eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Koronawirus a rynek nieruchomości EMEA

Koronawirus a rynek nieruchomości EMEA

2020-03-25 10:59

Koronawirus a rynek nieruchomości EMEA

Jak koronawirus wpłynie na rynki nieruchomości w regionie EMEA? © maxsim - Fotolia.com

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę Colliers International, rozprzestrzeniająca się właściwie we wszystkich zakątkach naszego globu pandemia koronawirusa sprowadzi światowy wzrost gospodarczy na dawno niewidziany poziom. Szacuje się, że wyniesie on w tym roku około 2% (względem 3,5% w 2019 roku), co będzie najniższą dynamiką z jaką mieliśmy do czynienia od dekady. Spadków nie uniknie również region EMEA. A jak poradzi sobie z postpandemiczną rzeczywistością tamtejszy rynek nieruchomości?

Przeczytaj także: Koronawirus a rynek nieruchomości komercyjnych w krajach EMEA

Negatywne skutki koronawirusa w pierwszej kolejności odczuły oczywiście Chiny, gdzie stanęła połowa fabryk, w następstwie czego zakłócone zostały łańcuchy dostaw na całym świecie. W przypadku niektórych szlaków handlowych z Chin aktywność zmniejszyła się o nawet 40%. Jak pisze Colliers International, w I kw. br. import z Chin ma zmniejszyć się o około 12%.
– Trudno w tej chwili oszacować, jaki finalnie będzie wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w regionie EMEA, ale najszybciej jego skutki odczują branże turystyki, handlu oraz rekreacji i wypoczynku. Optymistyczny scenariusz dla EMEA zakłada zerowy wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku po spadku w II i III kwartale br., zaś wstrząs na rynkach nieruchomości ograniczałby się głównie do sektora hotelowego, handlowego oraz do logistyki i produkcji zależnej od towarów niezaliczających się do produktów pierwszej potrzeby lub pochodzących z chińskiego łańcucha dostaw – mówi Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzająca Colliers International w Polsce.

fot. maxsim - Fotolia.com

Jak koronawirus wpłynie na rynki nieruchomości w regionie EMEA?

Optymistyczny scenariusz dla EMEA zakłada zerowy wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku po spadku w II i III kwartale br., zaś wstrząs na rynkach nieruchomości ograniczałby się głównie do sektora hotelowego, handlowego oraz do logistyki.


Umiarkowanie optymistyczny scenariusz zakłada ożywienie gospodarcze dopiero w pierwszym kwartale 2021 r., przy czym skutki będą mocniej odczuwalne na rynkach biurowych, zależnych od najbardziej narażonych na spadki firm (np. linii lotniczych, agencji eventowych, biur podróży, banków, ubezpieczycieli czy przedsiębiorstw energetycznych).
– Na rynkach kapitałowych działalność zostanie zamrożona, ale główni gracze nadal są aktywni na tzw. bezpiecznych rynkach (safe-haven), zwłaszcza w odniesieniu do bardziej odpornych obiektów handlowych, sektora logistycznego i przemysłowego oraz budynków biurowych i mieszkaniowych. W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze scenariuszem umiarkowanie czy bardzo optymistycznym, inwestorzy wstrzymają się z decyzjami do czasu, aż ceny i dostępność lub koszt kapitału staną się bardziej przejrzyste. W przypadku inwestorów międzynarodowych zmienność kursów walutowych w II III kwartale oraz brak możliwości fizycznej weryfikacji aktywów wpłynie na wyhamowanie aktywności – mówi Monika Rajska-Wolińska.

Potrzeba co najmniej trzech miesięcy, aby rynek inwestycyjny poradził sobie z ostrym wstrząsem gospodarczym na świecie i w Europie.
– Część inwestorów, zwłaszcza tych, którzy potrzebują kapitału, może być zmuszona do zrewidowania swoich aktywów, co doprowadzi do sprzedaży niektórych nieruchomości w celu zrównoważenia portfeli. Drugim wyzwaniem jest finansowanie i zmienność kursowa, które utrudniają oszacowanie zwrotu z inwestycji, oraz zmiana wartości stóp zwrotu i poziomu cen, które mogą wystąpić w przypadku przedłużającego się pogorszenia koniunktury – zauważa Monika Rajska-Wolińska.

– Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego aby w tym trudnym czasie na bieżąco dostarczać aktualnych informacji o wpływie koronawirusa na rynki regionu EMEA uruchomiliśmy portal Colliers' COVID-19 Insights, na którym nasi eksperci każdego tygodnia udostępniają nowe informacje i analizy dotyczące wpływu pandemii na poszczególne sektory rynku nieruchomości komercyjnych – mówi Monika Rajska-Wolińska.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: