eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty

Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty

2018-05-30 10:53

Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty

Apartament © Christian Hillebrand - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nieruchomości z górnej półki to w naszym kraju ciągle rynek dość skromny, ale jednak cieszący się coraz większą popularnością. Czy inwestycje w luksusowe apartamenty są opłacalne? Jakimi prawami rządzi się ten rynek? Czy dobra koniunktura gospodarcza oraz ciągle niskie stopy procentowe to dobry prognostyk dla branży?

Przeczytaj także: Popyt na luksusowe apartamenty ciągle rośnie

Pozytywne dane płynące z polskiej gospodarki nie pozostają bez wpływu na liczebność grona najzamożniejszych Polaków, którzy mogą sobie pozwolić, aby na zakup apartamentu lub rezydencji wydać co najmniej milion złotych. Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości luksusowych i premium?

Komentarz eksperta rynku nieruchomości premium i luksusowych


Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty

W minionym roku wartość transakcji zawartych na rynku apartamentów i rezydencji osiągnęła poziom 3,45 mld złotych. Z danych Poland Sotheby’s International Realty wynika, że najbardziej zamożni Polacy zakupili w tym okresie przeszło 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, a każda z nich kosztowała co minimum 1 milion złotych.

Za dynamicznym rozwojem rynku przemawia nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie – rozszerzająca się lista ludzi zamożnych, ale też walory inwestycyjne nieruchomości z rynku premium i luksusowego.

Dobra koniunktura – optymistyczne prognozy dla branży nieruchomości premium i luksusowych


Perspektywy rynku nieruchomości luksusowych i premium w Polsce pozostają bardzo obiecujące. Wynika to chociażby z faktu, że większość osób majętnych kupuje nieruchomości ‘za gotówkę’.

W efekcie rynek ten nie będzie aż tak – jak segment popularny – podatny na perturbacje w przypadku wzrostu kosztu pieniądza w gospodarce.
Utrzymująca się, dobra koniunktura w gospodarce, wysoka dynamika wzrostu PKB, spadek presji inflacyjnej przy jednoczesnym utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie – to według ekspertów Poland Sotheby’s International Realty warunki sprzyjające inwestowaniu w rynek nieruchomości premium i luksusowych, który w ciągu kolejnych kilku lat urośnie do co najmniej 4 mld zł.

Trzeba mieć świadomość, że potencjalne podwyżki stóp procentowych nad Wisłą mogą doprowadzić do wyraźnego spadku popytu na standardowe mieszkania. Rosnące stopy procentowe mogą bowiem spowodować wzrost kosztu kredytu, a z drugiej strony doprowadzić do wzrostu oprocentowania lokat, co doprowadzić musi w konsekwencji do erozji popytu na mieszkania z najniższego segmentu. Z kolei w odniesieniu do rynku premium mechanizm ten może zadziałać w bardzo ograniczonym stopniu, co wpływa na jego większą stabilność.

fot. Christian Hillebrand - Fotolia.com

Apartament

Polacy chętnie inwestują w luksusowe apartamenty.


Przybywa zamożnych Polaków


Dane rynkowe, w tym ‘Listy najbogatszych Polaków’ magazynu Forbes wskazują, że w Polsce żyje 37 osób z majątkiem wartym ponad miliard złotych (około 300 mln dolarów). To o 5 osób więcej niż w rankingu wydanym rok wcześniej.

Z kolei według szacunków Wealth-X w 2017 roku w Polsce mieszkało 7 050 osób z majątkiem opiewającym na przynajmniej 5 milionów dolarów, a za 5 lat ma być ich już 10 660. Podobnie optymistyczne prognozy dotyczą osób, których majątek szacowany jest na co najmniej 50 milionów dolarów. Aktualnie w naszym kraju żyje 290 takich osób, ale do 2022 roku grono to wzrośnie do 440 osób, czyli o ponad połowę.

Polacy płacą więcej za nieruchomości premium i luksusowe


Wyraźnym potwierdzeniem dobrej kondycji rodzimego rynku premium jest wzrost średniej kwoty wydawanej na pojedynczą nieruchomość z wyższej półki. Jak wynika z raportu Luxury Realty Map – w 2017 roku przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup około 2 mln zł. To – według szacunków Poland Sotheby’s International Realty, opartych na cenach transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium – o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016. Może być to między innymi wynik rosnących cen prestiżowych adresów.

Inwestycje w nieruchomościowy luksus


Powszechną na świecie praktyką jest to, że ludzie zamożni gros swojego majątku czy nadwyżki finansowe lokują w rezydencjach, apartamentach czy nieruchomościach komercyjnych. Podobnie rzecz ma się również na rodzimym rynku.

Dane Poland Sotheby’s International Realty wskazują, że luksusowa nieruchomość niekoniecznie musi być przeznaczona do zamieszkania na stałe. Domy lub apartamenty z wyższej półki brane są pod uwagę także jako nieruchomości wakacyjne lub inwestycyjne. Jednak podczas gdy przy zakupie nieruchomości premium lub luksusowej przeznaczonej na second-home ważna jest bliskość morza, kameralność inwestycji, dodatkowe usługi jak np. concierge czy możliwość indywidualnej aranżacji, tak przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej wśród decydujących czynników wskazywane są: rentowność, atrakcyjność turystyczna lokalizacji oraz bezpieczeństwo inwestycji. W obu przypadkach natomiast równie istotne okazały się: potencjalny wzrost wartości nieruchomości, jej jakość oraz prestiż.

fot. mat. prasowe

Liczby

W Polsce żyje 37 osób z majątkiem wartym ponad miliard złotych.


Co ważne – rynek nieruchomości premium i luksusowych rządzi się swoimi prawami, jest znacznie bardziej odporny na chwilowe wahania cen niż rynek popularny. Inwestycja w nieruchomość luksusową to dobry sposób na zainwestowanie nadwyżki kapitału, przy czym nie powinna ona być traktowana jako inwestycja krótkoterminowa, bo istotny wzrost wartości to kwestia minimum kilku lat. Dlatego osoby, które liczą na szybki zwrot powinny rozważyć zakup nieruchomości typowo inwestycyjnej, takiej jak mieszkania pojedyncze lub w pakietach pod najem czy też apartamenty hotelowe w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: