eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domów w Polsce w 2020 roku. Czy przeszkodziła nam pandemia?

Budowa domów w Polsce w 2020 roku. Czy przeszkodziła nam pandemia?

2021-02-22 00:17

Budowa domów w Polsce w 2020 roku. Czy przeszkodziła nam pandemia?

Jak budowaliśmy domy w 2020 roku? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak Polacy budowali domy w 2020 roku? Czy pandemia zmieniła ich plany dotyczące rozpoczęcia inwestycji? Z "Raportu o budowie domów w Polsce" opracowanego przez Oferteo.pl wynika, że trendem, który wyraźnie zaznaczył się w ubiegłym roku było zwiększenie powierzchni budowanych domów.

Przeczytaj także: Koronawirus a budowa domów. Gdzie Polacy nie zrezygnowali?

Z raportu Oferteo.pl wynika także, że oprócz zwiększenia powierzchni domów w porównaniu do roku 2019, wzrosło o 14 punktów procentowych zainteresowanie domami drewnianymi.

Jak Polacy budowali w czasie pandemii?


Z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl wśród osób budujących domy w 2020 roku wynika, że pandemia nie zmienia ich planów dotyczących rozpoczęcia inwestycji. Poczynione wcześniej przygotowania uniemożliwiały przesuwanie terminu rozpoczęcia budowy.

fot. mat. prasowe

Jaka była powierzchnia działki, na której budowali Państwo dom?

Polacy najczęściej wznosili swoje domy na działkach o wielkości między 10 a 20 arów.


Inwestorzy wybierają małe działki


fot. mat. prasowe

Jaki jest metraż powierzchni Państwa domu?

Popularność najmniejszych domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2, spadła z 32% do zaledwie 21%.


W 2020 roku Polacy wybierali pod budowę domów najczęściej działki wielkości od 10 a 20 arów. Taki metraż wybierany był przez 39% badanych. Jest to wynik o 4 punkty procentowe niższy niż rok wcześniej. O 1% wzrosła popularność działek od 5,01 do 10 arów. Na parcele większe niż 20 arów zdecydował się co piąty inwestor.

Nowe domy aż w 51% przypadków budowane były na terenach wiejskich. 15% powstało w niedużych miastach od 11 do 51 tys. mieszkańców, a 12% w miasteczkach do 10 tys. mieszkańców.

Coraz więcej przestrzeni mieszkalnej


fot. mat. prasowe

W jakiej technologii budowali Państwo dom?

Budynki w Polsce wciąż najczęściej powstają w technologii murowanej.


W poprzednich latach obserwowaliśmy trend budowy coraz mniejszych domów. Okazuje się, że w 2020 roku ten trend się odwrócił. Popularność najmniejszych domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2, spadła z 32% do zaledwie 21%. O 4% wzrósł natomiast odsetek osób wybierających nieruchomości między 101 a 150 m2. Wyraźny wzrost widać też w kategorii od 151 do 200 m2, która w 2020 znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 23% (17% w roku 2019).

Według badania Oferteo.pl, niezmienne pozostały preferencje Polaków dotyczące liczby kondygnacji. Inwestorzy wciąż najczęściej wybierają korzystny cenowo projekt nieruchomości parterowej z poddaszem użytkowym (55% ankietowanych). 30% zdecydowało się na budowę domu parterowego, a 10% – jednopiętrowego. Pozostali postawili dom dwupiętrowy.

88% domów wybudowanych w 2020 roku nie było podpiwniczonych, a 45% nie posiadało garażu.

Coraz więcej domów z drewna


fot. mat. prasowe

Jak budowaliśmy domy w 2020 roku?


Budynki w Polsce wciąż najczęściej powstają w technologii murowanej, jednak widać bardzo znaczący wzrost zainteresowania domami drewnianymi. W roku 2019 wybierało je 2% inwestorów, a w 2020 było to już 16%. Na taką wyraźną zmianę wpływ mógł mieć fakt, że są one nieco tańsze i bardziej ekologiczne od domów tradycyjnych.
Do pokrycia dachu najczęściej (w 47% przypadków) wybierano blachodachówkę. Na drugim miejscu znalazła się dachówka ceramiczna (34%), a dalej dachówka cementowa (12,5%).
Na rynku budowlanym widać coraz więcej nowych rozwiązań, które na przestrzeni lat stopniowo budują swoją pozycję i zaufanie inwestorów. Taka dywersyfikacja rozwiązań daje możliwość wybrania opcji lepiej dopasowanej do potrzeb, a często także tańszej i szybszej w realizacji. Aby jednak tak się stało, warto poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem, wykonawcami i porównać oferty jak największej liczby firm – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: