eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Parterowy czy z poddaszem? Porównanie kosztów budowy domu

Parterowy czy z poddaszem? Porównanie kosztów budowy domu

2017-11-21 00:08

Parterowy czy z poddaszem? Porównanie kosztów budowy domu

Dom parterowy czy z poddaszem? Porównanie kosztów budowy domu © shutterstock

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Wśród nowych projektów domów znajdziemy głównie budynki parterowe oraz z poddaszem użytkowym. Pomijając względy estetyczne, przed dokonaniem wyboru warto przyjrzeć się poszczególnym kosztom budowy dla obu rodzajów. Jak się okazuje, budowa domu o takiej samej powierzchni może różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy, w zależności od tego, czy wybierzemy projekt z poddaszem czy bez. Który zatem wybudujemy taniej?

Przeczytaj także: Jakie koszty budowy domu w I kw. 2023 roku?

Zanim dokonamy wyboru między budynkiem parterowym i z poddaszem użytkowym, dobrze jest pomyśleć o wadach i zaletach obu rodzajów. One bowiem w dużej mierze decydują o przyszłej eksploatacji. O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy jednego z właścicieli firmy Tooba.pl, w której znajdziemy wiele projektów tanich domów parterowych i z poddaszem użytkowym.

Jakie są zalety i wady domów parterowych?


Do największych zalet domów parterowych należy układ wszystkich wnętrz na jednym poziomie. Ta cecha sprawdza się szczególnie, gdy w domu mają mieszkać osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej – mówi Przemysław Klein z firmy Tooba.pl.

Pod względem finansowym, w domach parterowych nie musimy budować kosztownych schodów. Z drugiej jednak strony koszty budowy znacznie podwyższa wykonanie większej powierzchni dachu oraz fundamentów. Przeważnie projekt domu parterowego nie będzie także energooszczędny, z racji dużej ilości przegród zewnętrznych. Poza tym decydując się na budowę takiego domu, musimy posiadać rozległą działkę – dodaje jeden z właścicieli firmy oferującej projekty domów.

Jakie zalety i wady mają domy z poddaszem użytkowym?


Spory procent inwestorów wybierających projekt domu, decyduje się na budynek z poddaszem użytkowym, głównie ze względu na aspekty wygody. I chodzi tutaj nie tylko o komfort wynikający z wyraźnego podziału strefy dziennej i nocnej w tego typu projektach, ale również ułatwienia formalne – mówi Przemysław Klein.

Po pierwsze, domy z poddaszem mogą być budowane nawet na niewielkim terenie – to oznacza mniejsze nakłady finansowe, jakie musimy przeznaczyć na zakup działki. Kolejna oszczędność to budowa fundamentów i dachu o mniejszej powierzchni. Co więcej, domy z poddaszem użytkowym są najczęściej zakładanymi w warunkach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – dodaje.

Wady natomiast, to przede wszystkim schody, które są kosztowne i zajmują pewną część powierzchni użytkowej. Dodatkowo budowa domu z poddaszem wiąże się z zakupem i montażem okien połaciowych, które są droższe od fasadowych. Do wad na pewno należą też skosy, utrudniające późniejsze urządzanie – zwykle należy wtedy wykonać meble pod wymiar – mówi Przemysław Klein.

fot. shutterstock

Parterowy czy z poddaszem? Wady i zalety.

Do największych zalet domów parterowych należy układ wszystkich wnętrz na jednym poziomie. Ta cecha sprawdza się szczególnie, gdy w domu mają mieszkać osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Z kolei spory procent inwestorów wybierających projekt domu, decyduje się na budynek z poddaszem użytkowym, głównie ze względu na aspekty wygody. I chodzi tutaj nie tylko o komfort wynikający z wyraźnego podziału strefy dziennej i nocnej w tego typu projektach, ale również ułatwienia formalne.


Założenia do analizy kosztów budowy domu


W podjęciu decyzji o wyborze rodzaju budynku, niezastąpione okażą się kosztorysy inwestorskie. Te jednak tworzone są pod konkretny projekt, dlatego do analizy porównawczej wybraliśmy domy o następujących parametrach:
 1. Oba budynki posiadają 110 m2 powierzchni zabudowy. Dom z poddaszem użytkowym posiada 60 m2 powierzchni zabudowy na dolnej kondygnacji oraz 50 m2 na poddaszu.
 2. Oba domy posiadają prosty, dwuspadowy dach.
 3. Oba budynki osadzone są na planie prostokąta.
 4. Budowa domu przebiega systemem zleconym, z udziałem sprawdzonych fachowców.
 5. Wykorzystane materiały pochodzą z pośredniej półki cenowej.
 6. Nie zakładamy budowy garażu.

tooba.pl Dom parterowy Dom z poddaszem użytkowym
Powierzchnia zabudowy 110 m2 110 m2:
- dolna kondygnacja 60 m2
- poddasze 50 m2

fot. shutterstock

Powierzchnia zabudowy - założenia

Oba budynki posiadają 110 m2 powierzchni zabudowy. Dom z poddaszem użytkowym posiada 60 m2 powierzchni zabudowy na dolnej kondygnacji oraz 50 m2 na poddaszu.


1. BUDOWA KONSTRUKCJI BUDYNKU – PORÓWNANIE KOSZTÓWBudowa fundamentów

Budowa samej konstrukcji to stosunkowo wysokie koszty początkowe. W którym przypadku będzie ona tańsza? Na początku przyjrzymy się kosztom budowy fundamentów.

Znacznie większe koszty poniesie za sobą budowa fundamentów domu parterowego. Musimy bowiem wykonać 110 m2 powierzchni, a w przypadku domu z poddaszem – tylko 60 m2. Za prace ziemne, ławy i ściany fundamentowe, podsypkę, izolację ścian zewnętrznych oraz płytę betonową zapłacimy budując dom parterowy ok. 21 000 zł. Do tego należy doliczyć koszty robocizny ok. 7 500 zł. Wykonanie tych samych prac w przypadku domu z poddaszem to jedynie 15 500 zł, z uwzględnieniem kosztów robocizny.

Budowa ścian nośnych i działowych
 • Ściany nośne: jeżeli na każdy m2 powierzchni domu parterowego będzie przypadać 1,5 m2 ścian nośnych, łączna wartość wyniesie 165 m2. W tym przypadku łączny koszt z robocizną wyniesie ok. 14 500 zł. W domu parterowym natomiast na wykonanie ścian nośnych musimy przeznaczyć ok. 14 000 zł.
 • Ściany działowe: ich powierzchnia w domu parterowym to 77 m2, co oznacza łączny koszt wykonania wraz z robocizną ok. 4600 zł. Koszty wykonania ścian będą takie same także w budynku z poddaszem.

Budowa systemu wentylacyjnego i kominowego

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, każdy dom jednorodzinny musi posiadać 1 komin dymowy i 6 wentylacyjnych. Koszty – w przypadku domu parterowego, jak i z poddaszem użytkowym – będą takie same. Łącznie należy szacować ten etap inwestycji na ok. 6 500 zł z wykonawstwem.

Budowa stropów

Zaletą domu parterowego jest możliwość wykonania tańszego stropu z drewna. Jednak oszczędności nie będą duże w porównaniu z domem z poddaszem, ponieważ musimy wykonać większą powierzchnię stropu (110 m2). Koszt wyniesie zatem ok. 30 000 zł, z uwzględnieniem wykonawstwa.

Z kolei w przypadku domu z poddaszem, należy wykorzystać mocniejszy – jednocześnie droższy – materiał. Jeden strop musi bowiem znajdować się między parterem i kondygnacją o powierzchni 60 m2. Koszty wyniosą dla tego etapu ok. 21 000 zł. Na poddaszem należy wykonać kolejny stop – tym razem może być on drewniany i za taki zapłacimy trochę ponad 12 000 zł. Łącznie na stropy w domu z poddaszem użytkowym wydamy ok. 33 000 zł.

Koszty wykonania elewacji budynku

Do wykonania elewacji zewnętrznej potrzebujemy zakupić materiał ociepleniowy – w porównaniu wykorzystaliśmy styropian o grubości 15 cm – oraz tynk akrylowy. Koszt wykonania elewacji w przypadku domu parterowego, to według naszych obliczeń ok. 18 000 zł. Dom z poddaszem będzie miał bardziej zwartą bryłę – co oznacza minimalne zmniejszenie powierzchni elewacji. W związku z tym zapłacimy za nią w tym przypadku ok. 17 000 zł.

Podsumowując, za wykonanie konstrukcji domu parterowego bez poddasza użytkowego, zapłacimy ok. 102 100 zł. Dom z poddaszem na tym etapie to koszty rzędu 90 600 zł. Do tej kwoty należy też doliczyć koszt wykonania schodów na poziomie ok. 4 000 zł. Za dom z poddaszem zapłacimy zatem na tym etapie mniej, niż za dom parterowy – jednak nie są to duże różnice.

fot. mat. prasowe

Budowa konstrukcji domu

Budowa samej konstrukcji to stosunkowo wysokie koszty początkowe. Za wykonanie konstrukcji domu parterowego bez poddasza użytkowego, zapłacimy ok. 102 100 zł. Dom z poddaszem na tym etapie to koszty rzędu 90 600 zł. Do tej kwoty należy też doliczyć koszt wykonania schodów na poziomie ok. 4 000 zł. Za dom z poddaszem zapłacimy zatem na tym etapie mniej, niż za dom parterowy – jednak nie są to duże różnice.


2. BUDOWA DACHU – PORÓWNANIE KOSZTÓW


Porównanie kosztów budowy dachu będzie kluczowe, ponieważ to właśnie ten etap prac ma największe znaczenie inwestycyjne w przypadku obu rodzajów domów.

Budowa więźby, poszycia i pokrycie dachu

W domu parterowym musimy wykonać przestronny dach – szacunkowo dla powierzchni 110 m2 będzie to ok. 160 m2. Za wykonanie mocnej więźby zapłacimy ok. 13 000 zł. Poszycie membraną dachową pochłonie ok. 2 000 zł. Pokrycie z blachodachówki to ok. 14 000 zł. Łącznie za powyższe elementy zapłacimy ok. 29 000 zł.

W domu z poddaszem użytkowym wystarczy wybudować dach o powierzchni ok. 90 m2. Analizując poszczególne wydatki na więźbę, poszycie i pokrycie dachu, zapłacimy łącznie prawie połowę mniej, niż w przypadku domu parterowego – zaledwie 16 000 zł.

Wykończenie dachu – akcesoria, podbitki

Budując dach nie można zapominać o takich elementach, jak rynny, okna, wyłaz oraz podbitka okapu. W domu parterowym potrzebujemy 55 metrów bieżących orynnowania. Zapłacimy za nie ok. 3 500 zł (rynny PCV). Dodatkowo koszt wyłazu to ok. 500 zł. Dom parterowy nie wymaga montażu okien połaciowych. Musimy natomiast pamiętać o podbitce okapu dachu, która wyniesie ok. 3 600 zł. Łącznie zapłacimy ok. 7 600 zł.

W domu z poddaszem użytkowym potrzebujemy 25 metrów bieżących orynnowania, co wyniesie nas ok. 1 600 zł. Do tego musimy doliczyć wyłaz (ok. 500 zł) oraz 4 okna połaciowe (ok. 5 000 zł) i podbitkę (2 300 zł). Łącznie zapłacimy 9 900 zł.

Ocieplenie dachu

W domu parterowym wystarczy, jeśli docieplimy sam drewniany strop. Będzie to nas kosztować ok. 10 000 zł. W domu z poddaszem musimy liczyć się z kosztem ocieplenia również ścian i skosów, ale suma kosztów i tak będzie nieco niższa, niż w przypadku domu parterowego – wyniesie ok. 8 500 zł.

Podsumowując, za budowę dachu w domu parterowym zapłacimy ok. 46 600 zł. W przypadku domu z poddaszem użytkowym łączny koszt z robocizną wyniesie ok. 34 400 zł.

fot. mat. prasowe

Budowa dachu

Porównanie kosztów budowy dachu jest kluczowe, ponieważ to właśnie ten etap prac ma największe znaczenie inwestycyjne w przypadku obu rodzajów domów. Za budowę dachu w domu parterowym zapłacimy ok. 46 600 zł. W przypadku domu z poddaszem użytkowym łączny koszt z robocizną wyniesie ok. 34 400 zł.


3. PODSUMOWANIE – ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU PARTEROWEGO I Z PODDASZEM?


Do powyższych kosztów należy także doliczyć sumę, którą przeznaczymy na wstępne wykończenie domu. Na to z kolei będzie składać się:
 • stolarka zewnętrzna (koszt taki sam w obu domach: ok. 11 000 zł),
 • wykonanie posadzek (w domu parterowym musimy wykonać większą powierzchnię posadzki na gruncie z izolacją, więc tu koszt wyniesie ok 6 500 zł; w domu z poddaszem zapłacimy ok. 5 500 zł),
 • tynkowanie (koszt taki sam w obu domach: ok. 11 500 zł),
 • parapety (koszt taki sam w obu domach: ok. 3 000 zł),
 • instalacja elektryczna (ok. 8 500 zł),
 • instalacja wodno-kanalizacyjna (ok. 5 000 zł),
 • ogrzewanie (w przypadku wyboru ogrzewania gazowego, za kocioł i instalację zapłacimy w obu domach ok. 25 000 zł).

Łączny koszt powyższych elementów to dla domu parterowego ok. 70 500 zł, a dla domu z poddaszem o ok. 1 000 zł mniej.

fot. mat. prasowe

Doprowadzenie do stanu deweloperskiego

Do kosztów należy także doliczyć sumę, którą przeznaczymy na wstępne wykończenie domu. Łączny koszt tych elementów to dla domu parterowego ok. 70 500 zł, a dla domu z poddaszem o ok. 1 000 zł mniej.


Który dom jest tańszy w budowie: parterowy czy z poddaszem?


Z naszej analizy wynika, że budowa domu parterowego, z powierzchnią zabudowy 110 m2 będzie nieco droższa, od budowy domu o takiej samej powierzchni, ale za to z poddaszem użytkowym. W pierwszym przypadku suma kosztów wyniesie ok. 220 000 zł netto. Z kolei budowa domu z poddaszem użytkowym to koszt ok. 198 000 zł netto.

Jak się okazuje, przy takiej samej powierzchni, bardziej opłacalnym jest wybór budynku z poddaszem użytkowym. Jednak musimy pamiętać, że w takim domu powierzchnia użytkowa będzie mniejsza ze względu na schody oraz niskie skosy.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów budowy

Jak się okazuje, przy takiej samej powierzchni, bardziej opłacalnym jest wybór budynku z poddaszem użytkowym. Jednak musimy pamiętać, że w takim domu powierzchnia użytkowa będzie mniejsza ze względu na schody oraz niskie skosy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: