eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak migracja wpływa na rynek deweloperski?

Jak migracja wpływa na rynek deweloperski?

2016-02-12 12:44

Jak migracja wpływa na rynek deweloperski?

Gdzie Polacy przeprowadzają się najczęściej? © drubig-photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Krajowe media sporo uwagi poświęcają tematowi emigracji zarobkowej. Znacznie rzadziej poruszana jest kwestia migracji w obrębie kraju. Ten interesujący proces dotyczy nie tylko największych krajowych miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska). Po przeanalizowaniu danych GUS-u okazuje się, że ciekawe zmiany są widoczne np. w Rzeszowie i Katowicach. Przeprowadzki osób w wieku produkcyjnym to jeden z czynników, które napędzają lokalne rynki deweloperskie. Taka zależność jest dobrze widoczna jeśli porównamy saldo migracji dla miast wojewódzkich oraz liczbę ukończonych mieszkań.

Przeczytaj także: Rekordowa sprzedaż mieszkań. Tak było w 2015 r.

Stolica przyciąga najwięcej osób, a poznaniacy wybierają podmiejskie gminy …


Informacje na temat migracji ludności możemy znaleźć w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Te statystyki nie uwzględniają osób zamieszkujących w danym mieście bez meldunku na pobyt stały (np. studentów). Tym niemniej, dane GUS-u mogą być przydatne do analizy rynków mieszkaniowych – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Trzeba bowiem pamiętać, że decyzja o stałym zamieszkaniu w danym mieście lub zakupie własnego lokum, zwykle wiąże się z zameldowaniem w aktualnym miejscu pobytu.

Ze względu na różnicę liczby ludności w poszczególnych miastach wojewódzkich, najlepiej posługiwać się wskaźnikiem salda migracji na pobyt stały (patrz poniższa tabela). Wspomniany wskaźnik pokazuje saldo migracji (tzn. różnicę liczby osób przyjeżdzających na pobyt stały i wyjeżdżających na pobyt stały do innych części kraju lub za granicę) w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców danego miasta. Poniższa tabela przedstawia średnioroczny wskaźnik salda migracji (2005 r. - 2014 r.) w odniesieniu do:
  • wszystkich mieszkańców (saldo migracji wszystkich mieszkańców/10 000 mieszkańców)
  • osób w wieku produkcyjnym (saldo migracji osób w wieku produkcyjnym/10 000 mieszkańców w wieku produkcyjnym)

Według założeń Głównego Urzędu Statystycznego, wiek produkcyjny wynosi 18 lat - 64 lata (dla mężczyzn) i 18 lat - 59 lat (w przypadku kobiet).

fot. mat. prasowe

Relacja między saldem migracji i liczbą mieszkań wybudowanych w miastach wojewódzkich

Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym celem migracji na pobyt stały


Po przeanalizowaniu danych GUS-u okazuje się, że to Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym celem migracji na pobyt stały (patrz poniższa tabela). Średnioroczny wskaźnik salda migracji z lat 2005 - 2014, dla tego miasta wynosi:
  • +38 z uwzględnieniem wszystkich grup wiekowych
  • +68 z uwzględnieniem ludności w wieku produkcyjnym

W latach 2005 - 2014, atrakcyjnym celem migracji na pobyt stały były również takie miasta, jak Kraków (średni wskaźnik: +10 dla wszystkich osób/+29 dla osób w wieku produkcyjnym), Rzeszów (+10/+13) oraz Wrocław (+11/+28). W ogólnym ujęciu, najwięcej osób wyprowadziło się z Poznania (średnio 46 rocznie na każde 10 000 mieszkańców od 2005 r. do 2014 r.). Ten wynik jest związany m.in. z atrakcyjnymi możliwościami zamieszkania na terenie powiatu poznańskiego – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl. Jeśli uwzględnimy tylko ludność w wieku produkcyjnym to okaże się, że największy problem z ujemnym saldem migracji mają następujące miasta: Kielce (średni wskaźnik salda migracji: -49), Bydgoszcz (-37), Katowice (-36), Opole (-27), Lublin (-26) i Łódź (-16). W przypadku Poznania, odnotowany wskaźnik też jest niski (-30), ale trzeba brać pod uwagę powszechną migrację ludności do okolicznych gmin. Dane GUS-u wskazują, że od 2005 r. do 2014 r. liczba ludności w powiecie poznańskim wzrosła o jedną czwartą.

Związek między liczbą migrantów i wybudowanych lokali jest dobrze widoczny


Praktycznie wszyscy klienci firm deweloperskich to osoby, które według GUS-u znajdują się w wieku produkcyjnym. Dlatego zależność między saldem migracji wspomnianych osób i liczbą wybudowanych mieszkań powinna być zauważalna. Dzięki informacjom z poniższego wykresu, które dotyczą 16 miast wojewódzkich możemy sprawdzić, czy taki związek rzeczywiście występował w latach 2005 - 2014.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-02-19 15:43:02

    To jak migracja wpływa na ceny widać po różnicy w cenach, tam gdzie jest praca ceny są wyższe gdzie jest bezrobocie rekordowo niskie. Kupujemy mieszkania tam gdzie mamy szansę na dobrą pracę i wysokie zarobki, czyli najczęściej w Warszawie i okolicach, warto zwrócić uwagę na osiedle Villa Campina, można tam kupić dom z ogrodem w cenie mieszkania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: