eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ocieplanie budynku i instalacje wewnętrzne szybsze i łatwiejsze

Ocieplanie budynku i instalacje wewnętrzne szybsze i łatwiejsze

2016-10-20 00:36

Ocieplanie budynku i instalacje wewnętrzne szybsze i łatwiejsze

Ocieplanie budynku © illustrez-vous - Fotolia.com

Jakie warunki należy spełnić, by ocieplić budynek w oparciu o zgłoszenie? Jakie instalacje wewnątrz budynku wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a które można przeprowadzić bez żadnych formalności?

Przeczytaj także: Zgłoszenie i pozwolenie na budowę: jakie dokumenty?

Ocieplanie budynków


Obowiązujące od czerwca 2015 r. znowelizowane prawo budowlane pozwala na szybsze i prostsze docieplanie budynków o określonych parametrach. Przed wejściem w życie zmian na zgłoszenie można było ocieplać tylko budynki o wysokości do 12 m, natomiast wszystkie, które przekroczyły te wielkość wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Na chwilę obecną w oparciu o zaakceptowany przez starostę wniosek zgłoszeniowy można ocieplać budynki o wysokości nieprzekraczającej 25 m. Dla wyższych obiektów nadal wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Do wniosku zgłoszeniowego inwestor zobowiązany jest dołączyć szkice i rysunki, które określą sposób usytuowania budynku oraz ewentualnie, jeśli nie będzie ocieplany cały budynek, pozwolą na wyodrębnienie elementów, które mają zostać docieplone.

Jeśli budynek nie spełnia dyktowanych ustawą warunków, by mógł zostać ocieplony w oparciu o zgłoszenie, do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć należy projekt budowlany. Natomiast wspólnie dla zgłoszenia i pozwolenia konieczne będzie określenie metody przeprowadzania prac dociepleniowych oraz dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

fot. illustrez-vous - Fotolia.com

Ocieplanie budynku

W oparciu o zaakceptowany przez starostę wniosek zgłoszeniowy można ocieplać budynki o wysokości nieprzekraczającej 25 m.


Instalacja wewnątrz budynków


Nie ma potrzeby załatwiania żadnych formalności budowlanych w przypadku budowy wewnątrz budynków takich instalacji jak: instalacja elektro-energetyczna, instalacja wodociągowa, instalacja kanalizacyjna, instalacja cieplna oraz instalacja telekomunikacyjna. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe instalacje, czyli gazową, wentylacyjną oraz klimatyzację, ustawodawca utrzymał dla nich obowiązek wystąpienia z wnioskiem o pozwolenia na budowę – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

W praktyce pojawia się problem w związku z właściwym rozumieniem pojęcia „instalacji wewnątrz budynku”, którym posługuje się ustawodawca. Bardzo często bowiem dany typ instalacji musi wyjść poza obręb obiektu budowlanego, by mógł zostać przyłączony do właściwej sieci za pośrednictwem przyłączy. W takich sytuacjach pomocna okazuje się interpretacja udostępniona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z jej treścią pojęcie „instalacji wewnątrz budynku” powinno, w omawianych tu przypadkach, być rozumiane znacznie szerzej. W związku z tym, nawet jeśli część instalacji będzie wykraczać poza budynek, można przeprowadzić jej całą budowę w oparciu o zgłoszenie - nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na część wychodzącą poza, oczywiście tylko w przypadku, gdy instalacja kończy się tam, gdzie zaczyna się przyłącze (czyli do jej miejsca połączenia z siecią).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: