eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wiatry, burze, huragany. 3 powody, aby ubezpieczyć mieszkanie

Wiatry, burze, huragany. 3 powody, aby ubezpieczyć mieszkanie

2015-07-26 00:59

Wiatry, burze, huragany. 3 powody, aby ubezpieczyć mieszkanie

Huragan najgroźniejszy dla domu © Michael Ballard - Fotolia.com

Zerwany dach, zalana piwnica czy zniszczony sprzęt elektroniczny – to tylko przykładowe zagrożenia, jakie niosą za sobą gwałtowne, letnie fronty atmosferyczne. Jak uchronić się od ich następstw? Warto zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie zwłaszcza, kiedy sezon burzowy jest w pełni i coraz bardziej daje się we znaki.

Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej?

Nie istnieje osobne ubezpieczenie od zjawiska, jakim jest burza. Ochroną objęte są ryzyka z nią związane – takie jak huraganowy wiatr, deszcz nawalny, gradobicie czy uderzenie pioruna. Większość standardowych polis gwarantuje zabezpieczenie przed tymi zjawiskami, których następstwo bywa bardzo groźne dla naszych domów i mieszkań. Już niewielka roczna składka, jaką należy uiścić za ubezpieczenie nieruchomości, daje poczucie bezpieczeństwa.

Huragan najgroźniejszy dla domu


To właśnie porywisty wiatr wyrządza najwięcej szkód naszym domom i mieszkaniom. Może wyrwać okno, zerwać dach wraz ze znajdującymi się na nim elementami, czy uszkodzić instalacje elektryczne. Na jego działanie szczególnie narażeni są mieszkańcy południowej części Polski. Jak wynika z raportu Państwowej Straży Pożarnej w 2014 roku w województwie śląskim odnotowano 3982 miejscowych zagrożeń spowodowanych przez porywisty wiatr. Warto zaznaczyć, że w Polsce siła wiatru huraganowego waha się w granicach 15-20 metrów na sekundę, silniejsze wiatry do 24 metrów na sekundę występują rzadko (głównie w południowej i północnej części Polski). Compensa definiuje huragan jako wiatr o sile 17 metrów na sekundę.

Należy jednak pamiętać, że każda firma określa to zjawisko nieco inaczej w zależności od prędkości wiatru. To bardzo istotna kwestia, gdyż uzależniona jest od niej wypłata świadczenia. Jeśli wiatr, który wyrządził szkody naszej nieruchomości, nie przekroczył konkretnej prędkości opisanej w OWU, wówczas uzyskanie odszkodowania może być utrudnione lub niekiedy niemożliwe.

fot. Michael Ballard - Fotolia.com

Huragan najgroźniejszy dla domu

To właśnie porywisty wiatr wyrządza najwięcej szkód naszym domom i mieszkaniom. Może wyrwać okno, zerwać dach wraz ze znajdującymi się na nim elementami, czy uszkodzić instalacje elektryczne.


Deszcz nawalny


Kolejne groźne dla nieruchomości zjawisko to deszcz nawalny. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie szkody może wyrządzić. By się o tym przekonać wystarczy, że zostawimy otwarte czy uchylone okno wychodząc do pracy. Już w czasie godziny do mieszkania wleje się kilkadziesiąt czy nawet kilkaset litrów wody, która może doszczętnie zniszczyć panele podłogowe. Jak to możliwe? W Polsce wieją głównie wiatry zachodnie, jeśli poszkodowany posiada okna usytuowane właśnie w tym kierunku nie potrzeba wiele, by zdarzył się przykry wypadek. Nawalny deszcz w połączeniu z porywistym wiatrem wystarczą, by zalać mieszkanie lub piwnicę. Ich zgubne skutki można obserwować najczęściej w południowym regionie Polski.

Jak wynika z przywoływanego już raportu Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej zagrożeń odnotowano kolejno w województwach: małopolskim (7531 zgłoszeń), podkarpackim (2979 zgłoszeń) i śląskim (2820 zgłoszeń). Co zrobić, by uniknąć przykrych niespodzianek? Jeśli zapowiadane są silne fronty atmosferyczne należy przed wyjściem z domu dokładnie pozamykać okna – zwłaszcza te, o których łatwo zapomnieć – np. na poddaszu. Zdarza się, że w pośpiechu pozostawiamy je niedomknięte, wówczas wystarczy silniejszy podmuch wiatru, by zostały otwarte.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: