eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Gdzie po luksusowe nieruchomości w Warszawie?

Gdzie po luksusowe nieruchomości w Warszawie?

2017-05-30 12:55

Gdzie po luksusowe nieruchomości w Warszawie?

Luksusowy loft © virtua73 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Luksusowe domy, apartamenty i rezydencje nie są trzonem polskiego rynku nieruchomości, ale z roku na rok zyskują coraz większe znaczenie. W minionym roku do sprzedaży trafiło niemal 2 tys. tego rodzaju obiektów, a ich sprzedaż wygenerowała 3,6 mld złotych. Liderem jest tu oczywiście Warszawa. A gdzie w stolicy znajdziemy luksusowe nieruchomości? Z raportu Sotheby’s International Realty wynika, że najbardziej pożądaną lokalizacją jest oczywiście Śródmieście, a najbardziej prestiżowe adresy to Wybrzeże Kościuszkowskie oraz Parkowa, Sułkowicka i Twarda. To właśnie tam bez trudu znajdziemy lokum, którego metr kwadratowy kosztować będzie co najmniej 11 tys. złotych.
Dane Poland Sotheby’s International Realty dowodzą, że za niemal 3/4 transakcji (72%) sprzedaży nieruchomości wartych powyżej 1 mln zł odpowiadały Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań, z czego połowa przypadła na stolicę.

Gdzie zaczyna się luksus i prestiż? I co decyduje o tym, że dana nieruchomość traktowana jest jako "premium"? Chętni na prestiżowy adres w Warszawie muszą być przygotowani na wydatek od 11 tys. zł do przeszło 30 tys. zł/mkw. Jednocześnie określony przez Poland Sotheby’s International Realty próg cenowy 1 mkw. warszawskiej nieruchomości premium to 14,7 tys. zł.
– Wprawdzie luksusowe nieruchomości w naszym kraju – podobnie zresztą jak w Wielkiej Brytanii czy USA – koncentrują się wokół zaledwie kilku największych miast, ale i tak widać dość znaczące dysproporcje, zarówno względem ceny nieruchomości, jak również ich dostępności. Siłą napędową tego segmentu rynku jest zdecydowanie Warszawa, w której sprzedaje się najwięcej nieruchomości o podwyższonym standardzie i tych absolutnie luksusowych, przy jednocześnie najwyższym w kraju progu ceny za mkw. -
mówi Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju Poland Sotheby’s International Realty

Stołeczne nieruchomości z wyższej półki można kupić już za 11 tys. zł za mkw. Na taką kwotę opiewają chociażby mieszkania przy ulicy Narbutta czy Łowickiej na Starym Mokotowie. W tej grupie transakcji pojawiają się też adresy z Powiśla i Żoliborza.

Z raportu Luxury Realty Map wynika jednocześnie, że jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy pozostaje Śródmieście. Tu średnie ceny transakcyjne są znacznie wyższe. Za nieruchomość typu premium przy ul. Topiel czy też w kamienicy przy ul. Mokotowskiej i Pięknej trzeba bowiem zapłacić powyżej 18 tys. zł za mkw.

Jednocześnie w 2016 roku liczba transakcji nieruchomościami powyżej 20 tys. zł/mkw. stanowiła 2% wszystkich zawartych umów sprzedaży warszawskich domów, apartamentów i mieszkań. Biorąc jednak pod uwagę wyłącznie nieruchomości premium i luksusowe – wyceniane na minimum 14,7 tys. zł za 1 mkw. – ich udział w rynku wynosi już 33%.

Rekordy cenowe w stolicy osiągają nieruchomości, za które trzeba zapłacić ponad 30 tys. zł za mkw. I tak lokal o pow. 331 mkw. przy ul. Podchorążych nabywca kupił za 11,65 mln zł, co w przeliczeniu na 1 mkw. daje kwotę prawie 35,2 tys. zł. Wśród najdroższych, warszawskich adresów królują: Wybrzeże Kościuszkowskie, Parkowa, Sułkowicka i Twarda.
– Warszawa, jako biznesowe centrum kraju i siedziba wielu międzynarodowych korporacji, musi mieć odpowiednio dostosowane zaplecze nieruchomościowe. Dlatego standard stołecznych domów, apartamentów i mieszkań – a zatem też ich cena – jest znacznie wyższy niż w przypadku innych polskich miast. Ponadto, warszawskie nieruchomości w znacznej mierze kupowane są w celach inwestycyjnych, tak na wynajem krótko-, jak i długoterminowy, co przy wysokich cenach najmu lokali w stolicy daje bardzo atrakcyjną perspektywę zwrotu z inwestycji – dodaje Jolanta Matuszewska, dyrektor warszawskiego oddziału Poland Sotheby’s International Realty.

Z raportu „Luxury Realty Map”, przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty wynika, że w Polsce w 2016 roku do nowych nabywców trafiło niemal 2 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł. Oznacza to wzrost względem 2012 roku aż o 40 proc.

Komentarz opiera się na danych zawartych w raporcie branżowym Luxury Realty Map, opracowanym przez Poland Sotheby’s International Realty, m.in. na bazie danych Cenatorium.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Miasteczko wawer

    Prezes05 / 2017-06-12 15:07:17

    Mam zamiar się przeprowadzić niedługo, kupić mieszkania i skończyc z wynajmem. Na razie na oku mam Miasteczko Wawer, z tych mieszkań, które oglądałem te są najrosądniejsze cenowo i najładniejsze. Poza tym odpowiada mi lokalizacja i standard, mieszkania z widokiem na las i dobry dojazd do centrum odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: