eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy inwestycja w nieruchomości nadal ma sens?

Czy inwestycja w nieruchomości nadal ma sens?

2020-06-05 10:43

Czy inwestycja w nieruchomości nadal ma sens?

Czy inwestycja w nieruchomości nadal ma sens? © Andrey Popov - Fotolia.com

W ostatnim czasie notujemy znaczące zmiany na rynku nieruchomości. Powodem takiego stanu rzeczy jest panująca epidemia koronawirusa oraz sytuacja gospodarcza. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca? Czy najem wciąż daje regularny i stały zysk?

Przeczytaj także: Inwestycja w mieszkanie na wynajem: opłacalna jak złoto, stabilna jak obligacje?

Czy ceny najmu spadają?


Statystyki pokazują, że ceny najmu nieruchomości w Polsce znacząco spadły. Czy to chwilowa sytuacja? A może statystyki kłamią? Prawdą jest, że ceny najmu w naszym kraju kształtowane są dzisiaj przez pandemię koronawirusa. Wielu wynajmujących postanowiło "pójść na rękę" swoim najemcom i zdecydować się na obniżkę ceny najmu. Najczęściej jednak jest to chwilowy układ – umowa pomiędzy stronami. Kiedy tylko najemca stanie na nogi, a pandemia minie ceny wrócą do standardowego, pierwotnego poziomu. Na takie rozwiązanie decydują się przy tym nie tylko właściciele nieruchomości, przeznaczonych na biura, sklepy i lokale gastronomiczne. Obniżkę czynszu oferują również właściciele nieruchomości, których najemcy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W efekcie kryzysu gospodarczego i pandemii stracili bowiem na przykład pracę.

Obecna sytuacja zniekształca statystyki


Należy zatem podkreślić, że obniżki cen najmu w większości przypadków są tylko chwilowym rozwiązaniem. Z tego powodu zniekształcają wszelkie statystyki. Oczywiście Polacy w ciągu ostatnich lat znacząco się bogacili. Więcej osób było stać na zakup mieszkania. Im większa podaż na rynku tym z kolei niższe ceny najmu. Trzeba jednak podkreślić, że wahania w tym zakresie nie są aż tak duże. Większość wynajmujących notuje dokładnie taki sam zysk na przestrzeni ostatnich kilku lat. Osoby, które zdecydowały się na zakup działek rekreacyjnych i apartamentów na wynajem w atrakcyjnych turystycznie miejscach zarabiają nawet więcej niż jeszcze kilka lat temu.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Czy inwestycja w nieruchomości nadal ma sens?

Z inwestycją w nieruchomości należy się jednak spieszyć. W bankach coraz trudniej uzyskać bowiem kredyt hipoteczny.


Na inwestycję w nieruchomości nie wszyscy otrzymają kredyt


Z inwestycją w nieruchomości należy się jednak spieszyć. W bankach coraz trudniej uzyskać bowiem kredyt hipoteczny. Poza tym w najbliższym czasie grozi nam inflacja i znaczący spadek wartości pieniądza. Od marca tego roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie dokonała obniżki stóp procentowych. W konsekwencji oprocentowanie kredytów hipotecznych znacząco spadło. To oznacza, że banki zarabiają mniej i przez to szukają nowych oszczędności i źródeł dochodu. Oczywiście swoje straty przerzucą na klientów. W efekcie kredyty obarczone będą dodatkowymi opłatami. Dla odpowiedniego zabezpieczenia się banki będą też wymagały dodatkowych dokumentów, zaświadczeń i lepszej zdolności kredytowej. To z kolei przełoży się na możliwości inwestycyjne Polaków. Skoro kredyt stanie się luksusem to i mniej osób będzie mogło kupić nieruchomość.

Alternatywa dla inwestycji w nieruchomości


Oczywiście kredyt hipoteczny nie jest jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Polacy będą szukali w tym zakresie korzystnej alternatywy. Z pomocą z pewnością przyjdą deweloperzy. Już dzisiaj niektórzy z nich oferują dopłaty do poszczególnych rat kredytowych albo sprzedaż ratalną nieruchomości z pominięciem banku. Ta druga opcja występuje chociażby w odniesieniu do gruntów – działek rekreacyjnych i budowlanych.

Bartłomiej Kuźniar, Koordynator Projektów Inwestycyjnych |

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2020-06-28 14:53:50

    Ma sens, siedzę w tej branży od niedawna, ale nie mogę narzekać na zyski. Wynająłem zarządcę osiedla, altiplano który pilnuje bieżących spraw i odpowiada za kontakt z mieszkańcami. Wszyscy są zadowoleni, a kasa płynie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: