eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ile kosztuje czynsz najmu mieszkania?

Ile kosztuje czynsz najmu mieszkania?

2019-08-06 11:01

Ile kosztuje czynsz najmu mieszkania?

Wynajem mieszkania © auremar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z analizy ofert przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl średni czynsz najmu kawalerki w Warszawie wynosi 1950 zł miesięcznie (to ponad połowa średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w Polsce). Za średnią cenę najmu mieszkania 2-pokojowego w stolicy (2800 zł/mies.) z powodzeniem można wynająć mieszkanie 4-pokojowe w Katowicach, Łodzi czy Poznaniu.
Przed nami sierpień – szczytowy okres na rynku najmu mieszkań. W miastach akademickich dachu nad głową zaczną szukać tysiące studentów, którzy od października wznowią lub rozpoczną naukę na wyższych uczelniach. I choć do wykładów inauguracyjnych zostały jeszcze dwa miesiące, to gros z nich zrobi rekonesans i znajdzie lokum już w najbliższych tygodniach. Ci, którzy zostawią poszukiwania na ostatnią chwilę będą mieć utrudnione zadanie - we wrześniu wybór ofert będzie już dużo mniejszy, a sporadycznie pojawiające się okazje będą znikać jak ciepłe bułeczki.

Ale nie tylko studenci ruszą na oglądanie mieszkań i negocjowanie warunków najmu. W wyścigu po najlepsze oferty zetkną się z konkurencją. O ile bowiem jeszcze dekadę temu studenci byli największą grupą popytową na rynku najmu, o tyle od kilku lat znaczącą część klientów stanowią napływający do Polski emigranci zarobkowi (głównie ze wschodu). Oni też szukają ofert z tzw. niższej półki.

Stałą i liczną grupą popytową na rynku najmu są też absolwenci studiów, zwłaszcza osoby pochodzące z mniejszych miejscowości. To też tysiące osób, dla których najem mieszkania jest często jedynym sposobem na pozostanie w dużym mieście i rozwój kariery zawodowej.

Boom trwający na rynku sprzedaży mieszkań związany jest m.in. z tym, że wielu klientów dokonuje zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych – z przeznaczeniem na wynajem. Jednak, choć ofert najmu mieszkań w największych miastach przybyło w ostatnich latach, to trudno mówić o ich nadpodaży, zwłaszcza w odniesieniu do najbardziej poszukiwanych – mieszkań 1- i 2-pokojowych w standardzie popularnym. A to przede wszystkim o nie rywalizować będą poszukujący.

Analizując podaż na rynku najmu trzeba również wziąć pod uwagę intensywny rozwój turystyki przyjazdowej do naszego kraju. Szeroki napływ obcokrajowców zainteresowanych kilkudniowym zwiedzaniem Warszawy, Krakowa, Gdańska i innych miast ma wpływ na rynek najmu. Wielu właścicieli mieszkań – i tych nowo zakupionych, i tych wynajmowanych dotąd długookresowo – decyduje się bowiem przeznaczać je na bardziej zyskowny najem długookresowy.

KAWALERKI


Jak wynika z analizy serwisu Morizon.pl spośród miast, w których rynek najmu mieszkań jest najbardziej rozwinięty, niezmiennie najdroższa jest Warszawa. Średni miesięczny czynsz najmu jakiego oczekują właściciele kawalerki w stolicy wynosi obecnie blisko 2000 zł. Za najtańsze lokale z tego segmentu oferenci oczekują ok. 1500 zł, ale niższa cena przekłada się na niższy standard lokalu, mniejszą powierzchnię i/lub gorszą lokalizację.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki czynszów za wynajem mieszkań

Zdecydowanie najwyższe stawki oferuje rynek warszawski


Na ponad 2000 zł/mies. wyceniane są lokale większe, w wyższym standardzie i w lepszych lokalizacjach – w centrum i w bliskim sąsiedztwie biurowców. Najdroższe mieszkania 1-pokojowe – luksusowe apartamenty pod najlepszymi adresami – oferowane są za kwoty przekraczające 5000 zł/mies.
Stawka czynszu najmu za kawalerkę, która w Warszawie uchodzi za atrakcyjną (1500-1600 zł/mies.), jest równa średniej za kawalerkę w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Znacznie mniej niż w stolicy za wynajęcie 1-pokojowego M trzeba zapłacić w Poznaniu (1300 zł/mies.), Lublinie, Rzeszowie i Katowicach (1200 zł), a najmniej w Łodzi i Olsztynie (1100-1150 zł/mies.).

2-POKOJOWE


Wg obliczeń serwisu Morizon.pl klienci zainteresowani wynajmem mieszkania 2-pokojowego muszą się liczyć z wydatkiem przeciętnie o 40% wyższym niż w przypadku kawalerki. Średni miesięczny czynsz najmu za jaki oferowane są M3 w Warszawie wynosi 2800 zł. O 600 zł mniej – 2200 zł/mies. – żądają oferenci w Krakowie i Gdańsku. Z gronie 10 analizowanych miast najtańszy jest Olsztyn; w stolicy Warmii mieszkania 2-pokojowe oferowane są do wynajęcia za kwotę o połowę niższą niż w Warszawie – średnio 1400 zł/mies.

3-POKOJOWE


Podobne zróżnicowanie wysokości czynszów najmu widoczne jest w segmencie mieszkań 3-pokojowych. W stolicy właściciele takich lokali oferują je najemcom oczekując średnio 3500 zł/mies. To niemal równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia netto (na rękę) w Polsce, które w czerwcu wynosiło ok. 3623 zł.

Za podobne mieszkanie w Gdańsku średni czynsz najmu jest niższy niż w Warszawie o 700 zł, a w Krakowie o 900 zł. Niemal o połowę mniej za M4 oczekują oferenci w Rzeszowie i Olsztynie – po 1800 zł/mies.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki czynszów za wynajem mieszkań w przeliczeniu na m2

W przeliczeniu na m2 najdroższy wynajem również ma Warszawa


4-POKOJOWE


Z przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl analizy ofert najmu wynika, że średnia stawka za wynajem mieszkania 4-pokojowego w Warszawie to już wydatek rzędu 4700 zł/mies. Jednak rozpiętość cenowa ofert w tym segmencie jest bardzo duża; najtańsze M5 – w bloku z okresu PRL-u, z dala od centrum, bez garażu – można wynająć już za niespełna 3000 zł/mies. Stawki za najem 4-pokojowych apartamentów o najwyższym standardzie, w prestiżowych lokalizacjach, sięgają nawet 25 000 zł/mies.

We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku średni miesięczny czynsz najmu 4-pokojowego lokum wynosi 3500-3700 zł. Za kwotę o 1000 zł mniejszą oferowane są podobne lokale w Katowicach, Łodzi i Poznaniu (2600-2650 zł/mies.), a o ok. połowę mniej niż w Warszawie trzeba zapłacić za M5 w Lublinie (2400 zł/mies.), Rzeszowie (2250 zł/mies.) i Olsztynie (2200 zł/mies.) – wynika z analizy Morizon.pl.

Marcin Drogomirecki

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: