2021-07-16 10:00
Przeczytaj także: Ile kosztuje apartament nad morzem w czasach COVID-19?
W ubiegłym roku średnie ceny ofertowe mieszkań zlokalizowanych w pasie nadmorskim wzrosły o 16% względem roku 2019. Podobne tempo wzrostu (15%), osiągnęły niezabudowane działki budowlane zlokalizowane wzdłuż linii brzegowej na Mazurach. Dla porównania wzrost cen mieszkań np. w głównych miastach w Polsce wyniósł średnio 7,4% – zauważa Mariusz Kurzac z Cenatorium.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe za mkw. w latach 2019, 2020 i od stycznia do czerwca 2021 r.
Jak wynika z najnowszych danych Otodom, do czerwca w miejscowościach nadmorskich podwyżki względem ubiegłorocznych cen ofertowych wyniosły od 6% w Gdańsku i Świnoujściu po 37% w Niechorzu, 31% w Dziwnówku czy 27% w Pobierowie.
Na szybszy niż w innych rejonach kraju wzrost cen w miejscowościach turystycznych wpłynęło kilka czynników. Jednym z nich jest pandemia, która skłoniła polskie rodziny do wypoczywania w kraju, a najlepiej w swojej posiadłości, której nikt nie zamknie. Mieszkania nad morzem sprzedają się świetnie nie tylko na własne potrzeby, ale i są formą lokowania kapitału lub ochrony oszczędności przed wysoką inflacją. W czasie, gdy oprocentowanie lokat jest od niej niższe, wielu Polaków postanawia ulokować oszczędności w nieruchomościach – zauważa Jarosław Krawczyk, PR Lead Otodom.
Pomimo tych rekordów, wciąż nad Bałtykiem można znaleźć bardziej przystępne ceny, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę również Zatokę Gdańską. Średnia cena mieszkania w Pucku nie przekraczała w latach 2019-2020 6 700 zł za mkw. Nad Bałtykiem najwięcej ofert w cenach nieprzekraczających 7000 zł odnotowaliśmy w Gąskach – zauważa Mariusz Kurzac.
Skrajnym przypadkiem jest Jastarnia, gdzie oferta w czerwcu była, w porównaniu z ubiegłym rokiem, uboższa o 90%. O 46% mniej ogłoszeń znajdziemy w Gdyni i Sopocie, a o 45% mniej we Władysławowie. Do nielicznych miejscowości, gdzie oferta się zwiększyła należą: Dziwnówek (o 29% więcej), Niechorze (16%) i Darłowo (12%), jednak w większości analizowanych miejscowości w bieżącym roku liczba ofert spadła o co najmniej jedną piątą – podkreśla Karolina Szymańska, Senior Data Analyst Otodom.
oprac. : eGospodarka.pl
Inwestycje w apartamenty wakacyjne pokonują inflację
Mieszkanie nad morzem lub w górach? Zobacz niebotyczne ceny
Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe
Ostatni etap Słonecznych Tarasów. 67 apartamentów w Dziwnówku
Najem mieszkań w Polsce - charakterystyka
Polacy inwestują w apartamenty wakacyjne
Inwestycja w apartament wakacyjny. Góry czy morze?
Wynajem krótkoterminowy vs. długoterminowy - co wybrać?
Polskie nieruchomości wakacyjne, czyli ogon Europy
Witam, chciałbym zająć się budowaniem niezależności finansowej przez inwestowanie w nieruchomości. Czy mogę kupować, remontować i ...
Planuję długotrwałą inwestycję. Obserwując rynek stwierdziłem, że lokowanie pieniędzy w banku nie jest zbyt atrakcyjne. Oprocentowanie lokat ...
Nowy Huawei MateBook X Pro w Polsce
Disney+ na celowniku cyberprzestępców
Czy kredyt studencki wciąż jest opłacalny?
Najszybszy internet mobilny w VII 2022: liderzy bez zaskoczeń
Połowa Polaków akceptuje nadużycia finansowe
Zdrowie psychiczne Polaków do naprawy?
Warszawa z kolejnymi biurowcami. To już 6,27 mln mkw.