eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ubezpieczenie mieszkania po polsku

Ubezpieczenie mieszkania po polsku

2016-03-15 09:30

Ubezpieczenie mieszkania po polsku

Czy Polacy dbają o ubezpieczenie nieruchomości? © Romolo Tavani - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Czy Polacy dbają o ubezpieczenie nieruchomości? Jakie pobudki kierują nimi przy wykupowaniu polisy? Ile wydają na ubezpieczenie i gdzie je kupują? Jakie czynniki przy zakupie są dla nich najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali autorzy raportu „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce”.

Przeczytaj także: Wizytę u weterynarza opłacisz z ubezpieczenia mieszkania?

Co i jak ubezpieczamy?


Z badania, które ARC Rynek i Opinia zrealizował na zlecenie Liberty Ubezpieczenia, wynika, że już co szósty Polak decyduje się na ochronę ruchomości domowych. Niemal tak samo liczna grupa klientów ubezpieczycieli (57 proc.) chroni także mury i/lub elementy stałe, niemal połowa (46 proc.) kupuje OC w życiu prywatnym, a co czwarty dba również o to, by posiadać assistance mieszkaniowe. Jednocześnie jednak okazuje się, że 12 proc. respondentów nie wie, jakie elementy składają się na ich polisę.
„Kupując ubezpieczenie często kierujemy się ceną, ale nie zawsze dociekamy już, co za nią stoi i kiedy dochodzi do szkody jesteśmy rozczarowani. Towarzystwa różnie określają warunki i zakres umowy. Aby uniknąć rozczarowań i nieporozumień, należy przed zakupem polisy dokładnie poznać jej warunki” – tłumaczy Ilona Tomaszewska.

Ponad 55 proc. respondentów ubezpiecza się na wypadek zdarzeń losowych, a 6 proc. wybiera ochronę przed włamaniem. 38 proc. wykupiło ubezpieczenie wszystkich ryzyk (all risk).

Dlaczego decydujemy się na polisę?


Osoby, które wykupują ubezpieczenie nieruchomości, zazwyczaj są po prostu przezorne. Uważają, że lepiej być ubezpieczonym (65 proc.) i nie popadać w niepotrzebne koszty w razie wystąpienia szkody (44 proc). 26 proc. to pragmatycy, którzy potrzebowali polisy, żeby wziąć kredyt hipoteczny. 15 proc. badanych miało kiedyś szkodę, więc doskonale wie, czym grozi brak ubezpieczenia. 13 proc. dostało dobrą ofertę. 3 proc. mieszka w niebezpiecznej okolicy i boi się włamania.

fot. mat. prasowe

Posiadane ubezpieczenia nieruchomości

61% respondentów deklaruje posiadanie ubezpieczenie nieruchomości.


fot. mat. prasowe

Dlaczego kupiłeś ubezpieczenie mieszkania/domu?

2/3 respondentów posiada ubezpieczenie, ponieważ uważa, że lepiej byc ubezpieczonym.


U Agenta czy przez internet?


Pod względem metody zakupu ubezpieczenia jesteśmy raczej tradycyjni. 72 proc. Polaków ubezpiecza dom i mieszkanie u agenta. 15 proc. robi to w banku, a tylko 11 proc. dokonuje zakupu przez Internet i telefon. Odpowiednio po 2 proc. badanych wykupiło swoją polisę przez spółdzielnię mieszkaniową.

fot. mat. prasowe

Zakup ubezpieczenia

Klienci najczęściej wykupują ubezpieczenie u agenta.


W jakich sytuacjach korzystamy z ubezpieczenia?


Najczęstszą korzystamy z ubezpieczenia z powodu zalania - 77 proc. ankietowanych. Z włamaniem miało do czynienia 18 proc. badanych. 9 proc. doświadczyło pożaru, a 7 proc. dewastacji. Szkodę powstałą w wyniku przepięcia elektrycznego likwidowało 3 proc. ubezpieczonych, a w wyniku wichury 3 proc.
„Zalania to najczęściej sytuacje, które są od nas zupełnie niezależne. Wystarczy awaria sprzętu AGD, czy niedopatrzenie sąsiada, a nawet błąd konstrukcyjny budynku żeby spowodować straty na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych” – mówi Ilona Tomaszewska, kierownik ds. produktów indywidualnych w Liberty Ubezpieczenia. „Dla wielu osób nieruchomość jest najcenniejszym elementem majątku, a to właśnie dzięki odszkodowaniu mogą je wyremontować albo odtworzyć utracone mienie” – dodaje Tomaszewska.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: