eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mamy za dużo nowych mieszkań?

Mamy za dużo nowych mieszkań?

2019-08-19 09:18

Mamy za dużo nowych mieszkań?

Nowe mieszkania © marioszek - Fotolia.com

Krajowi deweloperzy nadal utrzymują wysoką aktywność inwestycyjną. Warto sprawdzić, jak aktywność inwestorów przez ostatnie lata wyglądała w stosunku do popytu na nowe mieszkania.

Przeczytaj także: Nowe mieszkania: czy po 3 dobrych latach czeka nas osłabienie?

Deweloperzy budujący nowe mieszkania teoretycznie powinny dostosowywać liczbę inwestycji do aktualnego i spodziewanego popytu. W praktyce takie zadanie okazuje się jednak trudne. Świadczą o tym zmiany szacunkowego czasu wyprzedaży oferty deweloperskiej. Ten wskaźnik informuje, jak długo przy obecnym poziomie popytu trwałaby wyprzedaż aktualnej oferty nowych mieszkań, gdyby inwestorzy zaprzestali budowy kolejnych „M”. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS przeanalizowali zmiany wspomnianego wskaźnika przez ostatnich 10 lat.

Ciekawe informacje o średnim czasie wyprzedaży nowych mieszkań można znaleźć w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego. Analiza przygotowana przez NBP przedstawia zmiany wspomnianego wskaźnika w ujęciu kwartalnym. Eksperci RynekPierwotny.pl obliczyli natomiast jego średnioroczną wartość. Taki przeciętny roczny czas wyprzedaży nowych mieszkań z sześciu największych rynków (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto) przedstawia się następująco:
 • 2008 r. - 5,1 kwartału
 • 2009 r. - 5,7 kwartału
 • 2010 r. - 5,3 kwartału
 • 2011 r. - 6,3 kwartału
 • 2012 r. - 7,3 kwartału
 • 2013 r. - 5,7 kwartału
 • 2014 r. - 4,3 kwartału
 • 2015 r. - 4,2 kwartału
 • 2016 r. - 3,5 kwartału
 • 2017 r. - 2,9 kwartału
 • 2018 r. - 2,7 kwartału

fot. marioszek - Fotolia.com

Nowe mieszkania

Czy deweloperzy budują za dużo? 


Powyższe informacje wskazują, że w 2018 r. średni czas wyprzedaży nowych mieszkań z największych rynków osiągnął rekordowo niski poziom. Warto jednak odnotować, że ten wskaźnik wzrósł w drugiej połowie minionego roku (z 2,6 kwartału do 3,1 kwartału). Z całą pewnością jest to sygnał dla deweloperów. Muszą oni przygotowywać się na długookresowe zmniejszenie poziomu sprzedaży. Nie będzie to bardzo bolesna zmiana, jeżeli inwestorzy mieszkaniowi odpowiednio dostosują do niej podaż oferowanych lokali (tak aby utrzymać wskaźnik czasu wyprzedaży na poziomie 4 - 5 kwartałów).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Warszawiak_01 / 2019-08-21 14:25:06

  W Warszawie bardzo szybko wyprzedają się mieszkania ale jedyną sensowną lokalizacją jest obecnie Białołęka. Jest tu wiele ciekawych inwestycji, jak chociażby Ostródzka Park: https://ostrodzkapark.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: