eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy inwestują w apartamenty wakacyjne

Polacy inwestują w apartamenty wakacyjne

2018-07-03 08:50

Polacy inwestują w apartamenty wakacyjne

Nieruchomości © fot. mat. prasowe

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się nieustannym zainteresowaniem. Polacy zrażeni mizernym oprocentowaniem lokat coraz częściej inwestują w apartamenty wakacyjne. Ten trend widoczny jest zwłaszcza w dużych, atrakcyjnych turystycznie miastach. Tam bowiem inwestorzy liczą na wysokie stopy zwrotu - pisze Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania na doby, czyli niezły zysk

Mamy wakacje. W minionym roku na urlop wybrało się 16,5 mln Polaków. Popularnością wśród wyjeżdżających cieszyły się hotele i pensjonaty, ale coraz częściej również apartamenty wakacyjne.
Najem krótkoterminowy to wygodna opcja. Mieszkania są nowe i dobrze wyposażone. Nie mamy też kontaktu z właścicielem, ani obsługą. Administrującego apartamentem spotykamy na początku przyjazdu, gdy wręcza nam klucze i w dniu wyjazdu, gdy trzeba się rozliczyć – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Coraz wyższe przychody z najmu


Dane Narodowego Banku Polskiego potwierdzają, że dużemu popytowi na nowe nieruchomości towarzyszy dziś równie pokaźna podaż. Polacy kupują, a deweloperzy budują najwięcej w historii. Z szacunków Open Finance wynika, że w minionym roku rozpoczęto budowę 206 tys. mieszkań, a w 2019 roku oddane do użytkowania zostanie około 100 tys. lokali. Tendencją wyraźnie dostrzegalną w dużych miastach i miejscowościach turystycznych jest zakup mieszkania pod wynajem.

Bo Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości. Z analizy deklaracji podatkowych i przychodów z najmu i dzierżawy wynika, że w 2016 roku tego rodzaju przychody wykazało ponad 660 tys. podatników, o blisko 50 tys. więcej niż rok wcześniej. Od 2010 przybywa ok. 40 tys. podatników rocznie. Całkowite przychody z najmu prywatnego wyniosły w 2016 roku 12,5 mld zł. Można ostrożnie szacować, że na rynku jest o ok. 25 proc. więcej mieszkań, niż podatników, czyli blisko 900 tys. Szara strefa, choć niewielka i wciąż malejąca, to jednak istnieje.

Polacy inwestują w tzw. condo i aparthotele. Pierwsze rozwiązanie to pokoje hotelowe kupowane na własność od dewelopera. Druga opcja to często wykończone pod klucz apartamenty wakacyjne, które inwestorzy kupują na własność i samodzielnie lub za pośrednictwem operatora wynajmują turystom.

fot. mat. prasowe

Nieruchomości

Boom na rynku nieruchomości widoczny jest również w segmencie zakupu mieszkań pod wynajem


Najpopularniejsze i najdroższe lokalizacje turystyczne znajdują się w nadmorskich miejscowościach. Tu za metr kwadratowy mieszkania położonego przy deptakach spacerowych czy zejściach na plażę trzeba zapłacić ok. 8,5-9 tys. zł. Nieco taniej jest w górach i na Mazurach.

Sposób na zysk


– Kupno mieszkania pod wynajem to dla wielu doskonały sposób na pomnożenie kapitału. Lepszy i bezpieczniejszy niż np. lokaty czy obligacje skarbowe. Szczególnie przy tak niskich stopach procentowych i pomimo stosunkowo krótkiego sezonu – zwraca uwagę Andrzej Piórecki.

Z szacunków Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami wynika, że w 2016 roku 51 proc. inwestujących Polaków swój kapitał lokowało właśnie w nieruchomości. Na najmie można zarobić od 4,5 do 6,5 proc. rocznie. Tymczasem Narodowy Bank Polski wskazuje, że na lokacie w banku zysk może wynieść zaledwie 1,5 proc. Przy średniej wysokości czynszu np. w Warszawie czy wakacyjnych kurortach, rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa od oprocentowania lokaty bankowej i rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.
– Oczywiście nie każde mieszkanie jest tak samo atrakcyjne. Ważna jest lokalizacja, a w przypadku większych miast łatwy dostęp do szybkiej komunikacji miejskiej. Najemców przekonują także nowoczesne rozwiązania architektoniczne czy technologiczne – wylicza Andrzej Piórecki. – Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości warto też dokładnie przeanalizować koszty związane np. z utrzymaniem części wspólnych, a także remontów lokalu i budynku – dodaje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: