eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe

Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe

2021-08-25 13:30

Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe

Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe © ink drop - Fotolia.com

19% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową firmę doradczą Knight Frank przeprowadziło się w czasie pandemii, a kolejne 20% planuje przeprowadzkę w tym roku. Apetyt na nieruchomości mieszkaniowe wciąż rośnie.

Przeczytaj także: Rentowny wynajem mieszkania

Wspomniane we wstępie badanie zostało przeprowadzone w 49 krajach i regionach wśród ponad 900 klientów Knight Frank. Jakie są najważniejsze wnioski?
  • 19% respondentów przeprowadziło się od początku pandemii. Główną przyczyną przeprowadzki dla 22% badanych była potrzeba posiadania większej przestrzeni na zewnątrz.
  • 20% badanych planuje przeprowadzkę w 2021 roku właśnie z uwagi na trwającą pandemię.
  • dla 68% ankietowanych planujących przeprowadzkę czynnikiem decydującym o wyborze nieruchomości jest bliskość zieleni.
  • Miasta wracają do łask. Z grupy respondentów, którzy potwierdzili chęć przeprowadzki w 2021 roku, 38% woli zamieszkać w mieście, a 33% na obrzeżach.
  • 46% respondentów preferuje zakup domu wolnostojącego. Popyt na na mieszkania wzrósł z 12% w 2020 roku do 19%. To odzwierciedla wzrost zapotrzebowania zarówno na nieruchomości większe i bardziej przestronne oraz na tzw. “pieds-a-terre” w centrach miast, czyli mieszkania tymczasowe, zajmowane okazjonalnie.
  • Apetyt na nieruchomości w kurortach narciarskich wzrósł z 11% w 2020 roku do 18% w 2021 z popytem ze strony kupujących z Ameryki Północnej i Azji powyżej średniej globalnej.
  • 84% respondentów stwierdziło, że ważna jest dla nich efektywność energetyczna przyszłego domu. Na zakup energooszczędnego zdecydowałoby się 28% badanych, gdyby przyszłe regulacje środowiskowe miały bezpośredni wpływ na jego wartość, a około 27% byłoby skłonnych zapłacić więcej za bardziej ekologiczny i energooszczędny dom.

fot. ink drop - Fotolia.com

Na świecie rośnie apetyt na nieruchomości mieszkaniowe

Jedna na cztery osoby planuje przeprowadzkę w ciągu 12 miesięcy.


Kate Everett-Allen, head of international residential research w Knight Frank powiedziała:
Ponad dwie trzecie ankietowanych spodziewa się, że wartość ich obecnego domu wzrośnie w przyszłym roku, przy czym większość spodziewa się wzrostu od 1% do 9% w ciągu 12 miesięcy. Zbiega się to z badaniem firmy Knight Frank dotyczącym przyszłego kształtowania się cen nieruchomości Prime Global Forecast, która podkreśla, że ceny luksusowych nieruchomości mieszkaniowych na świecie wzrosną średnio o 4% w 2021 r.

Dalsza analiza ankiety pokazuje, że pandemia wywołała falę popytu na drugi dom. Około 33% kupujących twierdzi, że są bardziej skłonni do zakupu drugiego domu w wyniku Covid-19, w porównaniu z 26% w zeszłym roku. Spośród tych, którzy chcą kupić drugi dom, 23% twierdzi, że pandemia wpłynęła na miejsce, w którym chcą go kupić, a 22% twierdzi, że opóźniła ich plany zakupu.

W badaniu ankietowani zostali również zapytani o czynniki przemawiające za zakupem nieruchomości. Kupujący wskazali przede wszystkim te związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, jako mające zdecydowany wpływ na wybór lokalizacji nowego domu. Bliskość zieleni (68%), jakość powietrza (65%) i dostęp do opieki zdrowotnej (57%) zostały uznane za najważniejsze. Możliwość chodzenia do pracy pieszo została z kolei uznana za mniej priorytetową dla 51% z respondentów. W pytaniu o najważniejsze funkcje jakie powinna spełniać nieruchomość, aż 71% ankietowanych wskazało dostęp do szybkiego Internetu, a 67% możliwość zaaranżowania domowego biura. Powyższe odzwierciedla jednoznacznie zmianę sposobu pracy w kierunku rozwiązań bardziej elastycznych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: