eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Luksusowe nieruchomości, czyli o pogoni Gdyni za Warszawą

Luksusowe nieruchomości, czyli o pogoni Gdyni za Warszawą

2019-06-05 11:39

Luksusowe nieruchomości, czyli o pogoni Gdyni za Warszawą

Apartament © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Luksusowe domy, apartamenty i rezydencje nie są wprawdzie trzonem polskiego rynku nieruchomości, ale z roku na rok zyskują coraz większe znaczenie. Jakie nieruchomości zwykli wybierać najbogatsi Polacy? Gdzie znajdziemy najwięcej mieszkaniowego prestiżu?

Przeczytaj także: Luksusowe nieruchomości w Poznaniu

Concierge, sala kinowa i strefa SPA, czy raczej przestrzeń do spotkań biznesowych? A może po prostu secesyjna kamienica pod prestiżowym adresem lub penthouse za siedmiocyfrową kwotę? To tylko niektóre wyróżniki nieruchomości luksusowych. Jak prezentuje się ten rynek? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali analitycy urban.one, którzy opierając się m.in. na cenach transakcyjnych z 2018 r., opracowali polską mapę luksusu.
-Obecnie rynek nieruchomości luksusowych wart jest aż 1,9 mld zł w skali roku, a średnia wartość transakcji na nim to ponad 1,9 mln zł – wylicza Barbara Bugaj, Starszy analityk urban.one.

Wykorzystanie bogatego spektrum danych umożliwiło stworzenie definicji typowego, luksusowego apartamentu w Polsce. Zazwyczaj jest to nieruchomość usytuowana na terenie centralnej części miasta, o metrażu przekraczającym 40-50 m2 i cenie przewyższającej 1 mln zł.
- Dodatkowym kryterium na naszej mapie luksusu jest też cena jednostkowa za m. kw. Jej dolną granicę ustaliliśmy w zależności od średnich cen w danym mieście. I tak dla Warszawy jest to 25 tys. zł/m2 ale np. dla Poznania luksus zaczyna się już od 11 tys. zł/m2 – podkreśla Barbara Bugaj.

Orłowo rozwija skrzydła


Szczegółowa analiza tysięcy najwartościowszych transakcji na rynku mieszkaniowym w 2018 r. w Polsce nie pozostawia wątpliwości: pomimo ostrzejszych kryteriów to Warszawa dominuje na mapie najbardziej komfortowych i prestiżowych nieruchomości. Według danych urban.one, to właśnie w stolicy zanotowano aż 71 proc. wszystkich transakcji, gdzie w obrocie były lokale o podwyższonym standardzie. Tu też miało miejsce aż 9 z TOP 10 największych transakcji w 2018 r. – luksusowe nieruchomości w Warszawie potrafią kosztować nawet po 45 tys. zł/m2 i opiewać na łączną kwotę niemal 15 mln zł.
- Dominacja stolicy to nie tylko pochodna siły nabywczej jej mieszkańców ale i najbogatszej w skali kraju oferty tego typu nieruchomości, w które chętnie inwestują także cudzoziemcy. To tu znajdziemy kilkadziesiąt apartamentowców czy kamienic oferujących wszelkie wygody, usługi dodatkowe i prestiżowy adres – uzasadnia analityczka urban.one.

fot. mat. prasowe

Struktura wartości transakcji w podziale na miasta

Pomimo ostrzejszych kryteriów to Warszawa dominuje na mapie najbardziej komfortowych i prestiżowych nieruchomości.


Jednak nie jest tak, że stolica Polski w kategorii luksusu nie ma konkurencji. Rok w rok w siłę rośnie Trójmiasto, gdzie w 2018 r. zanotowano już 20 proc. tego typu transakcji na rynku nieruchomości. Jednak, wbrew pozorom, nie królują tam mieszkania na klimatycznej, gdańskiej starówce a apartamenty w Orłowie, dzielnicy Gdyni, ulokowanej na urokliwym, nadmorskim klifie. W rankingu bryluje więc apartament w inwestycji Villa Nova, położony w odległości 100 metrów od plaży, wyceniony aż na 5,9 mln zł. Kolejne miejsca to już luksus w zdecydowanie innym charakterze – apartamenty na wyższych kondygnacjach Sea Towers, 140-metrowych wież ulokowanych na gdyńskim nabrzeżu i zarazem w centrum miasta. Łącznie, w Trójmieście średnia cena za m2 luksusowego lokum zaczyna się od 17 tys. zł.

Potencjał debiutantów


Nieco mniej niż w Trójmieście, bo na 14,5 tys. zł/m2, analitycy urban.one wycenili luksus na południu Polski – w Krakowie i we Wrocławiu. Te oba miasta mają niewielki kawałek w ogólnopolskim torcie mieszkaniowego luksusu – odpowiednio 4 i 3 proc.
- W tych metropoliach wyróżniają się punktowe lokalizacje zarówno w staromiejskiej jak i nowoczesnej zabudowie, o wartościach całkowitych transakcji w przedziale 1,2 – 2 mln zł. Zatem luksus to i apartament we wrocławskim Sky Tower jak i przytulne, świetnie urządzone mieszkanie nieopodal krakowskich Sukiennic – wyjaśnia Barbara Bugaj.

Poznań? Tu notujemy najniższy próg wejścia w świat luksusowych apartamentów, zaczyna się on od nieco ponad 11 tys. zł/m2. Nie zmienia to faktu, że wciąż popyt i podaż na tego typu lokale jest tam stosunkowo nieduży na tle Warszawy, Krakowa czy Wrocławia i stanowi ledwie 2 proc. wszystkich transakcji w tym segmencie w skali Polski. W stolicy wielkopolski wyróżniają się apartamenty na osiedlu City Park, które – pomimo ponad dekady od ukończenia inwestycji – nie traci na wartości. To tam w 2018 r. właściciela zmieniło mieszkanie warte 4 mln zł jak i zanotowano dwie inne, wielomilionowe transakcje. Jednak, być może, już w 2019 r. City Park straci palmę pierwszeństwa w Poznaniu. W tym mieście, podobnie jak w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu na rynek wchodzą bowiem kolejne, prestiżowe inwestycje, zarówno nowe apartamentowce jak i zrewitalizowane kamienice. Za kilka miesięcy dowiemy się, na ile ich debiut wpłynął na kształt mapy luksusu urban.one.

fot. mat. prasowe

Średnia cena za 1m2 lokali w poszczególnych przedziałach wartości transakcji

W Poznaniu najniższy próg wejścia w świat luksusowych apartamentów, zaczyna się on od nieco ponad 11 tys. zł/m2.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: