eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Sezon grzewczy - czas na ubezpieczenie mieszkania od pożaru

Sezon grzewczy - czas na ubezpieczenie mieszkania od pożaru

2019-10-03 10:29

Sezon grzewczy - czas na ubezpieczenie mieszkania od pożaru

W sezonie grzewczym ryzyko pożaru rośnie © NinaMalyna - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dane przedstawione przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej dowodzą, że liczba interwencji podejmowanych przez strażaków w domach i mieszkaniach rośnie nieustannie już od pół dekady. W minionym roku zastępy straży walczyły z 29 tys. pożarów, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 4%. Najbardziej zapracowani okazali się strażacy z Mazowsza (3,9 tys. pożarów) oraz Górnego i Dolnego Śląska (odpowiednio 3,8 tys. i 3,1 tys.). Najspokojniej było w województwie świętokrzyskim (724), opolskim (784) i podlaskim (948).

Przeczytaj także: Jak chronić się przed pożarem?

- Dobrze jest wiedzieć, z jakich przyczyn w domach i mieszkaniach pojawia się ogień. Ze strażackich statystyk wynika, że w 44% przypadków pożary wybuchają w związku z wadą lub nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Stoimy właśnie u progu tzw. sezonu grzewczego, więc to ostatni moment, żeby przed nadejściem jesieni i zimy sprawdzić, czy stosowane w naszych domach piece i grzałki działają prawidłowo - mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Skąd jeszcze bierze się ogień w obiektach mieszkalnych? Oto 3 najczęstsze przyczyny pożarów:
  • wady i nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych (44% przypadków),
  • nieostrożność dorosłych w posługiwaniu się ogniem, m.in. zapałkami, papierosami (11%),
  • wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych (7%).

Koniecznością jest podkreślić, że nawet najwyższej jakości i dotychczas bezawaryjnie działające urządzenia oraz najwyższa ostrożność nie dają nam stuprocentowej ochrony przed pożarem. Z tego też względu właściciele nieruchomości powinni zastanowić się nad celowością wykupienia odpowiedniej ochrony, która ochroni ich majątek na wypadek, gdyby ich mieszkanie lub dom strawił ogień.
- Aby mieć w ubezpieczeniu realne wsparcie finansowe po pożarze, trzeba odpowiednio podejść do jego wyboru i zakupu. Przede wszystkim: to właściciel określa, do jakiej sumy będzie chronić dom lub mieszkanie. Kluczowa zasada jest taka, żeby suma ubezpieczenia nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości oraz wyposażenia. Dzięki temu maksymalna wartość odszkodowania wystarczy, aby usunąć skutki szkody – tłumaczy Andrzej Paduszyński.

Jak właściwie ubezpieczyć swoją nieruchomość?


Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych lub od wszystkich ryzyk (tzw. All Risk) swoim zakresem obejmuje ryzyko pożaru. Jego posiadacz może liczyć, że po powstałej szkodzie ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie, które pozwoli mu na naprawę powstałych zniszczeń, a w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości - na jej odbudowę lub zakup nowej.

fot. mat. prasowe

Liczba pożarów w budynkach jedno i wielorodzinnych

Rok temu strażacy walczyli z 29 tys. pożarów w budynkach jedno- i wielorodzinnych.


Ubezpieczeniem na wypadek pożaru może zostać objęte następujące mienie:
  • mieszkanie lub dom mieszkalny wraz z elementami stałymi (np. drzwi, okna, wbudowane na stałe meble, rynny, anteny satelitarne, panele słoneczne),
  • ruchomości domowe, czyli wyposażenie domu lub mieszkania (np. meble, sprzęt RTV/AGD, elementy wystroju, odzież),
  • dodatkowo ubezpieczeniem mogą zostać objęte: piwnica, garaż, budynek gospodarczy, wyposażenie ogrodu itd.

- Aby ubezpieczyć mieszkanie czy dom ubezpieczyciel musi dowiedzieć się od jego właściciela, jaka jest ich wartość, jakie dodatkowe przedmioty i do jakiej kwoty będą objęte ochroną - dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Ważne: użytkując ubezpieczoną nieruchomość należy przestrzegać zaleceń producentów odnośnie eksploatacji posiadanych urządzeń, a także obowiązujących przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej i usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych oraz kominowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: