eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkaniowy ranking cenowy dzielnic Warszawy

Mieszkaniowy ranking cenowy dzielnic Warszawy

2019-04-03 12:16

Mieszkaniowy ranking cenowy dzielnic Warszawy

Warszawa © netsay - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Średnia cena ofertowa mieszkania oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym w Warszawie już w grudniu 2018 r. przekroczyła próg 10000 zł, a obecnie wynosi 10306 zł/m2 – wynika z analizy serwisu Morizon.pl. W stolicy są jednak dzielnice, w których mieszkania są znacznie tańsze od średniej oraz m.in. Śródmieście, w którym za metr lokalu trzeba zapłacić o ponad 3 000 zł więcej.

Przeczytaj także: Mieszkania w Warszawie: które dzielnice najdroższe?

Najwyższą lokatę w mieszkaniowym rankingu cenowym dzielnic Warszawy zajmuje Śródmieście. W centralnej dzielnicy stolicy, pełnej biur, urzędów, placówek kulturalnych, a wśród nich nowoczesnych apartamentowców i klimatycznych kamienic, za m2 mieszkania zbywcy oczekują średnio 13720 zł. To aż o 1/3 więcej niż wynosi warszawska średnia.

Drugie miejsce w rankingu Morizon.pl zajął Żoliborz. Ta najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica Warszawy od wielu już lat uchodzi za bardzo ekskluzywną. Wpływa na to zarówno jej dogodne położenie względem ścisłego centrum, całe zespoły dobrze zachowanych, przedwojennych budynków i szczególny, kameralny klimat dzielnicy. Walory te znajdują swoje odzwierciedlenie w średniej cenie oferowanych tu mieszkań, która wynosi blisko 12000 zł/m2.

Trzecią najdroższą dzielnicą Warszawy niezmiennie pozostaje Mokotów, na którym m2 używanego mieszkania jest wyceniany średnio na 11385 zł (ponad 14% więcej niż przed rokiem). Wysokie ceny mieszkań na Mokotowie to zasługa m.in. dogodnego położenia dzielnicy, jej wygodnego skomunikowania z centrum, licznych parków i enklaw zieleni oraz utrwalonej opinii o wysokim prestiżu tej lokalizacji.

Dzielnicami „środka” w warszawskim rankingu cenowym są: Bemowo, obie Pragi - Północ i Południe oraz Ursynów. Średnie stawki w tych lokalizacjach oscylują w granicach ok. 9000 - 9400 zł/m2.

fot. mat. prasowe

Warszawa - ranking dzielnic wg cen mieszkań na rynku wtórnym (marzec 2019)

Najwyższą lokatę w mieszkaniowym rankingu cenowym dzielnic Warszawy zajmuje Śródmieście.


Najniższe ceny mieszkań pozostają domeną dzielnic peryferyjnych. Najtańsze w Warszawie - średnio po 6400 zł/m2 - są lokale w zdominowanej przez zabudowę jednorodzinną Wesołej. Ta stawka jest o ponad 37% niższa od stołecznej średniej i o ponad połowę mniejsza niż w najdroższym Śródmieściu.

O blisko 600 zł więcej - średnio 6944 zł/m2 - żądają właściciele oferujący mieszkania w drugiej najtańszej dzielnicy - Rembertowie, a o blisko 1000 zł droższy jest m2 mieszkania w Wawrze (7347 zł/m2).

Na uwagę zasługuje fakt, że przed rokiem w gronie trzech najtańszych dzielnic znajdowała się Białołęka. Jednak jej stały rozwój, szczególnie w obszarze infrastruktury usługowej
i komunikacyjnej, sprawia, że mimo peryferyjnego położenia staje się ona coraz lepszym miejscem do życia. To przekłada się na wzrost cen mieszkań i awans tej dzielnicy w rankingu Morizon.pl (aktualnie, ze średnią ceną 7497 zł/m2 zajmuje 15. pozycję).

Przyglądając się warszawskiej średniej i średnim cenom w poszczególnych dzielnicach trzeba pamiętać, że rozpiętość cenowa ofert dostępnych na rynku jest bardzo duża i zwykle odbiega od średniej. Z danych serwisu Morizon.pl wynika, że w zależności od lokalizacji, stanu budynku/mieszkania, indywidualnych walorów bądź wad nieruchomości, stawki za mieszkania w Warszawie są bardzo zróżnicowane - zaczynają się od ok. 5000 zł/m2, a ich górna granica sięga obecnie ośmiokrotności tej kwoty, tj. ok. 40000 zł/m2.

Marcin Drogomirecki

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Re: Mieszkaniowy ranking cenowy dzielnic Warszawy

  Jurek29 / 2019-04-08 10:32:51

  Ja szczerze polecam Ursus. Ceny są dobre i wcale nie jest to tak daleko od miasta, jak się może wydawać Wychowałem sie na Ursusie a teraz zdecydowałem się kupić własne mieszkanie niedaleko - osiedle Mój Ursus.
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Mieszkaniowy ranking cenowy dzielnic Warszawy

  karolinka / 2019-04-24 16:29:04

  Ursus faktycznie nie zły i jest niedrogi, widziałam osiedle Centro Ursus tam się teraz buduje, do tego jest położone w atrakcyjnej lokalizacji, niedaleko jest duże centrum handlowe które często odwiedzam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: