eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak chronić się przed pożarem?

Jak chronić się przed pożarem?

2018-06-13 11:23

Jak chronić się przed pożarem?

Pożar © Witthaya - Fotolia.com

Statystyki nie pozostawiają złudzeń - pożary w Polsce nie należą do rzadkości. W minionym roku wybuchały ponad 125 tys. razy. Za sporą częścią tych zdarzeń krył się człowiek i nieumiejętna eksploatacja urządzeń grzewczych. Co robić, aby zabezpieczyć mieszkanie przed strawieniem go przez żywioł?

Przeczytaj także: Sezon grzewczy - czas na ubezpieczenie mieszkania od pożaru

Miniony rok zaowocował 125 871 pożarami, z czego przeszło 30 tys. było następstwem nieostrożnego posługiwania się ogniem przez człowieka. Za przeszło 13,3 tys. przypadków odpowiadała nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych, usterki urządzeń i instalacji przyczyniły się do 5 261 zdarzeń, a nieprawidłowa eksploatacja - do 455. Nie brakowało również podpaleń (40 132).

Ne ulega wątpliwości, że pożary to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, które czyhają na nasze domostwa. W skrajnych przypadkach, czego doskonałym przykładem może być niedawny pożar Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, może doprowadzić do utraty całego majątku i dorobku życia. Z tego też względu nie powinniśmy zapominać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko zapalenia.

Przede wszystkim jeśli opuszczamy na dłużej mieszkanie, a szczególnie jeśli udajemy się na wakacje, pamiętajmy o wyłączeniu z prądu sprzętu AGD i RTV, a także odcięciu dopływu gazu do urządzeń gazowych. Dużym ułatwieniem w kwestii urządzeń elektronicznych będzie połączenie ich do listwy przeciwprzepięciowej. Listwa jest wyposażona we włącznik oraz bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu, a często także w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe. Co niezwykle ważne, listwa ochroni podłączony do niej sprzęt także przed zagrożeniami wynikającymi np. z wyładowań atmosferycznych. Równie istotne jest wyłączanie z prądu wszelkich urządzeń nagrzewających się do wysokich temperatur – oczywiście żelazka, ale również piecyka elektrycznego czy tostera, jak tylko skończymy z nich korzystać. Jeśli mamy problem z zapamiętaniem, czy na pewno to zrobiliśmy, warto po wyłączeniu odstawiać urządzenie w inne miejsce, oddalone od miejsca użytkowania lub po prostu wyłączając powiedzieć do siebie głośno – „wyłączam żelazko” – co ułatwi nam wydobycie tego momentu z pamięci.

fot. Witthaya - Fotolia.com

Pożar

Jeśli opuszczamy na dłużej mieszkanie, a szczególnie jeśli udajemy się na wakacje, pamiętajmy o wyłączeniu z prądu sprzętu AGD i RTV, a także odcięciu dopływu gazu do urządzeń gazowych.


Nie bez znaczenia dla naszego bezpieczeństwa jest również stan instalacji elektrycznych oraz gazowych. Pamiętajmy więc o regularnych kontrolach, która zgodnie z ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414) powinny się odbywać co najmniej raz na 5 lat w przypadku instalacji elektrycznej oraz raz w roku w przypadku instalacji gazowej i przewodów kominowych. Pod żadnym pozorem nie dokonujmy napraw na własną rękę - w momencie wystąpienia awarii zawsze korzystajmy z pomocy specjalisty. Każdy z domowników powinien również wiedzieć, w jaki sposób odciąć zasilanie elektryczne lub gazowe w sytuacji zagrożenia pożarem – a będzie to możliwe jedynie przy sprawnie działających instalacjach.

Natomiast nie wszystkie zagrożenia jesteśmy w stanie przewidzieć – jak np. te wynikające z wyładowań atmosferycznych czy działania osób trzecich. Na szczęście coraz więcej Polaków ma świadomość czyhających niebezpieczeństw i decyduje się na ubezpieczenie mieszkania - z badania Kantar Public wynika, że aż 80% z nas ma już taką polisę .
– Rzeczywiście od pewnego czasu dostrzegamy ten bardzo pozytywny trend. Polacy coraz częściej zabezpieczają siebie i swoje mienie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Ubezpieczenia nieruchomości obejmują bardzo szeroki zakres ochrony począwszy właśnie od ognia i innych zdarzeń losowych, poprzez kradzieże z włamaniem, po odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Co ważne – szczególnie w kontekście wspomnianej konieczności korzystania z usług specjalistów w momencie awarii instalacji – tego rodzaju polisy oferują obecnie również pakiety assistance. Dzięki nim możemy skorzystać z pomocy specjalistów naprawiających sprzęt AGD/RTV, komputerowy, a co najważniejsze – instalacje elektryczne, gazowe oraz hydrauliczne – mówi Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

Podjęcie odpowiednich kroków bezpieczeństwa – jak zakup gaśnicy oraz zainstalowanie czujników dymu, ale przede wszystkim wpojenie właściwych zachowań sprawi, że o wiele łatwiej uporamy się z ewentualnym zagrożeniem. Pamiętajmy, że skoro to my sami jesteśmy powodem większości pożarów, to także my sami odpowiedni przygotowani możemy zminimalizować ryzyko ich wybuchu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2018-06-18 14:29:27

    Często nie zdajemy sobie sprawy jak szybko rozprzestrzenia się ogień oraz jak wielkie szkody może wyrządzić. Biorąc to pod uwagę, należy zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie naszego mienia. Polisa powinna dawać nam gwarancję zwrotu kosztów w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. W tym wypadku można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i dopasować polisę do indywidualnych potrzeb. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: