2015-12-01 11:15
Jak wspólnota mieszkaniowa może radzić sobie z długami właścicieli? © marcus_hofmann - Fotolia.com
Przeczytaj także: Licytacyjna sprzedaż lokalu - czy zawsze warto?
Zgodnie z art. 12 punkt 2 Ustawy o własności lokali właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. Wspomniane koszty powinny być regulowane przez właścicieli do 10. dnia każdego miesiąca w formie zaliczek proporcjonalnych do wielkości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej.– Konsekwencje, jakie wynikają z niepłacenia zaliczek przez członka wspólnoty mieszkaniowej oraz utraty płynności finansowej wspólnoty, poniosą pozostali właściciele – zaznacza Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus. – Nienaprawiona usterka, rzadsze sprzątanie to tylko niektóre z uciążliwości, jakie czekają pozostałych mieszkańców. Trzeba także liczyć się z tym, że należności z tytułu mediów zostaną pośrednio rozdzielone na pozostałych właścicieli, a to prowadzi do wzrostu kosztów utrzymania lokalu – dodaje Łubiński.
fot. marcus_hofmann - Fotolia.com
Jak wspólnota mieszkaniowa może radzić sobie z długami właścicieli?
Zarząd wspólnoty może dochodzić zapłaty w postępowaniu upominawczym, które regulowane jest przepisami kodeksu cywilnego.
- Praktyka pokazuje, że większość zarządców szuka polubownego załatwienia sprawy, a w miarę możliwości ułatwia dłużnikowi spłatę zobowiązania np. poprzez rozłożenie go na raty – mówi Mariusz Łubiński.Jeśli jednak takie działania nie przyniosą skutku, zarząd wspólnoty może dochodzić zapłaty w postępowaniu upominawczym, które regulowane jest przepisami kodeksu cywilnego. W wyniku takich działań sąd może wydać nakaz zapłaty, na podstawie którego pozwany powinien w ciągu 14 dni od daty otrzymania nakazu uregulować swoje zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej.
– Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powództwa o upoważnienie do sprzedaży lokalu w drodze licytacji konieczna jest uchwała wspólnoty, która upoważni zarząd do jego wytoczenia, gdyż działanie to przekracza zakres zwykłego zarządu – podkreśla Mariusz Łubiński.W trakcie procesu wspólnota będzie musiała wykazać, że doszło do zaległości opłat i, że jest to stan długotrwały. Warto dodać, że właścicielowi, którego lokal zlicytowano nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
Przydatne linki:
Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali
oprac. : eGospodarka.pl
Zaległości czynszowe przekroczyły 175 mln zł
Zadłużenie Polaków: przez 6 miesięcy zaległości czynszowe wzrosły o 28 mln zł
Długi czynszowe. Wg BIG InfoMonitor 166 mln zł, wg GUS 6,2 mld zł
Niezapłacony czynsz i co dalej?
Długi czynszowe znowu rosną, ale nie na Mazowszu
Czynsz nakręca długi, bo trafia na koniec listy płatności
Długi czynszowe sięgają 136 mln zł
Największe długi czynszowe w Warszawie i Bydgoszczy
Długi czynszowe spadają, ale...
W Polsce został mój niepełosprawny brat pod opieką opiekunki. Ja jestem za granicą od 2 miesięcy. Czy mogą mnie wymeldować z zadłużonego ...
Witam, mój ojczym jest najemcą lokalu komunalnego. Razem z nim w mieszkaniu mieszka moja mama, a ja z córką jesteśmy tam zameldowane, ale ...
Programista ERP - wynagrodzenie, wyzwania, umiejętności. Czy warto? REKLAMA
Rynek pracy: kim są perennialsi i dlaczego są potrzebni?
Wakacje kredytowe - mity i fakty
W Play dla Firm internet w smartfonie bez limitu GB i prędkości
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT