eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Bankowy Fundusz Gwarancyjny: nowa ustawa zaszkodzi nabywcom mieszkań?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny: nowa ustawa zaszkodzi nabywcom mieszkań?

2016-03-03 13:29

Przeczytaj także: Ustawa deweloperska: bezpieczeństwo kupujących nie będzie większe?


Modyfikacja w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym to nie jedyna koncepcja rządu mająca poprawić bezpieczeństwo nabywców mieszkań. Po rocznej przerwie w pracach nad propozycją zmian przedstawionych przez UOKiK dotyczących nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawie deweloperskiej), projekt ponownie trafił do kalendarza prac Rady Ministrów. Prace nad nowelizacją w zasadzie zostaną wznowione w punkcie, w którym znajdowały się kilka miesięcy temu. Ustawodawca uważa, że nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym nie są dostatecznie chronieni, dlatego proponuje wprowadzenie kilku istotnych zmian w ustawie deweloperskiej.

Jedną z głównych koncepcji projektu jest konieczność zawierania umów deweloperskich nie tylko w przypadku nowo budowanych mieszkań, ale również tych, dla których zostało wydane pozwolenie na użytkowanie. Obecnie w takich przypadkach zawierane są klasyczne umowy przedwstępne sporządzane zgodnie z Kodeksem Cywilnym. Dodatkowo w myśl nowych przepisów umowami objęte mają być również miejsca parkingowe w garażach. Zmiany takie nie są do końca uzasadnione, ponieważ w przypadku zakupu nieruchomości oddanej do użytkowania nabywca nie ponosi większego ryzyka – zakup obejmuje fizycznie istniejący lokal, a nie inwestycję w budowie, która obarczona jest ryzykiem nieukończenia. Sporządzenie dodatkowych umów przed notariuszem spowoduje generowanie dodatkowych kosztów zakupu nieruchomości.

Kolejną ze zmian, jaka została zaproponowana w projekcie ustawy, jest uregulowanie funkcjonowania umów rezerwacyjnych. Funkcjonowanie tego rodzaju umów nie jest ujęte w żadnych przepisach prawa, mimo to wykorzystywane są od dawna na rynku nieruchomości. Ich zawieranie wymagane jest m.in. przez banki w procesie udzielania kredytów. Tego typu umowy są korzystne dla deweloperów i w dużym stopniu wpływają również na ochronę interesów nabywców nieruchomości. Ponadto, nowe przepisy mają wprowadzić ograniczenia co do wysokości kaucji pobieranej przez dewelopera przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej. W przypadku rezygnacji z zakupu nieruchomości nabywca będzie miał szanse na odzyskanie wpłaconej, kwoty jeśli spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:
  • nabywca zainteresowany zawarciem umowy z deweloperem nie uzyska kredytu albo promesy z banku,
  • do zawarcia umowy nie dojdzie z winy dewelopera,
  • zmienią się informacje w prospekcie informacyjnym.

Jedną z ważniejszych zmian, jaką miałaby wprowadzać nowelizacja ustawy deweloperskiej, jest likwidacja otwartych rachunków powierniczych niezabezpieczonych gwarancją bankową lub ubezpieczeniową. Niestety wprowadzenie tej zmiany uderza bezpośrednio w małe firmy deweloperskie, które nie będą w stanie z własnych środków realizować całych inwestycji, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia ilości nowobudowanych mieszkań, a w skrajnym przypadku nawet do zakończenia działalności deweloperskiej.

Przed wprowadzeniem tej zmiany stanowczy sprzeciw wyraził Polski Związek Firm Deweloperskich oraz ówczesny Minister Infrastruktury i Rozwoju. Sam UOKiK stwierdził w swoich badaniach, że otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy jest najczęściej wykorzystywanym środkiem ochrony nabywcy. Przewiduje się, że likwidacja tego rodzaju rachunku może spowodować wzrost kosztów realizacji przedsięwzięć deweloperów. Następstwem tego stanu rzeczy będzie zmniejszenie dostępności mieszkań. Na rynku zostaną tylko największe firmy deweloperskie, które będą w stanie same realizować swoje inwestycje lub otrzymają z banków oferty prowadzenia zamkniętych rachunków powierniczych lub rachunków otwartych z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwarancji bankowej lub gwarancji ubezpieczeniowej.

W konsekwencji spadnie podaż nowo budowanych mieszkań oraz wzrosną ich ceny ze względu na to, że deweloperzy będą przerzucać koszty swoich przedsięwzięć na nabywców.
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego obowiązuje na rynku nieruchomości stosunkowo krótko i zawarte w niej przepisy funkcjonują dosyć dobrze, dlatego nie ma potrzeby wprowadzania tak daleko idących zmian. Proponowane udoskonalenia miały na celu zwiększenie ochrony nabywców mieszkań, jednak w przypadku przyjęcia ustawy w takim kształcie dodatkowe koszty poniosą właśnie klienci.

Mariusz Gnys, Specjalista ds. Weryfikacji Wycen
Centrum

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: