często jest to ich kolejny zakup, budują w ten sposób swój portfel nieruchomości uzupełniając go o oferty spoza głównego nurtu mieszkań na wynajem w największych miastach. – Część naszych klientów ucieka po prostu z oszczędnościami z niskooprocentowanych lokat. W dobrze położonych inwestycjach stopa zwrotu przekracza wartości, jakie można uzyskać kupując mieszkanie pod wynajem w dużych miastach.
fot. mat. prasowe
Przykładowe ceny apartamentów z oferty Metrohouse
Ceny nieruchomości w polskich górach nie należą do najniższych. Za 43 m2 na terenie Wisły przyjdzie zapłacić nawet 400 tys. złotych.
oprac. : eGospodarka.pl
Apartamenty Bukowa Góra w Wiśle
Własny apartament w górach: za granicą drogo
Kupujemy apartament w górach
Inwestycje w nieruchomości wakacyjne 2012
Apartamenty w górach: gdzie i za ile?
Rosną inwestycje w nieruchomości wakacyjne
Inwestycje w apartamenty wakacyjne pokonują inflację
Crowdfunding w branży nieruchomości - jakie ma atuty?
Nieruchomości komercyjne: rynek odporny na wojnę i inflację?
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Wakacje kredytowe - mity i fakty
W Play dla Firm internet w smartfonie bez limitu GB i prędkości
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?