eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Popyt na luksusowe apartamenty ciągle rośnie

Popyt na luksusowe apartamenty ciągle rośnie

2017-11-09 09:57

Popyt na luksusowe apartamenty ciągle rośnie

Apartament © marog-pixcells - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rynek nieruchomości luksusowych w naszym kraju, choć ciągle jest dość niewielki, to jednocześnie charakteryzuje go duży potencjał wzrostowy. Z danych przedstawionych przez REAS wynika, że w trzech pierwszych kwartałach tego roku sprzedano w naszym kraju więcej apartamentów i apartamentów luksusowych niż na przestrzeni całego minionego roku. Deweloperzy coraz częściej inwestują w ten segment rynku, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnych reakcjach kupujących i wzroście popytu. I choć ciągle jest to mały rynek, to jednak z dużym potencjałem na wzrost.

Przeczytaj także: Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty

Polskie społeczeństwo się bogaci, a jednym z symptomów tej sytuacji jest rosnący popyt na luksusowe apartamenty. I choć w skali całego rynku ich udział jest w zasadzie symboliczny, to widać jendak, że nieruchomości za co najmniej 17 tys. zł/ m2 znajdują coraz większe grono amatorów. W minionym roku wzrost sprzedaży w tym segmencie sięgnął 60% (liczony łącznie dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta i Poznania). Owocnie zapowiada się również bieżący rok - już dziś wiadomo, że w pierwszych trzech kwartałach udało się przekroczyć poziom sprzedaży z całego minionego roku.

Jeżeli luksusowe apartamenty, to oczywiście i przede wszystkim Warszawa. To właśnie stolica oferuje nam najwięcej lokali mieszkalnych, które można zakwalifikować do wspomnianego kryterium cenowego. Na koniec III kwartału 2017 r. warszawskie nieruchomości stanowiły ponad 2/3 całej oferty z tego segmentu na 5 największych rynkach w Polsce. Tu też zdecydowanie wyraźniej zaznacza się podział, który w terminologii stosowanej przez REAS opisywany jest jako apartamenty (upper middle) i luksusowe apartamenty (high end).

O zakwalifikowaniu obiektu do poszczególnych segmentów decydują przede wszystkim kryteria lokalizacyjne i jakościowe (zarówno w odniesieniu do lokalu jak i budynku), zaś pomocniczą rolę w segmentacji pełni kryterium cenowe.
- W porównaniu z Europą Zachodnią, Moskwą czy przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi, budowane przez polskich deweloperów luksusowe apartamenty są wciąż niezbyt drogie, co wynika z ceny metra kwadratowego jak i - choć trudno w to uwierzyć przeciętnemu nabywcy – niewielkiemu metrażowi oscylującemu w granicach 80 – 150 m2. Na świecie o prawdziwym wymiarze luksusu decyduje „przestrzeń” za jaką nabywca jest gotowy zapłacić. – mówi Paweł Sztejter, wiceprezes zarządu firmy doradczej REAS.

Zgodnie z wyliczeniami REAS, na pięciu analizowanych rynkach wartość sprzedaży w tym segmencie w trzech pierwszych kwartałach tego roku wyniosła 222 mln zł. Ci którzy byli gotowi nabyć mieszkanie w segmencie high-end w Warszawie musieli w zapłacić średnio 31 tys. zł/m2. Ponad 30 % tych środków wydano na zakupy na Złotej 44.

fot. mat. prasowe

Projekty apartamentowe pow. 17 tys. zł/m2

Popyt na nieruchomości w segmencie apartamentów rośnie z roku na rok.


- Już drugi rok z rzędu inwestycja zrealizowana przez BBI Dewelopment i Amstar jest liderem sprzedaży. Wynika to nie tylko z unikalnego w skali rynku charakteru oferty, ale także z polityki sprzedażowej inwestora, który umiejętnie przyciąga różne grupy nabywców, głownie tych którzy myślą by faktycznie mieszkać w centrum Warszawy. – komentuje Paweł Sztejter, wiceprezes zarządu REAS.

Nabywcy, którzy nie byli w stanie pozwolić sobie na luksus z najwyższej półki, mogli w tym roku wybierać wśród znacznie szerszej oferty zwykłych apartamentów. Wśród inwestycji z segmentu upper middle, w których średnia cena ofertowa przekraczała 17 tys. zł/ m2. najlepiej sprzedającym się projektem była z kolei Mennica Residence na warszawskiej Woli.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: