eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy V 2019

Rynek mieszkaniowy V 2019

2019-05-29 11:36

Rynek mieszkaniowy V 2019

Co się dzieje na rynku mieszkaniowym? © Андрей Яланский - Fotolia.com

Przed nami opracowany przez Expander i Rentier.io raport z rynku mieszkaniowego. Wprawdzie ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy o przegrzaniu tego ostatniego, to jednak opracowanie dowodzi czegoś zgoła odmiennego. Tylko w tym roku ceny mieszkań zdołały już podskoczyć o 7%. Największe podwyżki (+15% rdr) odnotowano w Szczecinie (rynek pierwotny) oraz w Sosnowcu (rynek wtórny). Rosnące stawki nie odstraszają jednak kupujących - w kwietniu br. popyt na kredyty hipoteczne okazał się o 8% wyższy niż przed rokiem.
Wieści napływające z rynku mieszkaniowego wyraźnie dowodzą, że sprzedający, zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperzy, raczej nie zamierzają obniżać stawek. Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że jedynym wyjątkiem okazują się ceny nowych mieszkań w Gdyni, które utrzymały taki sam poziom, jaki zanotowano w grudniu 2018 roku.
– Przypominamy jednak, że w ubiegłym roku nowe lokale zdrożały tam o ok. 30%. Wygląda więc na to, że poziom cen jest tam już tak wysoki, że dalsze podwyżki nie są, na chwilę obecną, akceptowane przez kupujących. Gdynia i Gdańsk są również ciekawe ze względu na to, że na tych rynkach szczególnie wysoki jest udział bardzo drogich ofert. Jest ich tak dużo, że średnia cena jest aż o 11% wyższa od mediany. W pozostałych miastach jest to ok. 2%. Kluczowe pytanie, to czy te wyjątkowo drogie oferty znajdą nabywców. – mówi Anton Bubiel z Rantier.io.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Co się dzieje na rynku mieszkaniowym?

Wieści napływające z rynku mieszkaniowego wyraźnie dowodzą, że sprzedający, zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperzy, raczej nie zamierzają obniżać stawek.


Zdolność kredytowa najniższa w historii


Kredyty hipoteczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Najświeższe statystyki BIK wskazują, że w kwietniu br. zainteresowanie nimi wzrosło o 8% rdr. Może być to zaskoczeniem, ponieważ w poprzednich miesiącach liczba kredytów spadała, co sugerowało, że rynek stoi w obliczu spowolnienia.
– Ciekawostką jest to, że wypłacanych jest bardzo dużo kredytów hipotecznych, pomimo że banki ograniczają ich dostępność. Zdolność kredytowa dla 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi średnio 320 tys. zł. To najniższa wartość odkąd zbieramy informacje dla tego przypadku (od 2013 r.). Dla porównania dokładnie 4 lata temu taka rodzina mogła liczyć średnio na 466 tys. zł. Oznacza to spadek aż o jedną trzecią. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie wiele osób otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co częściowo rekompensuje negatywne zmiany. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 36 043 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w kwietniu 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

2 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: