eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Inwestowanie w nieruchomości: hotel, zamek, spa, a może kontener?

Inwestowanie w nieruchomości: hotel, zamek, spa, a może kontener?

2016-02-28 00:40

Przeczytaj także: 5 niecodziennych sposobów na inwestycje w nieruchomości


7. Akademik


Model najmu zwrotnego sprawdza się też w segmencie mieszkań dla studentów. Właśnie im oferuje mieszkania część inwestorów kupujących domy i mieszkania na wynajem. Pojawia się tu jednak ryzyko dewastacji, a także nie wszyscy inwestorzy czują się na siłach, aby kontrolować stan mieszkania i pilnować studentów, aby ci nadmiernie nie naprzykrzali się sąsiadom. Dla osób, które szukają zysków w studenckich portfelach, a przy tym oczekują inwestycji bezobsługowej, rozwiązaniem może być zakup nieruchomości w akademiku zarządzanym przez firmę. W Polsce takie rozwiązania wciąż nie wychodzą poza plany deweloperów, ale np. w Wielkiej Brytanii znaleźć można całą masę tego rodzaju ofert inwestycyjnych. Można dzięki nim stać się właścicielem zarówno pojedynczego pokoju, jak i znaleźć oferty sprzedaży całych działających od lat akademików. W efekcie czynsz może być wypłacany w z góry określonej wysokości, być zależny od zysków generowanych przez cały obiekt albo też za sterami zarządcy obiektu staje sam inwestor.

I tak na przykład w Leeds (Wielka Brytania) na nabywców czekają pojedyncze pokoje w działającym już od ponad dekady akademiku. Ceny pojedynczych pokoi zaczynają się od 49 tys. GBP, a przychody właścicieli mają wynosić przez pierwsze 3 lata po 8% wartości nieruchomości rocznie. W Manchesterze za pojedynczy pokój trzeba zapłacić od 18,5 do 30 tys. GBP, a roczny zysk z wynajmu przez 48 tygodni w roku ma wynosić niecałe 2 tys. GBP. Od razy trzeba zaznaczyć, że szacunki te zakładają optymistyczny poziom obłożenia obiektu.

fot. HopWoodHouse

Akademik, Montgomery Halls, Manchester

Model najmu zwrotnego sprawdza się też w segmencie mieszkań dla studentów.


Można też zostać właścicielem całego akademika. Takie nieruchomości ma w ofercie firma Savills. I tak z jednej z nich dowiadujemy się, że na nowego nabywcę czeka akademik w Cardiff. Budynek mieści 77 lokali i 103 pokoje dwuosobowe. Akademik działa od 2010 roku w ostatnim roku wygenerował zysk w kwocie prawie 621 tys. GBP. Właściciel czeka na oferty w kwocie przynajmniej 8,5 mln GBP. Przy tej cenie rentowność całego biznesu wynosiłaby 7,3% rocznie. Jest to pewien punkt odniesienia dla potencjalnych inwestorów. Jeśli bowiem posiadając cały obiekt właściciel może liczyć na jednocyfrową rentowność, to obietnice dwucyfrowych zysków powinny być traktowane z rezerwą.

8. Mieszkanie na krótko to nowy hotel


Kolejnym rozwiązaniem wciąż rzadko nad Wisłą popularnym jest najem krótkoterminowy. Chodzi tu o mieszkania wynajmowane na doby, które stanowią alternatywę dla hoteli. Lokale takie oferują przeważnie powierzchnię większą niż pokoje hotelowe i posiadają kuchnię. Najczęściej klienci mogą też liczyć na usługi dodatkowe charakterystyczne dla hoteli (sprzątanie, pranie, wyżywienie). Popularność najmu krótkoterminowego rośnie głównie z dwóch powodów. Jest to rozwiązanie preferowane przez osoby znudzone hotelowym standardem. Do tego dochodzi kwestia ceny - przeważnie niższej niż w hotelach. Z rozwiązania tego korzystają więc nie tylko turyści, ale też firmy często rotujące kadry pomiędzy różnymi zakątkami świata. Z drugiej strony – dla właścicieli – zachętą do oferowania swoich lokali na krótkie okresy są przychody przeważnie dwukrotnie wyższe niż przy zwykłym długoterminowym wynajmie.

Problem w tym, że w wielu krajach najem krótkoterminowy wypychany jest do szarej strefy. Na przykład w Londynie nielegalne jest wynajmowanie nieruchomości na krócej niż trzy miesiące. W Nowym Jorku problemy mogą pojawić się przy umowach krótszych niż 30 dni. W Singapurze natomiast w wynajmowanym na krótki termin lokalu musi też mieszkać właściciel – wynika z informacji zebranych przez Knight Frank. Pomimo tych obostrzeń rynek szybko się rozwija.
Najwięcej ofert najmu krótkoterminowego znaleźć można w Ameryce, gdzie tego typu oferty powstały już w latach 80-tych. Jak wynika z szacunków firmy Apartment Service w Ameryce oferowanych w tym modelu jest obecnie około 414 tys. lokali. Na drugim miejscu plasuje się Europa z niewielkim wynikiem na poziomie około 100 tys. ofert. Tu jednak najszybciej ten rynek rósł w 2015 roku (42% r/r). Dalej plasują się: Azja (67 tys.) Australia i Ameryka Południowa (po 54 tys.), Bliski Wschód ( 52 tys.). i Afryka (8 tys.). Dla porównania w Polsce wszystkich mieszkań wynajmowanych na zasadach rynkowych (zarówno na krótki, jak i długi termin) jest 550 tys. – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane Eurostatu. Światowy rynek najmu krótkoterminowego jest więc o połowę większy niż cały rodzimy rynek najmu.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • karolinka / 2016-02-28 21:01:57

    Teraz jest dobry moment żeby zainwestować w mieszkanie pod wynajem nad morzem, zbliża się sezon i można szybko zarobić na kilka rat np takiego Bernadowo Park. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Inwestowanie w nieruchomości: hotel, zamek, spa, a może kontener?

    Prawnik Poznań / 2016-02-29 12:01:23

    Magazyn samoobsługowy zdecydowanie mnie przekonuje. Sam jestem klientem Kangu self storage (ww.Kangu24.com) i szczerze to całkiem przyszłościowy biznes. Chyba moda dopiero wchodzi do Polski. :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: