eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkań: pandemia niesie nowe trendy

Wynajem mieszkań: pandemia niesie nowe trendy

2020-08-26 12:16

Wynajem mieszkań: pandemia niesie nowe trendy

Wynajem mieszkania © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Pandemia odcisnęła swoje piętno na wielu dziedzinach życia i gospodarki, nie omijając przy tym rynku najmu. Najpierw kompletnie sparaliżowany został najem krótkoterminowy, potem negatywne skutki pandemii odczuł również rynek długoterminowego wynajmu mieszkań. Wraz z odmrażaniem gospodarki sytuacja zaczęła się powoli normować, ale do ideału jest nam jeszcze daleko tym bardziej, że nadchodzi rok akademicki, a kolejne uczelnie już informują, że zajęcia prowadzić będą w trybie zdalnym lub hybrydowym. Jakie są możliwe następstwa obecnej sytuacji?

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania o 34% droższy niż rata kredytu

Jak pisze Metrohouse, pojawienie się w naszym kraju koronawirusa sprawiło, że właściciele mieszkań na wynajem stanęli oko w oko z problemem potężnego odpływu najemców. Był on szczególnie widoczny w przypadku osób mogących pracować zdalnie, które zdecydowały się na powrót w rodzinne strony oraz cudzoziemców, którzy opuszczali Polskę w obawie przed zamknięciem granic.

Dodatkowym kłopotem było niemal całkowite zamrożenie najmu krótkoterminowego, co zaowocowało przesunięciem części mieszkań do najmu długoterminowego.
– Obecnie, w drugiej połowie sierpnia 2020 widzimy powolny powrót do wynajmu mieszkania. Okres lipca zaliczyć można do obiecujących, co może wskazywać, że koniec III kwartału może pokazać powrót do pozytywnego trendu. Najemcy uzyskali dużo argumentów za obniżeniem stawek czynszowych i możliwością szybkiej zmiany mieszkania, mówi dr Maciej Klukowski z Home Management by Metrohouse.

Ekspert Metrohouse w perspektywie najbliższych kwartałów wskazuje kilka zarysowujących się trendów, które będą miały istotne znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku:

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Wynajem mieszkania

Rentowność najmu obniżyła się – co w konsekwencji powoduje niższe przychody z najmu.


Wzmożona konkurencja


Liczba przygotowanych mieszkań do najmu vs. najemcy spowodowała, że duża liczba lokali o podobnym standardzie walczy o nielicznych najemców. Do czasu powrotu pełnego pracowników do biur ta tendencja może się utrzymać. Duże znaczenie ma przywrócenie do względnej normalności ruchu turystycznego, ponieważ mieszkania z najmu krótkoterminowego zostały przetransferowane albo do najmu średnioterminowego (kilka tygodni-miesięcy) lub długoterminowego stanowiąc poważną konkurencję dla właścicieli mieszkań wynajmowanych na dłuższy czas.

Stawki czynszowe


W obliczu większej konkurencji i obniżki bankowych stóp procentowych, rentowność najmu uległa obniżeniu – co w konsekwencji powoduje niższe przychody z najmu. Trend ten należy uznać za logiczne następstwo panującej sytuacji, jednak w przypadku pełnego otwarcia gospodarki można spodziewać się powrotu trendu wzrostu cen najmu. Na razie jednak na lokalnych rynkach najpopularniejszy segment wynajmu mieszkań dotkliwie odczuwa skutki zmniejszonego popytu. Oceniamy, że średnie spadki wynoszą od kilku do ok. 20 proc. cen, które obserwowaliśmy w analogicznym okresie zeszłego roku.

Standard lokali


Okres izolacji pozwolił części właścicieli na dokonanie prac remontowych w lokalach. Dodatkowo w dalszym ciągu na rynek trafiają nowe mieszkania z ukończonych projektów deweloperskich oraz krótkoterminowego wynajmu mieszkań, który charakteryzuje się lepszym przygotowaniem. Prowadzi to do sytuacji, że średni standard lokali poprawia się. Już teraz przeważają mieszkania z zapewnioną pralką, zmywarką czy podstawowym wyposażeniem w AGD. Powoduje to, że lokale w gorszym standardzie oczekują obecnie dłużej na najemcę lub muszą walczyć ceną celem przyciągnięcia zainteresowanych.

W ocenie Macieja Klukowskiego z Home Management by Metrohouse rynek najmu dosyć łagodnie przechodzi pierwszą falę COVID-19.
– Obecna sytuacja miała duży wpływ na funkcjonujące umowy najmu, ale wydaje się on krótkoterminowy. Na pewno należy przygotować się na spowolnienie gospodarcze, co może przynieść dalsze zmiany na rynku najmu lokali. Niemniej jednak wyniki wynajmu mieszkań są dalej w długiej perspektywie dużo lepsze niż inwestycje w alternatywne lokaty (giełda, fundusze, lokaty bankowe), a głównie spowodowane jest to utrzymaniem wartości nieruchomości, mówi Maciej Klukowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: