eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań podobne jak w marcu i znacznie wyższe niż rok temu

Ceny mieszkań podobne jak w marcu i znacznie wyższe niż rok temu

2020-11-25 12:40

Ceny mieszkań podobne jak w marcu i znacznie wyższe niż rok temu

Ceny mieszkań wyższe niż rok temu © Jenny Sturm - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Październikowa analiza ofert sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych dowiodła silnego zróżnicowania sytuacji cenowej na poszczególnych rynkach. Z najnowszych doniesień Expandera i Rentier.io. wynika, że w porównaniu z marcem br. w 9 z 16 monitorowanych miast ceny mieszkań spadły, a w 7 powędrowały w górę. Na uwagę zasługuje również rekordowa, bo o ponad 1/3 wyższa niż rok temu, ilość mieszkań wystawionych na sprzedaż (66 441 ogłoszeń) oraz wyraźnie komplikująca się sytuacja kredytobiorców dysponujących niskim wkładem własnym.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: 12 miesięcy nieustających podwyżek?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak w październiku prezentowały się ceny ofertowe mieszkań?
  • Jakie marże kredytowe oferują banki?
  • W których miastach stawki są znacznie wyższe niż rok temu?


Miniony miesiąc zakończył się rekordem pod względem ilości ofert mieszkań wystawionych na sprzedaż. Bilans ogłoszeń, po usunięciu duplikatów dotyczących tych samych nieruchomości, wyniósł 66 441, co w porównaniu do minionego października oznacza wzrost aż o 37%.

Ogłoszeń dotyczących mieszkań używanych było aż o 49% więcej, a nowych o 13%, a więc za rekord odpowiada przede wszystkim zdecydowanie większa aktywność na rynku wtórnym. Nie ma pewności jaka jest tego przyczyna. Być może do sprzedaży są wystawiane mieszkania kupione jeszcze przed pandemią jako inwestycja, czyli z zamiarem odsprzedaży po wyższej cenie. Inna możliwość jest taka, że z inwestycji wychodzi część osób, która kupiła mieszkania z myślą o zarabianiu o najmie, a które teraz nie mogą znaleźć najemców.

fot. mat. prasowe

Ofertowe ceny mieszkań w październiku 2020 r.

W ujęciu rocznym najwyższy wzrost cen odnotowano w Lublinie.


Jeśli chodzi o ceny mieszkań w tych ogłoszeniach, to przeciętnie pozostają one na zbliżonym poziomie jak w marcu. Jeśli jednak przyjrzymy się sytuacji w poszczególnych miastach, to pojawiają się zarówno wzrosty jak i spadki. Wśród badanych przez nas 16 miast ceny spadły w dziewięciu z nich, a wzrosły w siedmiu. W porównaniu z marcem najbardziej wzrosły ceny mieszkań w Lublinie (+6%). Największe spadki odnotowaliśmy w Katowicach (-6%).

W porównaniu do sytuacji sprzed roku ceny mieszkań spadły jedynie w Katowicach (-3%). Największe wzrosty stawek w ofertach pojawiły się natomiast w Lublinie (+16%) i Radomiu (+14%). Przeciętnie ceny mieszkań są o 7% wyższe niż przed rokiem.

Coraz trudniej o kredyt przy 10% wkładu własnego


Sytuacja osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny przy bardzo niskim (10%) wkładzie własnym robi się coraz trudniejsza. Nie dość, że tego typu ofert jest bardzo mało, to nieustannie rosną ich marże. W naszym zestawieniu już tylko Bank Millennium ofertuje taki kredyt z marżą poniżej 3%, ale pod warunkiem, że klient otworzy konto i zapewni na nie wpływ wynagrodzenia. W pozostałych marża wynosi ok. 3,30%. Tak wysokie marże po raz ostatni obserwowaliśmy w 2009 r., czyli zaraz po kryzysie finansowym.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów hipotecznych (kredyt na 300 000 zł i okres 25 lat)

Sytuacja osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny przy bardzo niskim (10%) wkładzie własnym robi się coraz trudniejsza.


Średnie oprocentowanie takich kredytów wynosi natomiast 3,4%. Jest więc zdecydowanie wyższe niż w przypadku wkładu własnego na poziomie ponad 20%, gdzie oprocentowanie wynosi średnio 2,48%. Warto więc spróbować zebrać wyższy wkład. Wtedy uzyskamy znacznie niższe oprocentowanie i mniejsza też będzie kwota kredytu. To pozwoli obniżyć raty kredytu o ok. 60 000 zł w przypadku zakupu mieszkania o wartości 400 000 zł.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 66 441 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w październiku 2020 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny mieszkań podobne jak w marcu i znacznie wyższe niż rok temu

    karolinka / 2020-12-12 21:28:05

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2020-12-12 21:28:15)

    Ja bym kupiła mieszkanie tam gdzie buduje dobry deweloper, na przykład Atal, który ma już na swoim koncie masę udanych atrakcyjnych osiedli w wielu miastach, buduje porządnie i ma przed wszystkim świetną ofertą na wykończenia pod klucz, takie mieszkania nie tracą na wartości odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: